ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خطر قصاص از پرونده عباس دریس، از بازداشت‌شدگان اعتراضات ۱۳۹۸ ماهشهر، رفع شد

فرشته تابانیان وکیل عباس دریس، از معترضان ۱۳۹۸ که در رابطه با کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر بازداشت شد، نوشت که خطر «قصاص» از این پرونده رفع شد.

روز ۲۴ مهر ۱۴۰۲، وکیل عباس دریس، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در شهرک چمران (جراحی)، خبر داد خطر «قصاص» از پرونده رفع شده است.

فرشته تابانیان، وکیل عباس و محسن دریس، دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲ در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت، خانواده «رضا صیادی»، عضو یگان ویژه کشته شده در جریان واقعه کشتار نیزار ماهشهر، به دیه رضایت دادند و قوه قضاییه هم قرار دیه را پذیرفته است، در نتیجه حکم قصاص عباس دریس، از پرونده او برداشته شد.

فرشته تابانیان در اینستگرام نوشت:

ما قبلاً رضایت خانواده شهید صیادی را گرفته‌ایم. پاسخ استیذان معاون قوه قضاییه هم که موافقت خود را با دیه اعلام کردند، رسید.

وکیل مدافع این دو برادر عرب زندانی نوشت که «جلسه رسیدگی به اتهام قتل عمد و معاونت در قتل عمد» موکلانش در تاریخ ۳۰ مهر ۱۴۰۲، در شعبه سوم دادگاه کیفری اهواز برگزار خواهد شد.

توضیح فرشته تابانیان وکیل برادران دریس در مورد وضعیت پرونده عباس دریس در روز ۱۶ اکتبر، ۲۴ مهر در صفحه اینستگرام این وکیل

مأموران معاونت اطلاعات قرارگاه ابوالفضل عباس ماهشهر، عباس و محسن دریس را ۱۷ آذرماه ۹۸ و کمی بعد از کشتار معترضان در نیزار ماهشهر بازداشت کردند. عباس دریس در این پرونده با دو اتهام «محاربه» و «قتل عمد» یک فرمانده یگان ویژه به نام «رضا صیادی» و محسن دریس نیز با اتهام «معاونت در قتل رضا صیادی» روبه‌رو شدند.

عباس دریس در یک روند قضایی ناعادلانه مبتنی بر اعترافات اجباری از سال ۱۳۹۸ در زندان‌ است. در این پرونده پرابهام عباس دریس به اعدام محکوم و حکم او عیناً در دیوان عالی کشور تأیید شد. فرشته تابانیان، وکیل عباس دریس چهارشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۲ از توقف حکم اعدام موکلش در رابطه با پرونده محاربه خبر داد اما پرونده اتهام قتل همچنان در آن تاریخ باقی ماند.

عباس دریس اکنون در زندان سپیدار اهواز زندانی است. او در جریان دادرسی، حضور خود در اعتراضات ۲۷ آبان ماه ۹۸ در شهرک چمران (جراحی) ماهشهر را پذیرفت، اما هرگونه دخالت در آتش‌زدن لاستیک و بستن جاده‌های ورودی و خروجی این شهرک را انکار کرد.

پس از آن‌که عباس دریس را در اختیار سازمان اطلاعات سپاه پاسداران قرار دادند و مأموران اطلاعات سپاه از او بازجویی کردند، او تحت فشار به تیراندازی با سلاح کلاشنیکف به سوی نیروهای امنیتی اقرار کرد. حکم‌های اولیه با استناد به این اعترافات اجباری صادر شد.

عباس دریس متولد ۱۳۵۲ در آبادان است و دارای سه کودک است. محسن برادر کوچک او، یک فرزند کودک دارد. اعترافات اجباری این دو برادر دی ماه ۹۸ از رسانه‌های حکومتی منتشر شد.

در گذر بررسی پرونده این دو برادر، کفایه حزباوی، همسر عباس دریس، پس از «مطلع شدن از احتمال دریافت حکم اعدام همسرش، به دلیل فشارهای روحی دچار سکته مغزی شد» و جان باخت.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.