ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر کشور اوکراین در سانحه سقوط بالگرد کشته شد

در میانه حمله روسیه به اوکراین، در منطقه بروواری، خارج از کی‌یف، یک بالگرد در نزدیکی یک مهدکودک سقوط کرد و سرنشینان آن و تعدادی کودک کشته شدند. وزیر کشور اوکراین از جمله کشته‌شده‌های این رویداد است.

ایگور کلیمنکو، رئیس پلیس ملی اوکراین گفت که بر اثر سقوط یک بالگرد در نزدیکی یک مهد کودک در خارج از کی‌ف، ۱۶ نفر از جمله دنیس موناستیرسکی، وزیر کشور اوکراین و دو کودک کشته شدند. در میان کشته شدگان چندین مقام ارشد وزارت کشور هستند.

پلیس اوکراین در فیس بوک اعلام کرد علاوه بر وزیر کشور اوکراین، یوهنی ینین، معاون او هم در میان قربانیان این حادثه است. کلیمنکو، رئیس پلیس ملی اوکراین گفت یوری لوبکوویچ از مقام‌های ارشد وزارت کشور نیز کشته شده است.

کلیمنکو افزود دو کودک هم جان باخته‌اند و ۱۰ نفر از آنها در بیمارستان بستری هستند. در مجموع ۲۲ نفر از جمله ۱۰ کودک مجروح شدند.

خدمات اورژانس در حال تلاش برای نجات کودکان و کارکنان پس از سقوط بالگرد در منطقه بروواری در اطراف کی‌یف است.

الجزیره به نقل از کارشناسان نظامی گفته است که شرایط بد آب و هوایی و دید نامناسب در منطقه سبب بروز این سانحه شده است. با این حال همین رسانه گفت که کارشناسان دیگری هستند که احتمال تروریستی بودن و مداخله روسیه در این رویداد را مطرح می‌کنند.

دولت اوکراین از اظهار نظر در مورد ماهیت مأموریتی که مستلزم حضور مقامات ارشد وزارت کشور در داخل بالگرد بود، اجتناب کرده‌اند.

همزمان با این رویداد، اوکراین اعلام کرد که یک گام به کسب تأییدیه برای دریافت تانک‌های جنگی مدرن ساخت آلمان نزدیک‌تر شده است و قرار است موشک‌های پدافندی پاتریوت بیشتری را دریافت کند.

در اجلاس داووس هم اولنا زلنسکی، بانوی اول اوکراین، از نمایندگان مجمع جهانی اقتصاد خواست تا برای کمک به پایان دادن به جنگ بیشتر تلاش کنند. انتظار می‌رود ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه در این مجمع سخنرانی کند. هنوز مشخص نیست که کشته شدن وزیر کشور اوکراین این برنامه را تحت تأثیر قرار خواهد داد یا نه.

در مسکو هم مقام‌های روس گفتند که هیچ پیشنهاد جدی برای صلح در اوکراین وجود ندارد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت مسکو هنوز هیچ پیشنهاد جدی برای صلح در اوکراین ندیده است و ایده‌های خود ولودیمیر زلنسکی در این زمینه غیرقابل قبول است.

لاوروف گفت مسکو آماده است تا در مورد مناقشه اوکراین با کشورهای غربی گفتگو کند و به هر پیشنهاد جدی پاسخ دهد، اما هرگونه گفت‌وگو و به نتیجه رسیدن آن مستلزم رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی گسترده‌تر روسیه است.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو، بار دیگر از ناتو خواست تا «زیرساخت‌های نظامی» خود را از اوکراین و سایر کشورهای نزدیک به مرزهای روسیه خارج کند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین ایالات متحده را متهم کرد که زمینه را برای درگیری در اوکراین به عنوان بخشی از آنچه او «جنگ ترکیبی» علیه مسکو خواند، آماده کرد.

لاوروف گفت که بحران اوکراین مدت‌ها قبل از اعزام ده‌ها هزار نیروی نظامی مسکو به این کشور در فوریه گذشته آغاز شد. واشنگتن و غرب مسکو را متهم می‌کنند که به دنبال اشغال و استعمار اوکراین است. روسیه جنگ اوکراین را یک درگیری تاریخی بین خود و غرب می‌داند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • فرهاد - فرهادیان

    جنگ اوکراین دارای سه جبهه است روسیه در یکطرف امریکا و بریتانیا و استرالیا با یک سیاست معین که اخیرا هلند نیز به انها پیوسته است جبهه ی سوم و اصلی که این بحران اوکراین را بوجود آورده جبهه ی آلمان و لهستان هستند که اسرائیل نتانیاهو هم علاقه ی زیادی بدان نشان می دهند این جبهه است که نظم جهانی را به هم ریخته چه در 2014 و چه در 2021 حتی رضا پهلوی - حامد اسماعیلیون هم توسط این جبهه ی آلمانی مانند زلنسکی پادوی آتش بیار این جنگ شده اند و از اعتبار انقلاب ایران برای آنها مایه می گذارند اگر چه مردم ایران کاملا هشیار هستند و یک نه ی بزرگ به آنها گفته اند قبلا هم بارها گفته ایم که روسیه و اوکراین قبل از هر چیز بدون هیچ قید و شرطی اعلام اتش بس نموده و با میانجیگری بریتانیا و امریکا مذاکرات برای حل مسائل را بدون دخالت آلمان به انجام برسانند ما به آلمان هم هشدار می دهیم که خسارات جنگ اول و دوم جهانی بسیار بیش از آن بوده است که بتوانید دوباره ی یک پایه ی این جنگ هم باشید دیگر دوران مناطق و توسعه ی ارضی پایان یافته است تمام سرزمینها توسط سرمایه داری شخم زده شده و ثروتی جز نیروی کار باقی نمانده است پس دست از سیاست سنتی توسعه ی ارضی بردارید روسیه هم باید از تاریخ درس گرفته باشد امروز دیگر میهن سوسیالیستی نیست که مردم برایش جان بدهند امروز الیگارشهای روس (ولیکاروسها ) چنان کرده اند که هیچ روسی حس تعلق به روسیه ندارد .