ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نیروهای امنیتی آذربایجان هفت نفر از کارکنان رسانه‌های نزدیک به ایران را بازداشت کردند

در پی حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و تیرگی مجدد روابط دو کشور، نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان افرادی را که با دو رسانه نزدیک به ایران کار می‌کردند بازداشت کردند.

پنج روز پس از حمله مسلحانه یک مرد به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، خبرگزاری‌های «ترند» و «آذرنیوز» جمهوری آذربایجان از عملیات ویژه وزارت کشور در باکو و سایر مناطق این کشور علیه «شبکه جاسوسی ایران» خبر دادند.

براساس این گزارش‌ها، صبح سه‌شنبه ۱۱ بهمن / ۳۱ ژانویه مأموران امنیتی آذربایجان هفت نفر مرتبط با دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی را که در وب‌سایت «سلام‌نیوز» و کانال «اینترآز وی»، رسانه‌های محلی حامی ایران فعالیت می‌کردند بازداشت کردند.

در این عملیات آ.ت. کریموف، اِ.آ. رحیموف، ی.آ الَکبروف، م.ن جعفروف، ح.ح. جبارلی، ف.س. عبدولوف و ا.ا. جومشودوف به‌عنوان مظنون بازداشت شدند.

این گزارش‌های می‌افزایند که وزارت کشور آذربایجان همچنان در حال انجام تحقیقات ویژه از این دو رسانه محلی حامی ایران هستند.

جمهوری آذربایجان ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۳ آبان سال جاری) نیز پنج شهروند خود را به اتهام جاسوسی برای ایران در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین تهران و باکو بازداشت کرده بود.

در آن زمان سرویس امنیتی آذربایجان گفته بود که این بازداشت‌ها بخشی از «اقدامات با هدف مقابله با فعالیت‌های مخرب (...) انجام‌شده از سوی سرویس‌های مخفی ایران علیه آذربایجان است».

پنج نفر بازداشت‌شده متهم به جمع‌آوری اطلاعات درباره ارتش آذربایجان از جمله خرید هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی و ترکیه‌ای و همچنین زیرساخت‌های انرژی این کشور شده بودند.

پیش از آن نیز جمهوری آذربایجان در اوایل ماه نوامبر گذشته از بازداشت ۱۷ نفر متهم به عضویت در «یک گروه مسلح غیرقانونی سازماندهی شده از سوی ایران در خاک آذربایجان» خبر داده بود.

عملیات نیروهای امنیتی علیه رسانه‌های محلی نزدیک به ایران در روز سه‌شنبه در حالی انجام می‌شود که روابط دو کشور به‌دلیل حمله به سفارت آذربایجان در تهران بار دیگر پرتنش شده است.

جمعه هفتم بهمن / ۲۷ ژانویه حمله‌ای مسلحانه‌ای در ساعت ۸ صبح به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران انجام شد. در این حمله عسگروف اورخان رضوان اوغلو، مسئول امنیتی سفارت کشته و دو کارمند دیگر آن زخمی شدند. مقام‌های ایران مدعی‌اند این حمله با انگیزه «شخصی و خانوادگی» صورت گرفته است. مقام‌های جمهوری آذربایجان اما اعلام کردند که اسناد و شواهد کافی مبنی بر تروریستی بودن این حادثه را در اختیار دارند و از ایران انتظار دارند این حادثه تروریستی را به‌صورت شفاف بررسی و عاملان آن را معرفی و در دادگاه عادلانه و شفاف محاکمه کند.

آذربایجان پس از حمله روز جمعه سفارت خود در تهران را تخلیه کرد و کارمندان سفارت را به آذربایجان برگرداند. وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز امروز سه‌شنبه ۱۱ بهمن / ۳۱ ژانویه در بیانیه‌ای به شهروندان خود توصیه کرد که به دلیل «وضعیت بی‌ثبات ایران» و «حمله تروریستی» صورت گرفته به سفارت آذربایجان از سفر به ایران خودداری کنند. این بیانیه از اتباع آذربایجانی که در حال حاضر در ایران هستند نیز خواست «جانب احتیاط و امنیت را رعایت کنند». وزارت خارجه جمهوری آذربایجان همچنین به شهروندان خود که نیاز به خدمات کنسولگری دارند، اعلام کرد که به کنسولگری این کشور در تبریز مراجعه کنند.

 در حالی‌که مسئولان جمهوری اسلامی، از جمله محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی از تعامل «خوب» با مسئولان جمهوری آذربایجان بر سر ماجرای حمله به سفارت آذربایجان سخن گفته‌اند، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری، جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه و دیگر مقام‌های جمهوری آذربایجان همچنان بر این‌که این حمله «تروریستی» بوده است، اصرار دارند.

ایران پیش از این مدت‌ها همسایه خود را به دامن زدن به احساسات جدایی‌طلبانه در قلمرو خود متهم کرده بود و همچنان نگران آن است که از خاک آذربایجان برای حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران استفاده شود. آذربایجان نیز همواره از نزدیکی ایران به ارمنستان، دشمن دیرینه‌اش نگران است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.