ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بازگشایی محدود رفح پس از حمله مرگبار اسرائیل به جبالیا: سازمان ملل می‌گوید غزه، «قبرستان کودکان» است

بزرگترین اردوگاه آوارگان فلسطینی در غزه هدف بمباران هوایی قرار گرفت. اسرائیل مسئولیت این بمباران را پذیرفت و مدعی شد که هدفش کشتن یکی از رهبران حماس بوده است. اما تصاویر از جبالیا بیرون آمدن جسد کودکان و غیرنظامیان از زیر آوارها را نشان می‌دهد.

گذرگاه رفح در روز چهارشنبه ۱ نوامبر/ ۱۰ آبان برای عبور محدود تعدادی از شهروندان دارای تابعیت خارجی و ۸۱ فلسطینی به شدت بیمار و زخمی باز شد. تحولی که شاید اندکی توجه جهانی را به حمله‌های روز پیش به اردوگاه جبالیا منحرف کند.

بمباران هوایی اسرائیل در روز سه‌شنبه ۳۱ اکتبر/ ۹ آبان، ساختمان‌های متراکم در اردوگاه آوارگان جبالیا در نزدیکی شهر غزه را با خاک یکسان کرد. امدادگران همچنان در حال تلاش برای بیرون کشیدن مردان، زنان و کودکان از زیر آوار هستند. اسرائیل گفت این حمله که یکی از رهبران ارشد نظامی حماس را هدف قرار داد، یک مرکز فرماندهی شبه نظامیان و یک شبکه تونل زیرزمینی را نابود کرد.

آمار تلفات حمله اسرائیل به اردوگاه جبالیا هنوز نهایی نشده است. دکتر عاطف الکهلوت، مدیر بیمارستانی در نزدیکی جبالیا به آسوشیتدپرس گفت که صدها نفر زخمی یا کشته شدند، اما او آمار دقیقی ارائه نکرد.

ارتش اسرائیل گفت ده‌ها شبه نظامی از جمله یکی از فرماندهان کلیدی حماس در شمال غزه کشته شدند.

در واکنش به تداوم بمباران‌های اسرائیل و کشته‌شدن غیرنظامیان، بولیوی رابطه دیپلماتیکش با اسرائیل را قطع کرد. رویدادی که برای سیاست خارجی تل‌آویو تلخ خواهد بود. سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل این تصمیم بولیوی را تسلیم شدن به حماس و آیت‌الله‌ها در ایران خواند. بی‌آنکه به موضوع درخواست‌ها برای توقف حمله‌ها به مناطق غیرنظامی واکنشی نشان دهد.

حمله به جبالیا که برخی کشورهای جهان آن را محکوم کرده‌اند در طرف اسرائیلی به عنوان «سرشت ناخوشایند جنگ» تفسیر می‌شود. اسرائیل به شدت از این حمله دفاع کرد و جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش گفت که فرمانده حماس که در حمله به جبالیا هدف قرار گرفت، طراح اصلی حمله خونین ۷ اکتبر بود که جنگ را آغاز کرد. اسرائیل همچنین مدعی شده که ویرانی بزرگ در جبالیا ناشی از فروریختن شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس در زیر آپارتمان‌ها بود.

سازمان ملل می‌گوید حمله‌های بی‌وقفه هوایی اسرائیل غزه را به «قبرستان کودکان» تبدیل کرده است.

به گفته مقام‌های حماس، حداقل شش حمله هوایی در روز سه‌شنبه به مناطق مسکونی در اردوگاه آوارگان جبالیا انجام شد که بیش از ۵۰ کشته و حدود ۱۵۰ زخمی برجای گذاشت.

تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که حداقل ۴۷ جسد از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند و تیم‌های نجات در میان ویرانه‌ها به جست‌وجوی بازماندگان می‌پردازند. وزارت بهداشت حماس این حمله را یک «قتل‌عام شنیع» خواند.

ارتش اسرائیل ولی بر روایت خودش پای فشرد و گفت که این اردوگاه را برای کشتن ابراهیم بیاری - یکی از فرماندهان کلیدی حماس که با حمله ۷ اکتبر این گروه به اسرائیل مرتبط است - هدف قرار داده است که بنا به گفته اسرائیل، ساختمان‌های غیرنظامی در شهر غزه را با جنگجویانش تصرف کرده بود.

اوایل روز چهارشنبه، شرکت مخابراتی فلسطینی پالتل از «قطع کامل» خدمات اینترنت و تلفن همراه در غزه خبر داد و این دومین بار در پنج روز گذشته است که ارتباط ساکنان غزه تا حد زیادی با جهان قطع شده است.

خطوط تلفن و اینترنت غزه پیش از این اواخر روز جمعه تا اوایل روز یکشنبه، همزمان با ورود تعداد زیادی از نیروهای زمینی اسرائیل به غزه، قطع شده بود. اسرائیل در آن زمان اعلام کرد که در حال آغاز مرحله جدیدی از جنگ است. تلاش برای تماس تلفنی با ساکنان غزه در اوایل روز چهارشنبه ناموفق بود.

آژانس‌های کمک‌های بشردوستانه هشدار داده‌اند که این اختلال در خطوط ارتباطی به‌شدت کار آنها را در وضعیت وخیم غزه مختل می‌کند.

چند صد هزار فلسطینی در شمال غزه در مسیر حمله زمینی در خانه‌هایشان یا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باقی مانده‌اند.

اسرائیل می‌گوید متعهد به نابودی حماس شده است و تاکنون نشانه‌ای از تسلیم شدن به فشارهای گسترده بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس (محدود یا گسترده) از خود نشان نداده است.

در همین حال، ارتش اسرائیل روز چهارشنبه تأیید کرد که ۹ سربازش در درگیری‌ها در شمال غزه کشته شدند و مجموع تلفات نظامی از آغاز عملیات زمینی در هفته گذشته به ۱۱ نفر رسید.

همچنین روز سه‌شنبه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای زمینی‌اش کنترل یک پایگاه نظامی حماس در غرب جبالیا را به دست گرفتند و ۵۰ شبه‌نظامی را کشتند.

حازم قاسم، سخنگوی حماس، ادعای ارتش اسرائیل را رد کرد و گفت که این ارتش در تلاش برای توجیه «جنایت شنیع خود» علیه غیرنظامیان است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در واکنش به کشتار غیرنظامیان در اردوگاه جبالیا گفت که او و دیگر مقام‌های اسرائیلی بارها از غیرنظامیان خواسته بودند تا شمال غزه را به سمت جنوب تخلیه کنند. اهالی غزه اما می‌گویند نه شمال امن است و نه جنوب و در هر نقطه‌ای ممکن است هدف بمباران اسرائیل قرار بگیریم.

بر اساس گزارش‌ها، حدود ۸۰۰ هزار فلسطینی به جنوب غزه گریخته‌اند، اما بسیاری از اهالی شمال غزه در خانه‌هایشان مانده‌اند، تا حدی به این دلیل که می گویند هیچ کجا امن نیست زیرا حمله‌های هوایی اسرائیل در جنوب هم باعث مرگ غیرنظامیان شده است.

وزارت بهداشت غزه روز سه‌شنبه اعلام کرد که بیش از ۸۵۰۰ فلسطینی در این جنگ کشته شده‌اند که بیشتر آنها زنان و کودکان بوده‌اند. این رقم در طول چندین دهه جنگ اسرائیل با فلسطینی‌ها بی‌سابقه است.

بیش از ۱۴۰۰ نفر هم در سمت اسرائیل کشته شده‌اند که عمدتاً غیرنظامیانی هستند که در حمله اولیه حماس کشته شدند. این رقم هم بی‌سابقه است. شبه‌نظامیان فلسطینی همچنین حدود ۲۴۰ نفر را به عنوان اسیر به غزه منتقل کرده‌اند.

سخنگوی گردان‌های الاقصی، شاخه نظامی حماس گفت که قصد دارند در روزهای آینده تعدادی از اسرای غیر اسرائیلی را آزاد کنند. حماس قبلاً چهار اسیر را آزاد کرده و گفته بود در ازای هزاران اسیر فلسطینی که در زندان‌های اسرائیل نگهداری می‌شوند، بقیه را رها می‌کند و اسرائیل این پیشنهاد را رد کرده است.

بیش از نیمی از ۲,۳ میلیون فلسطینی غزه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و آواره شده‌اند و صدها هزار نفر در مدارس که به پناهگاه‌ها تبدیل شده‌اند یا در بیمارستان‌ها پناه گرفته‌اند.

این جنگ همچنین به تهدیدی برای شعله‌ور شدن درگیری در جبهه‌های دیگر شده است. اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان هر روز در امتداد مرز به تبادل آتش پرداخته‌اند و اسرائیل و آمریکا به اهدافی متعلق به ایران در سوریه حمله کرده‌اند.

حدود ۲۰۰ هزار نفر از شهرک‌های اسرائیلی در نزدیکی غزه و مرز شمالی با لبنان تخلیه شده‌اند.

ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین را در نزدیکی ایلات، جنوبی‌ترین شهرش سرنگون کرد و یک موشک را روز سه‌شنبه بر فراز دریای سرخ رهگیری کرد که هیچ‌کدام از آنها وارد حریم هوایی اسرائیل نشد.

شورشیان حوثی تحت حمایت ایران در یمن بعداً ادعا کردند که موشک‌های بالستیک و پهپادهایی را به سمت اسرائیل شلیک کرده‌اند و گفتند که این سومین عملیات آنها از این نوع بوده و حملات بیشتر در راه است. در روزهای گذشته، یک ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده در دریای سرخ، موشک‌ها و پهپادهایی را که حوثی‌ها به سمت اسرائیل پرتاب کرده بودند، رهگیری کرد.

در کرانه باختری اشغالی، جایی که حملات اسرائیلی‌ها به فلسطینی‌ها افزایش یافته است، ارتش اسرائیل خانه صالح العاروری، یکی از مقامات ارشد حماس را که بیش از یک دهه پیش تبعید شده بود، ویران کرد. یکی از مقامات روستای آرورا گفت که این خانه به مدت ۱۵ سال خالی بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای اسرائیلی در شمال و شرق شهر غزه پیشروی کرده‌اند. به گفته داوود شهاب، سخنگوی جهاد اسلامی، نیروهای اسرائیلی تلاش می‌کنند تا بزرگراه شمالی-جنوبی صلاح‌الدین را به تصرف درآورند. تلاشی برای دو تکه کردن نوار غزه و قطع ارتباط شمال با جنوب آن.

بحران انسانی غزه همچنان روز به روز گسترده‌تر می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد طی دو روز گذشته دو بیمارستان در غزه آسیب دیده و یک آمبولانس نیز تخریب شده است. به گفته این سازمان، تمامی ۱۳ بیمارستان فعال در شمال غزه در روزهای اخیر دستور تخلیه اسرائیل را دریافت کرده‌اند. پزشکان چنین دستوراتی را رد کرده‌اند و گفته‌اند که این دستور برای بیماران به مثابه حکم اعدام است.

وزارت بهداشت غزه گفت که بیمارستان شفا، بزرگ‌ترین بیمارستان در این قلمرو، در آستانه اتمام ذخیره سوخت است.

هفته‌هاست که برق غزه قطع شده و اسرائیل ورود سوخت مورد نیاز برای ژنراتورهای برق بیمارستان‌ها و خانه‌ها را ممنوع کرده است.

گروه‌های امدادی می گویند که اسرائیل اجازه داده است مقدار محدودی غذا، آب، دارو و سایر لوازم از مصر وارد شود، هرچند بسیار کمتر از آنچه مورد نیاز است. به گفته وائل ابوعمر، سخنگوی حماس، کاروانی متشکل از ۵۹ کامیون کمک‌رسانی روز سه‌شنبه از طریق گذرگاه رفح وارد مصر شد.

آژانس سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی موسوم به آنروا می‌گوید ۶۴ نفر از کارکنان این سازمان از زمان آغاز جنگ کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.