ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا به مواضع نظامی مرتبط با ایران در سوریه حمله کرد

به تلافی حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی در سوریه، دو جت جنگنده آمریکایی به تأسیسات تسلیحاتی و انبار مهمات مربوط به نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه حمله کردند. این حملات در میانه جنگ اسرائیل و غزه تنش در منطقه را افزایش می‌دهد.

وزارت دفاع آمریکا گفت، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری این کشور دستور حمله به دو تأسیسات مورد استفاده سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در سوریه را صادر کرد و هشدار داد که در صورت ادامه حملات نیروهای نیابتی ایران، ایالات متحده اقدامات بیشتری را انجام خواهد داد.

به‌گزارش رویترز، نیروهای تحت حمایت ایران در هفته گذشته دست‌کم ۱۹ بار به مواضع نیروهای آمریکایی و ائتلاف ضدداعش در عراق و سوریه حمله کرده بودند. حماس، جهاد اسلامی، حشد الشعبی و حزب‌الله لبنان همگی مورد حمایت تهران هستند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، در مجموع ۲۱ پرسنل آمریکایی در این حملات مجروح شده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه در سازمان ملل متحد گفت که اگر تهاجم اسرائیل به حماس متوقف نشود، آمریکا «از آتش در امان نخواهد ماند.»

به‌گفته یک مقام دفاعی آمریکا، حملات هوایی ایالات متحده حدود ساعت چهار و ۳۰ دقیقه بامداد روز جمعه جمعه ۵ آبان / ۲۷ اکتبر با دو جنگنده اف-۱۶ در نزدیکی ابوکمال، یکی از شهرهای سوریه در مرز با عراق، انجام شد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «این حملات دقیق پاسخ به یک سری حملات مداوم و عمدتاً ناموفق گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران علیه پرسنل آمریکایی در عراق و سوریه است که در ۱۷ اکتبر آغاز شد.»

آستین افزود: «حملات مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی غیرقابل قبول است و باید متوقف شود.»

به‌گفته وزیر دفاع آمریکا، این حملات از درگیری‌های جاری بین اسرائیل و حماس جدا هستند و تغییری در رویکرد آمریکا در جنگ اسرائیل با غزه ایجاد نمی‌کنند.

در یکی از آخرین حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران روز چهارشنبه ۳ آبان / ۲۵ اکتبر نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه (منطقه روژاوا) را با راکت هدف قرار دادند. مقاومت اسلامی عراق، گروه مورد حمایت ایران در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که نیروهای آمریکایی مستقر در فرودگاه ابوحجر را با «رگبار موشک» هدف قرار داده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گذشته از محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق خواست تا مهاجمان به پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی در عراق را مورد پیگرد قرار دهد.

واشنگتن بیش از ۹۰۰ سرباز در روژاوا دارد که به نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) به رهبری کُردها در مبارزه با داعش و آموزش نظامی آن‌ها کمک می‌کنند.

کاخ سفید پیش از این در روز پنج‌شنبه اعلام کرد، بایدن پیام نادری به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ارسال کرده و به تهران درباره هدف قرار دادن پرسنل آمریکایی در خاورمیانه هشدار داده است.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: «آن‌چه ما می‌خواهیم این است که ایران با اقدامات بسیار مشخص شبه‌نظامیان و نیروهای نیابتی خود را عقب بنشاند.» این مقام افزود ایالات متحده حملات هوایی خود را با اسرائیل هماهنگ نکرده بود.

ایالات متحده در سه هفته گذشته کشتی‌های جنگی و هواپیماهای جنگنده خود را به منطقه اعزام کرده است. پنتاگون روز پنج‌شنبه اعلام کرد که حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی دیگر وارد خاورمیانه شده‌اند و برای تقویت دفاع هوایی به سربازان آمریکایی در آن‌جا می‌پیوندند.

اسرائیل روز جمعه گفت که آماده «مرحله بعدی عملیات» در حمله به غزه است. اکنون بیم آن می‌رود که تهاجم زمینی به غزه جرقه درگیری‌های گسترده‌تری را در خاورمیانه روشن کند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.