ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شیوا شعبانی، بازیگر تئاتر و سینما به شش سال حبس تعزیری محکوم شد

شیوا شعبانی که اخیرا به زندان و مجازات تکمیلی محکوم شده است، برنده عنوان بهترین بازیگر از دو جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه است.

بنا بر گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شیوا شعبانی، بازیگر تئاتر و سینما، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس و مجازات تکمیلی محکوم شد.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدید نظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی پنج سال حبس در خصوص او قابل اجرا خواهد بود.

این حکم که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر و به شعبانی ابلاغ شده، او از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و در مجموع  به شش سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی از جمله دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت عضویت در گروه‌های سیاسی، نوشتن در مجلات و فعالیت در فضای مجازی و ‌دو سال ممنوعیت کار در تئاتر و سینما محکوم شده است.

شیوا شعبانی، هنرمند عرصه تئاتر و سینما اوایل آبانماه در ارتباط با خیزش سراسری زن، زندگی، آزادی بازداشت و در نهایت اواخر آبان‌ماه سال جاری با تودیع قرار وثیقه از زندان به صورت موقت آزاد شد.

در جریان خیزش انقلابی ژینا، جمهوری اسلامی صدها تن را کشت و بیش از ۲۰ هزار تن را بازداشت کرد. در میان بازداشت‌شدگان، هنرمندان پرشماری نیز وجود دارند.

از آغاز خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، شماری از بازیگران و فیلمسازان حجاب خود را برداشتند و از خیزش حمایت کردند. برخی دیگر از هنرمندان نیز در شبکه‌های اجتماعی از مردم و خیزش جاری حمایت کردند. حاکمیت تعدادی از آنان را دستگیر و احضار کرده است. تعدادی از آن‌ها همچون کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، ترانه علیدوستی و شیوا شعبانی بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شدند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.