ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

با بازداشت عمران خان پاکستان به سمت ناآرامی‌های تازه‌ای می‌رود

طرفداران عمران خان برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند. در برخی مناطق پاکستان وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. گفته می‌شود که یک نفر در شهر کویته کشته شده است.

پاکستان در پی دستگیری عمران خان، نخست‌وزیر سابق و رهبر مخالفان، به سمت ناآرامی‌های جدی پیش می‌رود. حزب تحریک انصاف به‌رهبری عمران خان روز سه‌شنبه از هواداران خود خواست تا کشور را به تعطیلی بکشانند.

مقامات دولتی در سه استان از چهار استان پاکستان، وضعیت فوق‌العاده اعلام کردند و تجمعات عمومی ممنوع شده است. وزارت کشور نیز دستور محدود کردن اینترنت را صادر کرده است.

خان روز سه‌شنبه در حالی که برای کسب قرار وثیقه مرتبط با چند پرونده قضایی به دادگاه عالی اسلام‌آباد مراجعه کرده بود، دستگیر شد. شبکه‌های تلویزیونی محلی تصاویری از کشاندن عمران خان توسط عده زیادی از نیروهای امنیتی به داخل خودروی زرهی را نشان دادند.

پلیس اسلام‌آباد می‌گوید خان به اتهام فساد مالی بازداشت شده و حکم او توسط سازمان مبارزه با فساد پاکستان (NAB) صادر شده است.

بازداشت رهبر محبوب مخالفان و ستاره سابق کریکت خشم طرفداران او را برانگیخته است. رسانه‌های محلی گزارش دادند که در چند شهر بین آن‌ها و نیروهای پلیس درگیری رخ داده است.

به‌گفته شیرین مزاری، وزیر سابق حقوق بشر، یک کارمند حزب عمران خان در جریان اعتراضات شهر کویته در غرب پاکستان کشته شد.

سازمان اطلاعات پاکستان می‌گوید هواداران عمران خان به ساختمان اصلی ارتش در کلان‌شهر راولپندی یورش بردند. آن‌ها همچنین به یک ساختمان نظامی در شهر لاهور در شمال شرق کشور حمله کردند.

عمران خان پس از نزدیک به چهار سال نخست‌وزیری در آوریل ۲۰۲۲ با رأی عدم اعتماد پارلمان از قدرت برکنار شد. او از جمله به سوء مدیریت در اقتصاد متهم شد. در ماه‌های اخیر، خان به‌عنوان یک سیاستمدار اپوزیسیون، بارها خواستار اعتراضات گسترده علیه دولت و برگزاری انتخابات جدید و زودهنگام در کشور شده است. در جریان اعتراضات ماه نوامبر یک مهاجم به پای او شلیک کرد.

اتحادیه اروپا از تشدید تنش‌های سیاسی داخلی در پاکستان ابراز نگرانی کرد. سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت «در چنین شرایط سخت و پرتنشی، خویشتن‌داری و خونسردی لازم است» و «چالش‌های کشور تنها با گفت‌وگوی جدی و مطابق با قوانین قابل حل است».

دستگیری خان یک روز پس از صدور بیانیه ارتش صورت گرفت. ارتش سخنان قبلی عمران خان مبنی بر این‌که مقامات ارشد نظامی قصد داشتند او را ترور کنند را «ادعاهای ساختگی و بدخواهانه» دانسته و ابراز تأسف کرده بود.

از زمان برکناری خان، قوه قضائیه پاکستان بارها اتهامات جدیدی علیه او مطرح کرده است. خان اکنون باید به حدود ۱۰۰ پرونده در دادگاه پاسخگو باشد. اتهامات او در این پرونده‌ها از جمله فساد، پول‌شویی و توهین به قاضی است.

دستگیری خان می‌تواند به ناآرامی‌های سیاسی در پاکستان دامن بزند. این کشور با بیش از ۲۳۰ میلیون نفر جمعیت با تورم گسترده، تقویت طالبان پاکستان و پیامدهای فاجعه سیل تابستان گذشته دست‌وپنجه نرم می‌کند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.