ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کارتون روز: آخرین قطره

از هر چهار نفر یک نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که دچار تنش آبی هستند. کارتون انتخابی این هفته کاری است از هالیت کورتولموش آیتوسلو، کارتونیست بلغارستانی ساکن ترکیه‌. منبع این اثر سایت CartoonMovement است.

در گزارش جهانی آب سال ۲۰۲۳ آمده است که ۲,۳ میلیارد نفر از جمعیت جهان، یعنی از هر چهار نفر یک نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که دچار تنش آبی هستند. این گزارش می‌گوید هفت کشور از ۱۰ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا بیشترین تنش آبی را دارند. در این کشورها، میانگین سطح تنش آبی ۸۲۰ درصد است و این به معنای آن است که برداشت سالانه آب هشت برابر بیشتر از تأمین آب از منابع تجدیدپذیر است.

دریاچه ارومیه از نمادهای خشکی دریاچه‌ها در خاورمیانه است. بنا به این گزارش در آینده این مشکل به مناطقی گسترش خواهد یافت که در آن‌ها آب هنوز به وفور در دسترس است.

در همین زمینه:

در یکی از آخرین اظهار نظرها در رابطه با وضعیت آب در ایران داریوش مختاری، از کارشناسان حوزه آب به خبرگزاری ایلنا گفت که سرزمین ایران وارد دوره کمیابی بلندمدت منابع آبی شده است:

با توجه به اینکه همچنان بارش‌های سالیانه از میانگین بارش‌های بلندمدت پی در پی کمتر و کمتر می‌شود، با اندکی چشم‌پوشی می‌توان گفت اقلیم و جغرافیای ایران کم‌کم وارد یک مرحله کم‌آبی پایدار می‌شود و یا به تعبیری می‌توان گفت کشور وارد دوره‌های خشکی و کمیابی منابع آب در بلندمدت شده است.

او گفت که کمیابی آب به معنای کمبود بلندمدت و مزمن منابع آب در کشور است و «جزء ویژگی‌های پایدار یک اقلیم یا گستره جغرافیایی می‌شود».

دسترسی ناعادلانه به آب، فقر را در بخش‌های حاشیه‌نشین جامعه تداوم می‌بخشد. به این ترتیب زمینه توسعه اقتصادی شتاب‌زده‌ای را فراهم می‌کند که در پی منافع کوتاه‌ مدت، به قیمت مصرف بی‌رویه منابع طبیعی و تخریب سلامت اکوسیستم است.

کارتون انتخابی این هفته با عنوان «آخرین قطره» کاری است از هالیت کورتولموش آیتوسلو، کارتونیست بلغارستانی ساکن ترکیه‌. منبع این اثر سایت CartoonMovement است.

افرادی در سن‌ها و جنسیت‌ها و ادیان مختلف به دنبال آخرین قطره آب که بال در آورده و پرواز می‌کند. در برابرشان دره‌ای است که تعدادی در آن فرو می‌افتند.
«آخرین قطره» - هالیت کورتولموش آیتوسلو، کارتونیست بلغارستانی ساکن ترکیه‌. منبع: CartoonMovement

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.