ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نرگس محمدی در اعتراض به «عدم رسیدگی پزشکی» و «سیاست حجاب اجباری» اعتصاب غذا کرد

مسئولان زندان اوین در هفته‌های گذشته دو بار از اعزام نرگس محمدی به بیمارستان به دلیل نپوشیدن «حجاب اجباری» ممانعت کردند.

نرگس محمدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین و برنده جایزه صلح نوبل، در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت از اعزام به بیمارستان دست به اعتصاب غذا زد.

حساب اینستاگرام این زندانی سیاسی که توسط خانواده‌اش اداره می‌شود، دوشنبه ۱۵ آبان با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «پس از یک هفته پیگیری‌های نرگس از زندان و وکیلش از مراجع قضایی تا امروز دادستان با اعزام او مخالفت کرده و مجوز اعزام صادر نمی‌کند.»

در این بیانیه همچنین آمده است که نرگس محمدی به دو چیز اعتراض دارد و دست به اعتصاب غذا زده است:

«یک: سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار و از دست رفتن سلامتی و جان انسان‌ها. دو: سیاست یا "مرگ" یا "حجاب اجباری "برای زنان ایران.»

در هفته‌های گذشته دو بار از اعزام نرگس محمدی به بیمارستان به دلیل مخالف این زندانی سیاسی با «حجاب اجباری» ممانعت به عمل آمده، این در حالی است که رگ‌های قلب نرگس محمدی گرفته است و نیاز به عمل آنژیو دارد.

در این بیانیه آمده پس از یک هفته پیگیری‌های نرگس محمدی از زندان و وکلیش از مراجع قضایی، تا امروز دادستان با اعزام او مخالفت کرده و مجوز اعزام صادر نمی‌کند «در حالی که نرگس طبق تشخیص و اکوی پزشک معتمد سازمان زندانها از یک هفته پیش اعزام اورژانسی به مرکز قلب و ریه دارد.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

خانواده این زندانی سیاسی نوشته‌اند «نگران سلامت و وضعیت جسمانی نرگس محمدی» هستند.

نرگس محمدی شهریور ماه امسال نیز به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری در بهداری زندان اوین، به دست یکی از مسئولان زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

نرگس محمدی مهر سال ۹۹، پس از تحمل حدود پنج سال و نیم حبس از زندان زنجان آزاد شده بود، اما پس از مدتی در ارتباط با پرونده‌ای که در طول دوران تحمل حبس علیه او گشوده شده بود به ۳۰ ماه حبس تعزیری، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شد.

نهایتا این فعال حقوق بشر در آبان‌ماه ۱۴۰۰ و در جریان برگزاری مراسم یادبود دومین سالگرد جان‌باختن ابراهیم کتابدار، از کشته‌شده‌های اعتراضات آبان ۹۸، به دست نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شد. پس از مدتی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران نرگس محمدی را به هشت سال حبس تعزیری، هفتاد و چهار ضربه شلاق، دو سال تبعید و سایر محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

نرگس محمدی در پرونده دیگری نیز که در دوران حبس علیه او گشوده شده، در مهر ماه سال ۱۴۰۱ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال و سه ماه حبس تعزیری به همراه سایر مجازت های تکمیلی محکوم شد.

به‌علاوه، در مرداد سال جاری نیز در پرونده‎ای دیگر باز که در دوران حبس برای نرگس محمدی تشکیل شده، دادگاه انقلاب تهران او را به یک سال حبس تعزیزی محکوم کرد.

نرگس محمدی به تازگی جایزه نوبل صلح را به دلیل پایداری در راه آزادی و حقوق بشر دریافت کرده است.

کمیته نوبل نروژ جمعه ۱۴ مهر / ۶ اکتبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این جایزه را در سال ۲۰۲۳ به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و حقوق زنان در ایران اهدا می‌کند.

کمیته نوبل در بیانیه خود آورده بود که جایزه نوبل صلح به‌دلیل مبارزه نرگس محمدی «با ستم بر زنان در ایران و مبارزه برای ارتقای حقوق بشر و آزادی برای همه» به او  اهدا شده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.