ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نامه ٢٠ وکیل ‌و حقوقدان ایرانی:

«ضرورت تشکیل کمیته‌ مستقل و مشترک با حضور نمایندگان سازمان بهداشت جهانی، یونیسف، یونسکو و صلیب سرخ جهانی برای سفر به ایران و تحقیق و اقدام فوری»

٢٠ وکیل ‌و حقوقدان ایرانی در نامه‌ای به چهار مرجع بین‌المللی، خواهان روشن شدن منشاء این مسمومیت‌های سریالی در ایران و اینکه چرا حوزه آموزشی و بویژه مدارس ایران درگیر این مسمومیت‌های سریالی شده است شدند. آن‌ها همینطور این پرسش‌ها را مطرح کردند که چرا دانش‌آموزان دختر مورد هدف قرار گرفته‌اند و چه اقداماتی باید برای کمک فوری و موثر به دانش‌آموزان انجام شود؟

٢٠ وکیل ‌و حقوقدان ایرانی در نامه‌ای به چهار مرجع بین‌المللی، خواهان تشکیل فوری یک کمیته مستقل و مشترک با حضور نمایندگان خود برای اعزام به ایران (و یا با استفاده از نمایندگان خود در ایران) شده‌اند تا درباره مساله حملات شیمیایی به مدارس دخترانه در ایران تحقیق و اقدام فوری نمایند.

متن کامل نامه به فارسی:

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO)
مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (UNESCO)
مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF)

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC)ما گروهی از وکلا، حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر ایرانی مستقر در داخل و خارج از ایران، خواستار اقدام فوری در پاسخ به حملات شیمیایی سیستماتیک به مدارس در ایران هستیم که تاکنون صدها تن از دانش‌آموزان دختر ایرانی را مسموم و راهی بیمارستان کرده است.با توجه به اینکه:

۱- این حملات شیمیایی سریالی به مدارس دخترانه که از ۹ آذر ۱۴۰۱ شروع شده، تاکنون به بیش از ۱۲ استان در ایران و دهها مدرسه سرایت کرده و تقریبا هیچ کدام از مدارس دخترانه در جغرافیای ایران، مصون از این حملات نیست؛
۲- حکومت جمهوری اسلامی نه تنها هیچ‌گونه پیشگیری یا اقدام موثری در توقف یا کشف حقیقت نکرده است، بلکه با اظهارات متناقض و فرافکنی و همچنین سرکوب خانواده‌های معترض، عملا به این فرضیه که خود در این جنایات سریالی نقش دارد و یا دست‌کم از آن سود می‌برد، دامن زده است؛
۳- در کنار بی‌توجهی آشکار در بررسی و پیشگیری این فجایع و بی‌کفایتی حکومت، شواهد به روشنی نشان می‌دهد که حکومت قصد داشته دختران و زنان را به دلیل «تضعیف ارزش‌های اسلامی» از طریق رعایت نکردن قوانین حجاب اجباری در ماه‌های اخیر، و از زمان شروع جنبش «زن، زندگی، آزادی»، مجازات کند؛
۴- حکومت جمهوری اسلامی علاوه بر عدم اجازه سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل به ایران و تاکید بر عدم همکاری با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل، نشان داده است که از عضویت در نهادهای بین‌المللی، فقط منافع سیاسی خود را دنبال می کند و در مقابل، احترامی برای مصوبات و تصمیمات آن نهادها قائل نیست.

بنابراین، از آن سازمان‌های بین‌المللی که هر کدام در یکی از حوزه‌های زیر تخصص، مسئولیت و ماموریت دارند، می‌خواهیم که با تشکیل فوری یک کمیته مستقل و مشترک با حضور نمایندگان خود برای اعزام به ایران (و یا با استفاده از نمایندگان خود در ایران) نسبت به چهار مساله زیر، تحقیق یا اقدام فوری نمایند:

  1. منشاء این مسمومیت‌های سریالی چیست؟
  2. چرا حوزه آموزشی و بویژه مدارس ایران درگیر این مسمومیت‌های سریالی شده است؟
  3. چرا دانش‌آموزان دختر مورد هدف قرار گرفته‌اند؟
  4. چه اقداماتی باید برای کمک فوری و موثر به دانش‌آموزان انجام شود؟

با توجه به مسئولیت حقوقی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در قبال این اقدامات فجیع و ضرورت پاسخگویی شفاف، از شما می‌خواهیم از تمام ابزارهای موجود در شرح وظایف و مأموریت‌های خود استفاده کرده تا اطمینان حاصل کنید که این حوادث فوراً و به طور شفاف طبق استانداردهای بین‌المللی بررسی می‌شود و عاملان شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. همچنین مطمئن شوید که راهکارهایی برای حمایت خاص از این دسته از دختران دانش آموز ایرانی در نظر گرفته می شود.ما برای ارائه هرگونه پشتیبانی یا اطلاعات بیشتر مورد نیاز در دسترس هستیم.

پیشاپیش از پاسخ و اقدام فوری شما سپاسگزاریم.

امضاکنندگان:

نسرین ستوده
گیتی پورفاضل
محمد سیف‌زاده
عبدالفتاح سلطانی
رمضان حاجی‌مشهدی
پیام درفشان
فرزانه زیلابی
سعید دهقان
الهام یوسفیان
محمد مقیمی
محمد اولیایی‌فرد
نیره انصاری
شیرین ملکی
امین راد
حسین احمدی‌نیاز
معین خزائلی
حسین رئیسی
علی هریسچی
هیربد دهقانی آذر
منوچهر توسلی

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.