ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین‌های نظارتی

گروسی بدون اینکه زمان مشخصی را اعلام کند گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نصب دوربین و سیستم‌های نظارتی آنلاین در مراکز هسته‌ای ایران را شروع می‌کند.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازیابی دوربین‌های نظارتی به توافق رسیده‌اند.

پس از یک دوره طولانی تنش بر سر دوربین‌های نظارتی در مراکز هسته‌ای ایران، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که آژانس در حال بازیابی فضایی که از دست داده بود است.

به گفته گروسی آژانس کار نصب دوربین‌های نظارتی در مراکز هسته‌ای ایران را آغاز کرده است. او گفت: ما کار نصب دوربین‌ها و اتصال دوباره برخی از سیستم‌های نظارتی آنلاین شروع می‌کنیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که این کار ممکن است چند هفته طول بکشد.

گروسی در اسفند سال ۱۴۰۱ به تهران سفر و در آنجا با مسئولان برنامه هسته‌ای و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. پس از این دیدارها دو طرف در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که به توافق تازه‌ای دست یافته‌اند و ایران داوطلبانه اجازه بازرسی‌ و نظارت بیشتر را به آژانس می‌دهد.

پیش از این سفر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند گزارش مدعی وجود اورانیوم غنی شده با غلظت بیش از ۸۰ درصد در برخی از مراکز هسته‌ای ایران شده بود.

همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از خروج آمریکا از برجام به تدریج کاهش یافت. ایران بر اساس قانون اقدامات راهبردی برای لغو تحریم‌ها که در سال ۱۳۹۹ تصویب شد، دسترسی آژانس به دوربین‌های نظارتی نصب شده را محدود و از یک زمان به بعد به صورت کامل قطع کرد.

گروسی پیش از این در آخرین اظهارنظر در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، توافق برجام را به یک پوسته خالی تشبیه کرده و گفته بود در همکاری با ایران «برخی مسیرها گشوده شده است اما باید منتظر ماند».

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.