ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

عرشیا تک‌دستان، معترض ۱۸ ساله هم به اعدام محکوم شد

عرشیا تک‌دستان در جریان اعتراضات نوشهر در شهریورماه بازداشت شد و شعبه اول دادگاه انقلاب ساری او را به اتهام‌های «افساد فی الارض» و «محاربه» به اعدام محکوم کرد. پیش از او مهدی محمدی‌‌فرد، جوان ۱۸ ساله دیگری از نوشهر نیز به دو بار اعدام محکوم شده بود.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران سه‌شنبه ۱۳ دی خبر داد که عرشیا تک‌دستان، جوان ۱۸ ساله بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری نوشهر واقع در استان مازندران، به اعدام محکوم شده است.

شعبه اول دادگاه انقلاب ساری حکم اعدام عرشیا تک‌دستان را به اتهام‌های «افساد فی الارض» و «محاربه» صادر و به او ابلاغ کرده است.

دادگاه همچنین براساس اتهام‌های دیگری که به او نسبت داده احکام دیگری هم صادر کرده است؛ از جمله «اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۵ سال حبس تعزیری، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری، «توهین به رهبری» به تحمل دو سال زندان، با احتساب ایام بازداشت قبلی.

شعبه اول دادگاه انقلاب ساری این جوان را یکی از رهبران و «عاملان اصلی» تجمع اعتراضی ۳۰ شهریور در نوشهر دانسته است؛ تجمعی که به ادعای قاضی و حکم صادره، منجر به وارد شدن خسارت‌های ۴۰ میلیارد تومانی بر اموال غیرمنقول دولتی از طریق آتش‌زدن یک کیوسک راهنمایی و رانندگی، ساختمان بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، شهرداری، فرمانداری و… شده است.

یک منبع آگاه در این‌باره به هرانا گفت:

«دادگاه صادرکننده حکم، تشویق جمعیت حاضر در تجمع به دست زدن توسط متهم و همچنین پرتاپ یک شیشه دلستر و یک تکه سنگ به سمت خودروی نیروی انتظامی را از مصادیق اتهام "افساد فی الارض" برای او دانسته است.»

یک منبع نزدیک به خانواده تک‌دستان نیز گفته است اعترافاتی که در حین بازجویی از عرشیا تک‌دستان گرفته شده تحت شکنجه و فشار بوده و تنها استناد پرونده برای صدور حکم اعدام علیه او گزارش اداره اطلاعات سپاه پاسداران شهرستان نوشهر و ارسال پیام به شبکه‌های خارج از کشور بوده است.

در جریان اعتراضات ۳۰ شهریورماه نوشهر، مهدی محمدی‌‌فرد، جوان ۱۸ ساله دیگری هم بازداشت شد که او نیز به اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» به دو بار اعدام محکوم شده است. تنها مستندات پرونده محمدی‌فرد اعترافات اجباری و فیلمی منتسب به اوست که چهره فرد مورد اشاره در آن مشخص نیست. اتهام اصلی این جوان نیز رهبری و هدایت اعتراضات عنوان شده است.

از آغاز اعتراضات گسترده‌ای که به قیام ژینا شهرت یافته است تا کنون هزاران تن از معترضان و صدها فعال مدنی و صنفی، دانشجویی، زنان و کارگری در مناطق مختلف ایران بازداشت شده‌اند. به‌گفته مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اعتراضات سراسری مردم در ۳۱ استان، ۱۶۱ شهر و ۱۴۴ دانشگاه بزرگ کشور انجام شد و شمار کشته‌شدگان از ۲۶ شهریور تا ۱۱ دی‌ماه به ۵۱۲ نفر و تعداد بازداشتی‌ها نیز به ۱۹ هزار و ۲۰۴ نفر رسیده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.