ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جمهوری اسلامی یک نفتکش را در خلیج فارس توقیف کرد

نیروی دریایی ایران می‌گوید این کشتی را پس از تصادف با یک شناور ایرانی در دریای عمان شناسایی و توقیف کرده است. نیروی دریایی آمریکا می‌گوید این کشتی نفتکش بوده و ایران باید آن را فوراً آزاد کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی پنج‌شنبه ۷ اردیبهشت / ۲۸ آوریل به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش اعلام کرد که یک فروند «کشتی متخلف ناشناس» در خلیج فارس پس از تصادم با شناور ایرانی توسط نیروی دریایی ارتش در دریای عمان شناسایی و توقیف شد.

ارتش جمهوری اسلامی گفته است که برخورد این کشتی با شناور ایرانی، منجر به «مفقود شدن دو نفر و زخمی شدن چند تن دیگر از خدمه این شناور شد».

در این گزارش آمده است:

کشتی ناشناس بر خلاف مقررات بین‌المللی مبنی بر کمک به شناور و مصدومان، اقدام به فرار از خلیج فارس کرد که بلافاصله پس از درخواست از سوی مرکز تجسس و نجات دریایی (MRCC)، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب مرکز بین‌المللی امنیت دریایی مستقر در چابهار اقدام به رهگیری، شناسایی و توقیف کشتی ناشناس در دریای عمان کرد.

گزارش افزوده است که در این عملیات ناوشکن بایندر نیروی دریایی ارتش با حکم قضایی این کشتی را که با پرچم جزایر مارشال بود به آب‌های ساحلی ایران هدایت کرد.

نیروی دریایی آمریکا نیز بلافاصله این رویداد را تأکید کرد و گفت این کشتی یک نفتکش (Advantage Sweet) است و نیروی دریایی سپاه پاسداران آن را توقیف کرده است.

بر اساس داده‌های «ریفینیتیو» (Refinitiv)، شرکت ردیابی کشتی‌ها، نفتکش فوق نفت خام حمل می‌کرده و از نوع نفتکش‌هایی است که قادر به عبور از کانال سوئز است و به آن «سوئزمکس» (Suezmax) می‌گویند.

«ریفینیتیو» می‌گوید این نفتکش توسط شرکت بزرگ نفت و گاز آمریکایی «شِوْرون» اجاره شده و آخرین بار در کویت پهلو گرفته بود. مدیر آن نیز یک شرکت مستقر در ترکیه با نام Genel Denizcilik Nakliyati AS است.

نیروی دریایی آمریکا با بیان این‌که ایران در دو سال گذشته به‌طور غیرقانونی دست‌کم پنج کشتی تجاری را در منطقه خاورمیانه توقیف کرده است، گفت:

تداوم مزاحمت‌های ایران برای کشتی‌ها و دخالت در حقوق کشتی‌رانی در آب‌های منطقه، تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی است.

نیروی دریایی آمریکا که ناوگان پنجم آن در بحرین مستقر است، از نیروی دریایی سپاه پاسداران خواست فوراً این نفتکش را آزاد کند.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا گفته‌ شده که این نفتکش در حین توقیف پیام اضطراری فرستاده است.

از سال ۲۰۱۹، زمان افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران، مجموعه‌ای از حملات به کشتی‌ها در آب‌های خلیج فارس صورت گرفته است.

صبح پنج‌شنبه ۳۱ فروردین / ۲۰ آوریل نیز دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از یک تنش دریایی جدید با آمریکا در تنگه هرمز خبر داد و گفت نیروی دریایی ایران به زیردریایی «یو‌اس‌اس فلوریدا» آمریکا در تنگه هرمز هشدار داده است. او گفت زیردریایی «فاتح» متعلق به جمهوری اسلامی، زیردریایی آمریکایی را «با مانورهای ایذایی مجبور کرد تا به سطح آب بیاید و مسیر تنگه هرمز را در سطح آب عبور کند». فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود زیردریایی آمریکایی قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

ساعاتی بعد ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا این ادعای جمهوری اسلامی را رد کرد و گفت:

«اظهارات ایران کاملاً نادرست است. به‌تازگی هیچ زیردریایی آمریکایی از تنگه هرمز عبور نکرده است و این موضوع یکی دیگر از اطلاعات غلط ایران با هدف بی‌ثبات کردن منطقه است.»

ایران در نوامبر گذشته دو نفتکش با پرچم یونان را آزاد کرد. جمهوری اسلامی این دو نفتکش را ماه مه در واکنش به مصادره محموله نفت یک نفتکش با پرچم ایران توسط آمریکا در سواحل یونان، توقیف کرده بود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.