ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جدایی حامد اسماعیلیون از «منشور همبستگی»:گروه فشار و رفتار غیردموکراتیک «یک عضو» کار را به اینجا رساند

اختلافات در درون گروه منشور همبستگی نهایتا به جدا شدن یکی از اعضای مهم آن منجر شد. اسماعیلیون کناره گرفت و از رفتارهای غیردموکراتیک عضوی که نامش را نبرد گلایه کرد. او تاکید کرد که به آزادی، عدالت اجتماعی، دادرسی عادلانه و عدالت محیط‌زیستی معتقد است و سرنگونی جمهوری اسلامی را از طریق دیگری پی می‌گیرد.

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی و از دادخواهان پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی که از اعضای منشور همبستگی ژینا هم بود با انتشار متنی در حساب کاربری‌اش در توییتر اعلام کرد که از این گروه جدا شده است.

او در متنی با عنوان «گزارشی به مردم» دلیل اصلی این تصمیم را رفتارهای غیردموکراتیک و تلاش «یک عضو» برای «تحمیل نظر» و «تلاش برای حذف» را مغایر با ایده اولیه شکل‌گیری این منشور دانست و گفت کمک به سرنگونی جمهوری اسلامی را از شیوه‌های دیگری پی‌خواهد گرفت.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

اسماعیلیون در بخشی از این متن نوشته است:

متاسفانه کار در این زمینه در گروه همبستگی به خوبی پیش نرفت. گروه‌های فشار از بیرون از جمع با شیوه‌های غیردموکراتیک می‌کوشیدند مواضع خود را بر جمع تحمیل کنند. تحمیل نظر در دموکراسی نمی‌گنجد و توافق اعضای گروه، نه فقط عضوی از آن، از شرایط حرکت دموکراتیک است. ایده‌ همبستگی ایده‌ای مترقی‌ست که باید شرایط آن را آماده کرد و از همه مهم‌تر این است که همه‌ اعضای آن گروه یا نهاد، و نه فقط اکثریت قریب به اتفاق آن، اهمیت موضوع را درک کنند. رقابت گفتمان‌ها و برنامه و سیاست‌ها طبیعی است اما تلاش برای حذف و تحمیل و دیگر شیوه‌های غیردموکراتیک هیچ نسبتی با رفتار دموکراتیک ندارد.

گروه منشور همبستگی ژینا را حامد اسماعیلیون، مسیح علی‌نژاد، شیرین عبادی، رضا پهلوی، نازنین بنیادی، عبدالله مهتدی، گلشیفته فراهانی و علی کریمی شکل داده بودند. اعلام موجودیت این منشور و انتشار متن آن در نشستی در دانشگاه جورج تاون در پایتخت آمریکا اتفاق افتاد.

حال سخنگوی سابق انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲ که نقش مهمی در فراخوان و برگزاری تظاهرات ایرانیان در پایتخت آلمان داشت، ضمن اعلام خروجش از این گروه نوشته است که «تمرکز اصلی به نظر من همچنان باید بر سرنگون کردن جمهوری اسلامی و همراهی با مردم ایران و حمایت از آنان باشد.»

حامد اسماعیلیون بار دیگر تاکید کرد که بر این باور است «که انقلاب همچنان باید در ایران هدایت شود و کار ما در خارج از کشور نهایتاً قدرتمند کردن مردم، شبکه‌ها و نهادهای داخل کشور، همراهی با مردم انقلابی و فراهم کردن امکاناتی است که به آن‌ها خدمت کند.»

او در انتهای متنش هم نوشت که «ارزش‌های جاری در زندگی‌ام همچنان همان آزادی، عدالت اجتماعی، دادرسی عادلانه و عدالت محیط‌زیستی برای ایران بوده و هست و به کار سازماندهی‌، که از چندین ماه پیش همراه با نیروهای باانگیزه و به ویژه جوانِ خارج از کشور آغاز کرده‌ام ادامه خواهم داد».

نزاعی که از همان آغاز جدی بود

از ابتدای اعلام موجودیت این منشور، طرفداران رضا پهلوی معتقد بودند او نباید در جایگاه برابر با دیگر اعضا قرار داشته باشد و البته در متن منشور هم نباید به «حقوق اتنیک‌ها» اشاره می‌شد. البته سلسله انتقادات پادشاهی‌خواهان از این منشور به موارد دیگری هم گسترده شده بود و از نحوه نشستن اعضای گروه تا محتوای منشور و حتی لوگوی این گروه هم با حملات تندی روبه‌رو بود.

بعدتر رضا پهلوی اعلام کرد که برای بزرگ کردن گروه منشور افرادی را کاندیدا کرده است. افرادی که عموما در دایره طرفداران بازگشت سیستم پادشاهی هستند. پذیرفته نشدن پیشنهاد رضا پهلوی آتش حملات طرفداران او به دیگر اعضای منشور را پرحجم‌تر کرد. از مدت‌ها پیش زمزمه‌هایی در مورد بروز اختلاف در میان این جمع شکل گرفته بود. هواداران رضا پهلوی در شبکه‌های مجازی حملات گوناگونی به اعضای منشور همبستگی انجام می‌دادند که عموماً با سکوت فرزند آخرین شاه همراه بود.

با نظرداشت همه این رویداد‌ها به نظر می‌رسد اشاره غیرمستقیم حامد اسماعیلیون به رفتارهای غیردموکراتیک، ایجاد گروه فشار و تحمیل نظر یک فرد همان رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران و گروه‌ هواداران نظام سلطنتی باشد.

سفر به اسرائیل و دیدار رضا پهلوی با سیاستمداران دست‌راستی در این کشور شکاف‌ها را گسترده‌تر هم کرد.

سه روز پیش از انتشار متن کناره‌گیری حامد اسماعیلیون از گروه منشور همبستگی، دبیرخانه حزب کو‌مه‌له کردستان ایران هم با انتشار بیانیه‌ای به صراحت از حملات هواداران رضا پهلوی و نظام پادشاهی به دبیرکل این حزب و عضو منشور همبستگی انتقاد کرده بود.

حزب کومه‌له طرفداران رضا پهلوی در فضای مجازی را که بر حمله به اعضای منشور متمرکز شده‌اند، «شاه‌اللهی‌های افراطی» خواند و گفت که هدف این گروه «ایجاد دشمنی و تفرقە در میان مخالفان رژیم، انداختن همە بجان هم، ایجاد اغتشاش فکری و بدبینی و نهایتاً بە کجراە بردن و بە شکست کشاندن انقلاب زن، زندگی، آزادی است.»

در آن بیانیه روش‌هایی که حامیان سلطنت برای حمله به اعضای منشور دنبال می‌کنند چنین توضیف شده بود:

روش‌هایی هم کە این حضرات به کار می‌گیرند دقیقاً با هدفشان خوانایی دارد: از هتاکی و فحاشی بە احزاب و شخصیت‌ها گرفتە تا تولید و نشر اخبار جعلی و سرتاپا ساختگی (از قبیل باصطلاح پروژە بنغازی)، از هراس افکنی در مورد تجزیەطلبی تا تروریست نامیدن احزاب کرد، از نفی تنوع و تکثر در جامعە ایران و تحریف آرمانهای انقلاب آزادیخواهانە مردم ایران تا لمپن‌بازی و قلدری و ایجاد فضای تهدید و ارعاب و از بین بردن روح مدارا و تزریق نومیدی بە درون جنبش، همە و همە نمایانگر ذهنیت و عملکرد تمامیت خواهانە، دگرستیزانە و فاشیست مآبانە گردانندگان این هجمە رسانەای است.

هنوز دیگر اعضای منشور همبستگی در مورد خروج حامد اسماعیلیون از این منشور موضعی نگرفته‌اند و مشخص نیست که گروه منشور همبستگی پس از اتفاقات اخیر به پایان راه خود رسیده یا همچنان به راهش ادامه می‌دهد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.