ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ممانعت از برگزاری مراسم هفتم آرمیتا گراوند در روز پنج‌شنبه

به گفته منبع آگاه زمانه، در روزهای گذشته خانواده آرمیتا گراوند به شدت تحت فشار امنیتی بودند تا مراسم هفتم را چهارشنبه ۱۰ آبان برگزار کنند. این مراسم با حضور شمار معدودی از آشنایان خانوادگی برگزار شد.

به گفته یک منبع آگاه، با فشار نیر‌وهای امنیتی مراسم هفتم آرمیتا گراوند در فضایی کاملا امنیتی روز چهارشنبه ۱۰ آبان برگزار شد.

این در حالی است که خانواده قصد داشت مراسم هفتم را روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان برگزار کنند، اما نیروهای امنیتی مانع آن شدند.

منبع آگاه زمانه گفته در روزهای گذشته خانواده آرمیتا گراوند به شدت تحت فشار بودند تا مراسم هفتم را چهارشنبه برگزار کنند:

خانواده مخالف چهارشنبه بودند و گفتند می‌خواهیم باید طبق رسم و رسوماتی که داریم مراسم را همان پنج‌شنبه برگزار کنیم، ولی نیروهای امنیتی تهدید کردند که پنج‌شنبه احتمال اینکه مراسم شلوغ شود وجود دارد و اجازه ندارید.

به گفته منبع آگاهی که زمانه با او گفت‌وگو کرده در نهایت به دلیل تهدیدها و فشارهای نیروهای امنیتی حتی بدون اعلام قبلی روز گذشته مراسم هفتم آرمیتا گراوند با حضور تعداد محدودی از اعضای فامیل برگزار شد.

منبع آگاه زمانه می‌گوید اعضای خانواده تهدید به بازداشت شده بودند.

آرمیتا گراوند، دانش‌آموز ۱۷ ساله روز نهم مهر در حالی که بدون داشتن حجاب اجباری به همراه ۲ تن از دوستان‌اش به مدرسه می‌رفت، در مترو شهدای تهران «بیهوش» شد و به کما رفت.

پیش‌تر منابع مختلفی به زمانه گفته بودند که آرمیتا گراوند به دلیل نداشتن مقنعه در مترو با افرادی بر سر حجاب درگیر شده و او را هُل دادند که در نتیجه آن به زمین می‌افتد و سرش به یک میله آهنی برخورد می‌کند.

آرمیتا گرا‌وند نهایتا بعد از گذشت ۲۸ روز کما، روز شنبه ششم آبان در بیمارستان فجر تهران جان باخت.

جمهوری اسلامی علت «بیهوش» شدن آرمیتا گراوند را «افت فشار خون» اعلام کرد و طی ۲۸ روزی که این دانش‌آموز ۱۷ ساله در کُما به سر می‌برد، خانواده او را تحت فشارهای امنیتی قرار داد تا با رسانه‌ها صحبت نکنند.

آرمیتا گراوند روز یک‌شنبه هفتم آبان با حضور گسترده نیروهای امنیتی در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

بسیاری از فعالان زن و دیگران حکومت جمهوری اسلامی را به پنهانکاری اعمال خشونت علیه آرمیتا متهم کردند. نرگس محمدی، برنده صلح نوبل و فعال حقوق بشر که در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را سپری می‌کند در یادداشتی از آنجا نوشت:

رفتار حکومت نشان از تلاش برای ممانعت از آشکار شدن حقیقت در مورد آرمیتا دارد.

در ویدئوهایی که از این مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند منتشر شد، تعدادی از حاضران شعار «آرمیتا روحت شاد» و «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده» سر دادند.

تعدادی از شرکت‌کنندگان در خاکسپاری آرمیتا گراوند به دست نیروهای امنیتی با خشونت بازداشت شدند، از جمله نسرین ستوده،‌ وکیل مدافع و فعال حقوق بشر، منظر ضرابی، از خانواده‌های دادخواه هواپیمای اوکراینی، محمد گراوند، از فامیل‌های آرمیتا، مسعود زینال‌زاده، فعال صنفی معلمان، نیلوفر میرزایی و زینب عدالت‌پیشه بازداشت شدند.

منظر ضرابی بعد از یک روز آزاد شد.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.