ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جایزه فانوس دریایی «شبکه پژوهش» در آلمان به دو روزنامه‌نگار زندانی در ایران اهدا شد

امسال جایزه «فانوس دریایی دستاوردهای روزنامه‌نگاری» در آلمان به نیلوفر حامدی و الهه محمدی به خاطر شجاعتشان در نوشتن گزارش‌های انتقادی، با وجود سرکوب توسط حکومت ایران، اعطا شد.

«شبکه پژوهش» در آلمان پنج‌شنبه ۲۵ خرداد / ۱۵ ژوئن با انتشار بیانیه‌ای جایزه «فانوس دریایی دستاوردهای روزنامه‌نگاری» سال ۲۰۲۳ خود را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار ایرانی اهدا کرد.

در این بیانیه آمده است که این دو روزنامه‌نگار اولین افرادی بودند که از مرگ ژینا (مهسا) امینی دختر جوان کُرد در ایران خبر دادند. دستگاه اطلاعاتی ایران این دو روزنامه‌نگار را «عوامل خارجی» توصیف کرده و آن‌ها را به تبلیغ علیه حکومت متهم کرده است.

بیانیه افزوده است که حامدی و محمدی حدود هشت ماه است که در زندان به‌سر می‌برند و در حال حاضر در دادگاه انقلاب تهران به‌شکل غیرعلنی محاکمه می‌شوند. هر دوی این روزنامه‌نگاران در دادگاه اتهامات مطرح‌شده علیه خود را رد کرده‌اند.

بیانیه تأکید کرده است که «آن‌ها تنها نمایندگان رسانه‌ای نیستند که دولت ایران علیه آن‌ها اقدام می‌کند. نزدیک به ۱۰۰ خبرنگار دستگیر و بستگان آن‌ها تحت فشار قرار گرفته‌اند».

دانیل درپر، مدیر «شبکه پژوهش» در این‌باره گفت:

نیلوفر حامدی و الهه محمدی الهام‌بخش و انگیزه‌ای برای همه خبرنگاران در سراسر جهان هستند. کار آن‌ها نشان می‌دهد که چه چیزی امکان‌پذیر است. به همین دلیل است که ما جایزه فانوس دریایی شبکه پژوهش را به آن‌ها اهدا می‌کنیم.

امید رضایی، روزنامه‌نگار آزاد ایرانی در آلمان که قرار است به نمایندگی از دو روزنامه‌نگار ایرانی جایزه را دریافت کند، گفت:

نیلوفر حامدی و الهه محمدی می‌دانستند که گزارش مرگ ژینا (مهسا) امینی پیامدهایی برای آن‌ها خواهد داشت اما آن‌ها کار خود را انجام دادند، زیرا معتقد بودند که روزنامه‌نگاری چیزی پرتو افکن نور بر تاریکی نیست.

مراسم اهدای جوایز بعد از ظهر جمعه ۲۶ خرداد / ۱۶ ژوئن در کنفرانس دو روزه سالانه «شبکه پژوهش» در شهر هامبورگ آلمان برگزار خواهد شد و شبکه تلویزیون محلی این ایالت (NDR) آن را زنده پخش خواهد کرد.

«شبکه پژوهش» یک نهاد غیرانتفاعی است که توسط روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۰۱ به‌منظور گسترش تحقیقات روزنامه‌نگاری و تقویت روزنامه‌نگاری با کیفیت در آلمان تأسیس شد. آزادی مطبوعات، حق دسترسی آزاد به اطلاعات و امنیت روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از جمله عرصه‌های فعالیت این نهاد است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.