Share

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری رسمی کویت (کونا) گفت: “ایرانی ها آمادگی خود را برای توقف غنی سازی ۲۰درصدی اورانیوم در مرحله فعلی اعلام کرده اند”.
این مقام روسی افزوده است : “این پیشرفت می تواند تحولی را (در روند حل مسئله هسته ای ایران) ایجاد کند و از شدت اختلافات موجود از جمله نگرانی درباره امکان غنی سازی اورانیوم ایران با اهداف نظامی، بکاهد”.
در همین زمینه سراج الدین میردامادی با رضا تقی‌زاده، کارشناس سیاسی مقیم گلاسگو در انگلستان گفت‌وگویی انجام داده و ارزیابی ایشان را در این زمینه پرسیده است.
رضا تقی‌زاده به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد؛ از مواضع کنونی و نیز سوابق مسئولیت حسن روحانی در پرونده هسته‌ای ایران و قبول داوطلبانه تعلیق غنی سازی اورانیوم آیا احتمال تعلیق غنی سازی حتی موقت برای کاهش تحریم ها و فشار بین‌المللی به ایران وجود دارد یا نه؟ همیشه گفته شده است تصمیم گیر اصلی در پرونده هسته ای ایران رهبری است اما آیا این احتمال وجود دارد با به چالش کشیده شدن مواضع سرسختانه سعید جلیلی در مناظره‌های تلویزیونی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری و رأی مردم به یک فرد میانه رو آیا احتمال دارد آیت الله خامنه ای هم با یک نرمش و تغییر مواضع موافقت کند؟، آیا ممکن است هم ایران و هم غرب با یک بازی برد برد برسند یعنی از یک سو تعلیق غنی سازی که خط قرمز غرب است برداشته شود و ایران مجاز به تداوم غنی سازی باشد اما گام‌های موثر و جدی از سوی ایران برای اعتماد سازی و شفاف سازی برداشته شود و متقابلا تحریم ها کاهش پیدا کند؟

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130622_Siasi_RezaTaghizadeh_SerajMirdamadi.mp3[/podcast]

Share