ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بریتانیا و هلند وعده ارسال هواپیمای اف-۱۶ به اوکراین دادند

ریشی سوناک و مارک روته برای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای تأمین جت‌های جنگنده اف-۱۶ به کی‌یف به توافق رسیدند، ائتلافی که ممکن است پای متحدان غربی اوکراین را به شکلی گسترده به جنگ با روسیه بکشاند.

نخست‌وزیران بریتانیا و هلند، ریشی سوناک و مارک روته، با ایجاد یک «ائتلاف بین‌المللی» به منظور ارائه پشتیبانی از جت‌های جنگنده برای اوکراین موافقت کردند. سخنگوی دفتر نخست‌وزیر بریتانیا سه‌شنبه پس از نشست شورای اروپا در ایسلند در بیانیه‌ای گفت: «نخست‌وزیر ما و نخست‌وزیر روته توافق کردند که برای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای ارائه قابلیت‌های هوایی رزمی اوکراین، از آموزش گرفته تا تهیه جت‌های  اف-۱۶، همکاری کنند.»

این سخنگو گفت: «نخست‌وزیر بریتانیا تأکید کرد که جایگاه واقعی اوکراین در ناتو است و رهبران بر اهمیت ارائه کمک‌های امنیتی بلندمدت به اوکراین توسط متحدان برای تضمین موفقیت آنها در برابر حملات آتی (روسیه) توافق کردند.»

فعلاً اکثر اعضای ناتو در اروپا امکان ارسال اف-۱۶های خود را به اوکراین رد نکرده‌اند، حتی زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژانویه گفت که ایالات متحده این کار را نخواهد کرد.

کارشناسان پدافند هوایی می‌گویند که جنگنده‌های اف-۱۶ ساخت ایالات متحده به اوکراین برتری بیشتری نسبت به نیروی هوایی روسیه می‌دهند، اما تنها در صورتی که این جنگنده‌ها با موشک‌های قدرتمند و اطلاعات هدف‌گیری ترکیب شوند. تأمین این امکانات جانبی هم برعهده کشورهای غربی خواهد بود و این به آن معناست که پای متحدان غربی اوکراین به شکلی فعال‌تر به جنگ کشیده خواهد شد.

روته در توییتی در روز سه‌شنبه نوشت که او و سوناک در مورد همکاری مشترک دو کشور برای «حمایت از اوکراین در مواجهه با تجاوز وحشتناک روسیه» توافق کرده‌اند. نخست‌وزیر هلند به ارائه پشتیبانی و آموزش جت‌های جنگنده اشاره‌ای نکرد.

کشورهای غربی در مورد عرضه هواپیماهای جنگنده پیشرفته به اوکراین محتاط بوده‌اند، زیرا می‌ترسند استفاده از آنها باعث تشدید جنگ شود. اما، زلنسکی پس از ملاقات با سوناک در روز دوشنبه، گفت که «کار بر روی موضوع دریافت جت‌های جنگنده به طور فعال پیش می‌رود».

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه نیز روز دوشنبه گفت که کشورش در را برای آموزش خلبانان جنگنده اوکراینی باز کرده است، هرچند او فعلاً ارسال هر گونه هواپیمای جنگی به نیروهای اوکراینی را رد می‌کند:

ما با چندین کشور اروپایی دیگر که آماده هستند، در را برای آموزش خلبانان باز کرده‌ایم. فکر می‌کنم مذاکرات با آمریکایی‌ها هم در حال انجام است.

او بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت «آموزش می‌تواند از هم اکنون آغاز شود».

خبرگزاری هلندی NOS روز سه‌شنبه گزارش داد که مارک روته در روز ۴ ماه مه، در جریان سفر زلنسکی به هلند، گفته بود که موضوع تأمین جنگنده‌های اف-۱۶ را با بریتانیا، دانمارک و بلژیک در میان می‌گذارد و با آن‌ها مذاکره می‌کند.

زلنسکی در سخنرانی خود در نشست شورای اروپا در ریکیاویک، ایسلند، اوایل روز سه‌شنبه، مجدداً از متحدان غربی‌اش خواست تا به تقویت دفاع هوایی اوکراین کمک کنند، به ویژه با توجه به سرنگونی موفقیت‌آمیز چندین موشک مافوق صوت روسیه که به کی‌یف شلیک شد:

قلمرو اوکراین بزرگ است و برای اینکه دفاع هوایی مانند دیشب در سراسر کشور حاکم باشد، ما به سامانه‌ها و موشک‌های دفاع هوایی بیشتری نیاز داریم. ما همچنین به هواپیماهای جنگنده مدرن نیاز داریم که بدون آنها هیچ سامانه دفاع هوایی کامل نخواهد بود. و من مطمئن هستم که ما به آنجا خواهیم رسید.

زلنسکی بعداً در سخنرانی شبانه خود، وعده سوناک و روته مبنی بر ارائه جت‌های جنگنده را «شروع خوبی برای ائتلاف» خواند و افزود: «از همه شما متشکرم».

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.