ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بیانیه کمپین توقف قتل‌های ناموسی به مناسبت سالگرد قتل مهسا امینی و آغاز جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی

قتل‌های «ناموسی» و انواع خشونت علیه زنان که هر روز دامنه‌هایش گسترده می‌شود، ثمره‌ی قوانینی چون حجاب اجباری، قانون تعدد زوجات، حق حضانت، قانون خانواده و نظایر آنهاست.

درآستانه اولین سالگرد قتل مهسا امینی توسط نیروهای گشت ارشاد هستیم. مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله‌ی اهل سقز که بر اثر ضرب و جرح مأموران «گشت ارشاد» به کُما رفته بود، جان خود را از دست داد. ۴۴سال است، که حکومت اسلامی خشونت سیستماتیک دولتی به نام حفظ حجاب بر زنان ایران اعمال می‌کند. اولین بارنبود که زنی به دست گشت ارشاد به قتل رسید. در سال ۱۳۸۶ دکتر زهرا بنی‌یعقوب در یکی از پارک‌های همدان بازداشت شد و در بازداشتگاه بر اثر شدت ضرب و شتم به قتل رسید. قتل مهسا امینی و زهرا بنی‌یعقوب از جمله «قتل‌های ناموسی دولتی» است

بعد از قتل مهسا مردم ایران، با شعار زن، زندگی، آزادی اعتراضات سراسری علیه حجاب، قوانین زن ستیز، فقرو اختلاس برپا کردند. دراین آعتراضات مردمی صد‌ها نفرشامل عده‌ی بسیاری کودک کشته شدند، با شلیک مستقیم به چشم معترضان ده‌ها تن کورشدند، یا عضوی از بدنشان قطع شد. هزاران تن نفر بازداشت شدند و در بازداشگاه‌ها مورد انواع شکنجه‌ها قرار گرفتن. حتی کسانی که گزارش این وقایع را پخش کردند بازداشت شدند.

بعد از این حادثه برای مدتی گشت ارشاد در خیابان‌ها دیده نمی‌شد، دیری نپایید که خودروها بدون علامت گشت ارشاد همراه با نیروی انتظامی در خیابان‌ها ظاهر شدندو به صورت وحشیانه‌ای زنانی را که از نظر آنها”حجاب” مناسب بر تن ندارند را دستگیر می‌کنند. بعلاوه، حکومت اسلامی در برابرنافرمانی مدنی زنان خود را نا توان می‌بیند، اقدامات سرکوبگرانه دیگری با عنوان «لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» تدارک دیده است

لایحه “حجاب وعفاف” که پیشتر در ۱۵ماده تهیه و تنظیم شده بود درلایحه‌ای که در تاریخ ششم مرداد ۱۴۰۲ به تصویب کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی رسیده است، به ۷۰ ماده افزایش یافت. در این لایحه برای ناقضان مجازات‌هایی ازجریمه نقدی تا بازداشت، ممنوع الخروجی، اخراج ازکار، ممنوع الکاری، ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی و… در نظر گرفته شده است. بر اساس این لایحه بیش از ۳۰ جرم تازه به نظام جرائم و مجازات‌های کشور افزوده شده ُ که فاقد هرگونه تعریف و تبیین حقوقی است. همچنین بیش از ۲۵ وزارتخانه و سازمان را مسول اجرای “طرح حجاب وعفاف” یعنی مسول سرکوب و خشونت علیه زنان شده‌اند!

اعمال ضدانسانی نیروهای گشت ارشاد موجب افزایش ناامنی، آسیب‌های روحی، روانی و جسمی جبران ناپذیری بر جسم و جان زنان در ایران است. جمهوری اسلامی به بهانه اجرای اصول شرع اسلام، قوانین زن ستیز را پاسداری کرده و مدام خشونت علیه زنان را گسترش داده است. قتل‌های “ناموسی”و انواع خشونت علیه زنان که هر روز دامنه‌هایش گسترده می‌شود، ثمره‌ی قوانینی چون حجاب اجباری، قانون تعدد زوجات، حق حضانت، قانون خانواده و نظایر آنهاست.

کمپین توقف قتل‌های ناموسی، باردیگر با تسلیت به خانواده‌های تمامی جانباختگان معترض به حکومت اسلامی، اعلام می‌کند که کلیه کسانی که به اتهامات سیاسی و به علت نافرمانی مدنی زندانی شده‌اند باید آزاد شوند.

همچنین از گروه‌های سیاسی ایرانی در داخل و خارج از کشور، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، گرازشگر وِیژه منع خشونت علیه زنان و کمیسیون بین المللی مستقل کشف حقیقت درخواست می­کنیم این اقدامات ضد بشری و ضد قوانین بین المللی را به صورت قاطع محکوم کنند و قاطعا از دولت جمهوری اسلامی بخواهند گشت ارشاد را جمع کرده و اجرای قانون “عفاف و حجاب” را متوقف کند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.