ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

قدسیه شجاع‌زاده: صلح با طالبان دست‌دادن با جنایت‌کار بود

این فعال حقوق زنان از ولایت بلخ افغانستان در دومین سالگرد قدرت گرفتن طالبان از تجربه‌هایش با «زمانه» می‌گوید. روایت او را که پس از تهدیدهای جانی بسیار از افغانستان گریخت، ببینید.

قدسیه شجاع‌زاده، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زن افغانستان، در دومین سالروز سقوط کابل به دست طالبان و تشکیل امارت اسلامی، با «زمانه» از تجربه‌های خودش می‌گوید. قدسیه شجاع‌زاده، فعال حقوق زنان از ولایت بلخ، پیش از سقوط کابل در پایتخت افغانستان به روزنامه‌نگاری و کنش‌گری می‌پرداخت و سپس به مزارشریف رفت تا کماکان در عرصه حقوق زنان مبارزه کند.

در سپتامبر ۲۰۲۱، ده‌ها زن و مرد در اعتراض به قدرت گرفتن طالبان در خیابان‌های مزارشریف راهپیمایی کردند. ده‌ها تن بازداشت شدند و تعدادی از آنها ناپدید. چند روز بعد جسد تعدادی از زنان معترض پیدا شد. گزارش‌هایی از تجاوزهای نیروهای طالب به برخی دختران هم منتشر شد. تعداد دیگری از این زنان نیز به گفته راویان محلی از سوی خانواده‌هایشان به قتل رسیدند. قدسیه شجاع‌زاده از سازمان‌دهندگان این اعتراضات بود. او که با تهدیدهای جانی متعددی روبرو شده بود، از افغانستان گریخت و اکنون در اروپا ساکن است.

روایت او را در گفت‌و‌گو با «زمانه» ببینید:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • K

    سوفی شجاع همینطور جسور به پیش برو...