ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سفر هیئت بزرگ اقتصادی طالبان به تهران برای گسترش روابط با ایران

هدف عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان در سفر به ایران گسترش صادرات و واردات افغانستان از طریق ایران است. ظاهراً طالبان می‌خواهد در این زمینه ایران را جایگزین پاکستان کند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان به‌همراه یک هیئت اقتصادی ۳۰ نفره به ایران رفته است تا با مقام‌های جمهوری اسلامی درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کند.

عبدالغنی برادر یکشنبه ۱۴ آبان / ۵ نوامبر در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ ایران گفت افغانستان می‌خواهد از طریق ایران صادرات و واردات خود را افزایش دهد. او از ایران خواست که در این زمینه فرایندها را تسهیل کند.

در حال حاضر بخش عمده‌ واردات و صادرات افغانستان از طریق پاکستان انجام می‌شود و این در حالی است که رابطه‌ی کابل و اسلام‌آباد به‌دلیل ناامنی در پاکستان و اخراج مهاجران افغانستانی از آن کشور تیره شده است.

به‌گفته دفتر عبدالغنی برادر در این دیدار درباره‌ی همکاری‌ در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و سایر بخش‌ها بحث و گفت‌وگو شد.

«گسترش روابط تجارتی با ایران، افزایش تجارت افغانستان با کشورهای منطقه و جهان از طریق ایران، سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران ایرانی در افغانستان، ارائه‌ تسهیلات در زمینه‌ی صدور ویزا برای شهروندان افغانستان و همچنین رسید‌گی به مشکلات مهاجران» از جمله مسائل دیگری بود که درباره آن‌ها صحبت شد.

امیرعبداللهیان نیز ضمن ابراز خرسندی از «خروج اشغالگران آمریکایی» از افغانستان، درباره‎‌‌ توسعه تجارت میان ایران و افغانستان، ایجاد کمیته‌ها برای کار مشترک در بخش‌های مختلف، رسید‌گی به مشکلات مهاجران و تشویق سرمایه‌گذاران ایرانی به سرمایه‌گذاری در افغانستان به عبدالغنی برادر اطمینان داده است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به‌ مسائل و مشکلات مربوط به مهاجران افغانستانی، از ضرورت همکاری مشترک برای مدیریت آن سخن گفت.

موج جدید مهاجرستیزی در ایران که به‌شکل ویژه افغانستانی‌ها را نشانه گرفته است در دو ماه اخیر شدت گرفته است. رسانه‌ها و مسئولان ارشد حکومتی با بزرگ‌نمایی در آمار مهاجران افغانستانی نقش مهم و پررنگی در شعله‌ورتر کردن این موج داشته‌اند. حمله به خانه افغانستانی‌ها در اقبالیه قزوین در ۱۳ مهر یکی از آخرین نمونه‌های مهاجرستیزی در ایران است.

دفتر عبدالغنی برادربه نقل از او نوشته است که ایران در قبال مهاجران افغاستان «اسلامیت، انسانیت، همسایگی و حقوق مهاجران را به‌رسمیت می‌شناسد».

امیرعبداللهیان همچنین موضوع آب و تأمین حق‌آبه‌ ایران را «بسیار» بااهمیت خواند و خواهان آن شد که تأمین حق‌آبه‌ ایران به‌طور ویژه مورد توجه حکومت طالبان قرار گیرد.

مسئله آب یکی از موضوع‌های مورد چالش ایران با طالبان است. جمهوری اسلامی ایران که به صورت رسمی از بازگشت دوباره طالبان به قدرت در افغانستان ابراز خرسندی کرده بود، بر سر حق‌آبه هیرمند با طالبان اختلاف نظر دارد. سال گذشته امیرعبداللهیان گفته بود که آب رودخانه‌ هیرمند یکی از شاخص‌های تهران در تعامل با طالبان است.

ایران و افغانستان برای تقسیم آب رودخانه هیرمند، در سال ۱۳۵۱ معاهده‌ای امضا کردند. تهران مدعی است که دولت‌های افغانستان حق‌آبه‌ ایران را براساس این پیمان برآورده نکرده‌اند. از سوی دیگر گفته می‌شود که ایران در سال‌های اخیر چند برابر بیشتر از حق‌آبه‌ خود از رودخانه هیرمند استفاده کرده است.

معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان همچنین با علی‌اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد و به او گفت که افغانستان تهدیدی برای هیچ یک از همسایگانش نخواهد بود.

احمدیان نیز در این دیدار گفت جمهوری اسلامی ایران از استقلال، ثبات، امنیت و پیشرفت افغانستان حمایت می‌کند. او بر همکاری در امور تجاری و صنعتی، حمل‌ونقل، کشاورزی و تأمین حق‌آبه‌ ایران تأکید کرد.

ملا برادر همچنین روز یکشنبه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین ایران دیدار کرد. به‌گفته دفتر عبدالغنی برادر ظریف در دیدارش، اصطلاح «دولت فراگیر اسلامی» را مطرح نکرد.

ایران اگر چه هنوز حکومت طالبان را به‌رسمیت نمی‌شناسد و اختلاف‌هایی بر سر حق‌آبه و درگیری‌های مرزی پراکنده با طالبان دارد اما ظاهراً خواهان گسترش روابط بیشتر با طالبان نیز هست.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.