Share

روزنامه‌های واشنگتن پست و گاردین اسنادی را منتشر کرده‌اند که بر اساس آن سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا اطلاعات را از طریق تلفن، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با هدف مبارزه علیه تروریسم جمع‌آوری می‌کنند. سازمان اطلاعات ملی آمریکا این اقدام را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دو روزنامه اسناد و مدارکی در رابطه با این برنامه سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در ۴۱ صفحه به‌دست آورده‌اند.

بر طبق این اسناد دولت آمریکا با همدستی از غول‌های اینترنت مانند مایکروسافت، اپل، یاهو، گوگل، فیس‌بوک، اسکایپ، یوتیوب و پالتاک این اقدام را انجام می‌دهد.

این اقدامات با واکنش‌هایی در کنگره و جامعه آمریکا روبه‌رو شد و بحث بر سر دخالت در حریم خصوصی شهروندان در این کشور گسترده شده است.

سازمان امنیت ملی آمریکا که به همه ارتباطات دسترسی دارد و از فردای ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ زیر نظر دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا فعالیت می‌کند در این‌باره کاملا محتاط برخورد کرده است.

سازمان امنیت ملی آمریکا از سال ۲۰۰۷ برنامه پنهانی‌ای با اسم رمز پریزم به اجرا گذاشت که بر اساس آن این نهاد امنیتی به سرور شرکت‌های اینترنتی وصل می‌شود.

شرکت‌های بزرگ اینترنتی نیز در مورد این خبر واکنش نشان دادند. گوگل اعلام کرد: “ما به امنیت داده‌های کاربران خود توجه بسیاری داریم.”

یک سخنگوی اپل نیز گفت: “ما هرگز چیزی از پریزم نشنیده‌ایم… ما اجازه دسترسی مستقیم به سرورهای خود را به هیچ نهاد دولتی نمی‌دهیم.”

در همین حال جیمز کلاپر، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا این اقدام دو روزنامه آمریکایی و بریتانیایی را محکوم کرد و در بیانیه‌ای گفت این گزارش‌ها در موارد بسیاری نادرست است و به توانایی سازمان‌های امنیتی آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌زند.

Share