Share

جولین آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس، به ادوارد اسنودن، تکنسین سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای که اطلاعات محرمانه دولت آمریکا درباره جمع‌آوری اطلاعات شهروندان را افشا کرده بود؛ پیشنهاد داد که به آمریکای لاتین بگریزد.

ادوارد اسنودن که سه هفته پیش به هنگ‌کنگ رفته بود از روز گذشته ناپدید شد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا، آسانژ که خود توانسته است از دست مقامات قضایی بین‌المللی به کشور اکوادور پناه برد گفت: “آمریکای لاتین نشان داده است که در رابطه با حقوق بشر پیشرفت کرده و سنت دیرینه پناهنده‌پذیری دارد.”

ادوارد اسنودن ۲۹ ساله، که سه هفته پیش به هنگ‌کنگ رفته بود مسئولیت افشاگری علیه دولت آمریکا درباره جمع‌آوری محرمانه اطلاعات شهروندان را پذیرفت و پس از درخواست آمریکا از مقامات هنگ‌کنگی برای باز پس فرستادن وی، از روز گذشته ناپدید شد.

جولین آسانژ: آمریکای لاتین سنت دیرینه پناهنده‌پذیری دارد

در همین حال ۲۵ هزار نفر از شهروندان آمریکایی با امضای دادخواستی در حمایت از ادوارد اسنودن خواهان عدم پیگیری قضایی وی توسط دستگاه قضایی آمریکا شده‌اند.

اسنودن اطلاعات خود را در اختیار روزنامه بریتانیایی گاردین قرار داده و گفته بود سازمان امنیت ملی آمریکا به طور مخفیانه اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی میلیون‌ها نفر را با دسترسی به سرورهای شرکت‌های بزرگ اینترنتی چون گوگل و فیس‌بوک جمع‌آوری می‌کرده است.

دولت آمریکا و این شرکت‌ها چنین اتهامی را رد کرده‌اند.

Share