ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

موشک آزمایشی جمهوری اسلامی در آسمان شهر گرگان منفجر شد

در حالی که ابتدا گفته شد که پدافند هوایی یک پهپاد مهاجم را رهگیری و منهدم کرده است بعدتر اعلام شد که آزمایش موشکی، پدافندی و پهپادی وزارت دفاع عامل حادثه بوده است. سخنگوی وزارت دفاع گفت که خسارت آسیب‌دیده‌ها را پرداخت خواهند کرد و خوشحال است که شهروندان گرگانی کشته‌نشده‌اند.

صبح روز دوشنبه ۲۷ شهریور ماه در چند نقطه شهر گرگان اشیایی از آسمان فرود آمد. برخی داخل خیابان سقوط کرد و تعدادی هم به منزل شهروندان اصابت کرد.

گزارش‌های اولیه از این رویداد حاکی از آن بود که دست‌کم در هشت نقطه شهر گرگان اشیایی از آسمان به زمین افتاده است.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

سید علی مهاجر، معاون سیاسی استاندار گلستان اولین مقام رسمی بود که گفت پهپادی در آسمان گرگان منفجر شده و قطعاتی که بر سر مردم فرود آمده همه از یک پهپاد است و نه چند پهپاد: «این پهپاد حوالی ساعت ۹ صبح ساقط شده و تکه‌های آن در مناطقی از شهر گرگان سقوط کرد. شایعه ساقط شدن ۸ فروند پهپاد تکذیب می شود. این تکه‌ها مربوط به یک پهپاد می‌باشد.»

او در ادامه گفت که دو شهروند گرگانی مصدوم شده‌اند.

همزمان تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که یک خمپاره عمل‌نکرده را در محوطه بیمارستانی در گرگان نشان می‌داد. هنوز در مورد این قطعه نظامی اطلاع کاملی منتشر نشده است و مقام‌های امنیتی می‌گویند در حال بررسی موضوع هستند. برخی گمانه‌زنی‌ها در ساعت‌های بعدی این قطعه را قسمتی از سر جنگی خوشه‌ای یک موشک دانستند. این گمانه با توجه به مشاهده قطعه مشابه که در یک آپارتمان مسکونی فرود آمده بود تقویت شده است.

فرمانده انتظامی گرگان دومین مقام رسمی بود که بعد از استانداری گلستان مصاحبه کرد. او زمان رویداد را «حوالی ساعت ۹ و ۳۰ صبح» اعلام کرد و گفت که «چندین انفجار مهیب در اقصی نقاط شهر گرگان شنیده شد.»

انفجار ناشی از برخورد در بلوار استاندارد، سه راه بانک ملی و چند نقطه دیگر شهر گرگان رخ داده بود.

فرمانده انتظامی گرگان هم گفت که «انفجار به تعدادی از منازل مسکونی، چندین باب مغازه و خودرو آسیب وارد کرده است».

در نهایت رضا طلایی‌نیک، سخنگوی وزارت دفاع با صدا و سیمای جمهوری اسلامی مصاحبه کرد و گفت که در «فرایند آزمایش تحقیقاتی سامانه‌های آفندی و پهپادی که در منطقه کویری انجام می‌شود» این اتفاق‌ها «طبیعی و سابقه‌دار» است.

او در مورد منشا انفجارها گفت که «یکی از سامانه‌ها که در فرایند آزمون و تحقیقات بوده دچار نقض فنی شد و با انحراف از مسیر اصلی متلاشی شد و قطعاتی از این سامانه متلاشی شده در مناطقی از شهر گرگان فرود آمده است».

طلایی نیک گفت که تیم‌های امدادی و عملیاتی در حال جمع‌آوری این قطعات هستند و «مردم گرگان اگر قطعاتی را مشاهده کردند از دستکاری و جابجایی آن‌ها خودداری کنند تا تیم‌های عملیاتی کار خود را در این زمینه انجام دهند».

سخنگوی وزارت دفاع گفت که خسارت آسیب‌دیده‌ها را پرداخت خواهند کرد و خوشحال است که شهروندان گرگانی کشته‌نشده‌اند.

انفجار موشکی و پدافندی در آسمان گرگان تنها چند هفته بعد از آن رخ داد که جمهوری اسلامی مدعی شد که بزرگترین طرح خرابکاری صنعتی در برنامه نظامی‌اش را کشف کرده است.

روز ۹ شهریور دفتر حفاظت اطلاعات وزارت دفاع جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که شبکه‌ای که به موساد اسرائیل وابسته بود در سال‌های گذشته تلاش می‌کرد کانکتورهای معیوب که در موشک‌ها و پهپادهای جمهوری اسلامی استفاده می‌شود را به ایران منتقل کند ولی آن‌ها این شبکه را کشف و عواملش را دستگیر کرده‌اند.

هنوز مشخص نیست که انفجار امروز در آسمان گرگان ناشی از نقص فنی در فرآیند آزمایش موشکی بود یا خرابکاری. جمهوری اسلامی غالبا در مورد انتشار اخبار خرابکاری در برنامه نظامی و هسته‌ایش پیش‌قدم نمی‌شود و پس از آنکه اطلاعات در رسانه‌های خارجی منتشر شد نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • alefmimmim

    در تایید این مطلب این را هم اضافه کنم که حدود یک سال پیش ایران چند موشک به سوی نیروهای آمریکایی در سوریه شلیک کرد آمریکایی‌ها با به صدا درآوردن آژیر خطر به انتظار پذیرایی از آنها نشستند ولی هرچه منتظر شدند خبری نشد با نیروهایشان در عراق تماس گرفتند انها هم اظهار بی‌اطلاعی کردند بعد حکومت اسلامی اعلام کرد متاسفانه این موشک‌ها در حوالی کرمانشاه فرود آمده‌اند! راستی فراموش کردم چند سال پیش یک کشتی خودی را در خلیج فارس خیلی دقیق مورد هدف قرار دادند جمله عیبش تو بگفتی هنرش نیز بگو که هواپیمای اوکراینی را از فاصله یکی دو کیلومتری که حتی هنوز از زمین ارتفاع نگرفته بود آن هم پس از شلیک موشک دوم! سرنگون کردند حافظه من پیش از این یاری نمی‌کند شما این لیست را کامل کنید

  • alefmimmim

    از یک طرف آمریکا اعراب را می‌ترساند که ایران موشکی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر به مرحله عملیات رسانده و عکس‌هایی از زرادخانه موشکی جمهوری اسلامی در همه دنیا پخش شده است زرادخانه ای که فقط لحظه شلیک موشک‌ها یش را به نمایش در می‌آید و از عاقبت آنها دیگر هیچ امروز یکی از همین موشک‌ها پس از طی چند صد متر در هوا منفجر می‌شود حال دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟