ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رویارویی ده‌ها هزار کارگر پوشاک با دولت بنگلادش بر سر افزایش دستمزد

دولت می‌گوید فقط ۵۶ درصد مزدها را زیاد می‌کند، در حالی‌که کارگران خواستار افزایش سه‌برابرند. تاکنون سه کارگر کشته و بیش از ۱۰۰ کارگر بازداشت شده‌اند.

پنجشنبه نهم نوامبر / ۱۸ آبان، پلیس بنگلادش با ۲۵هزار کارگر پوشاک در داکا، پایتخت این کشور درگیر شد. به گفته مقام‌های بنگلادش، این درگیری پس از آن رخ داد که معترضان پیشنهاد افزایش دستمزد دولت را رد کردند و دست‌کم ۱۰۰ کارخانه را در حومه‌ شهر داکا تعطیل کردند.

دولت بنگلادش پیشنهاد افزایش ۵۶,۲۵ درصدی مزد چهار میلیون کارگر پوشاک را داده است. این در حالی است که کارگران خواستار افزایش سه برابر هستند. رقم پیشنهادی دولت برای دستمزد معادل ۱۱۳ دلار و رقم پیشنهادی کارگران حدود ۲۱۰ دلار است. حداقل دستمزد کارگران پوشاک بنگلادش در حال حاضر حدود ۷۵ دلار است.

بنگلادش حدود سه هزار و ۵۰۰ کارخانه پوشاک دارد که حدود ۸۵ درصد صادرات سالانه این کشور را تشکیل می‌دهند. تولید محصولات برندهای مشهور لباس در جهان از جمله «لیوایز»، «زارا» و «اچ‌ اند ام» بر دوش کارگران بنگلادشی‌ست که در شرایطی طاقت‌فرسا و با مزدهای پایین کار می‌کنند. همچنین، اکثریت این کارگران را زنان تشکیل می‌دهند.

دولت بنگلادش: کارگران باید به هر قیمتی کار کنند

پلیس بنگلادش می‌گوید خشونت در شهرهای صنعتی گازی‌پور و آشولیا پس از آن آغاز شد که ۱۰هزار کارگر در کارخانه‌ها و در مسیر بزرگراه‌ها در مخالفت با افزایش پیشنهادی دولت تظاهرات کردند. پلیس صنعتی منطقه آشولیا مدعی شده که کارگران با پرتاب سنگ به مأموران آغازگر درگیری بوده‌اند.

شیخ حسینه، نخست‌وزیر بنگلادش و رهبر حزب ناسیونالیست «عوامی لیگ» در ساعات پایانی روز پنجشنبه با لحنی تهدیدآمیز گفت:

روی صحبتم با کارگران پوشاک است: آن‌ها باید با هر قدر مزدی که افزایش می‌دهیم کار کنند. آن‌ها باید به کار کردن ادامه دهند.

شیخ حسینه در ادامه کارگران را تهدید کرد که در صورت آمدن به خیابان برای اعتراض، شغلشان را از دست خواهند داد و «باید به روستایشان برگردند».

یکی از رهبران اتحادیه‌های کارگری که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با شبکه «فرانس ۲۴» می‌گوید سخنرانی حسینه «جوّی از هراس» در صنایع پدید آورده و به نیروهای امنیتی مجوز سرکوب گسترده اعتراضات را می‌دهد.

طبق آماری که پلیس بنگلادش منتشر کرده، در جریان اعتراضات تاکنون سه کارگر به دست نیروهای پلیس کشته شده‌اند. پلیس همچنین مدعی «غارت» بیش از ۷۰ کارخانه از سوی کارگران شده است.

همچنین، خبرگزاری فرانسه می‌گوید که نیروهای امنیتی بیش از ۱۰۰ کارگر معترض، از جمله رهبران اتحادیه‌ها را به اتهام «خشونت‌ورزی و تخریب کارخانه‌ها» بازداشت کرده‌اند.

دستمزد زیر خط فقر

اتحادیه‌های کارگری می‌گویند به این دلیل پیشنهاد دولت را رد کرده‌اند که این افزایش دستمزد کفاف هزینه‌های فزاینده غذا، اجاره‌بها، درمان و شهریه مدارس را نمی‌دهد.

«کارزار لباس پاک» که در هلند مستقر است و در دفاع از حقوق کارگران پوشاک فعالیت می‌کند پیشنهاد دولت را «دستمزد زیر خط فقر» می‌خواند.

بوگو گویچ، مسئول روابط عمومی این کارزار در مصاحبه با «فرانس ۲۴» می‌گوید، برندهایی مثل «اچ اند ام»، «ام اند اس» و «یونیکلو» را که بر پرداخت مزدهای «بخور و نمیر» اصرار دارند مسئول چنین وضعی هستند.

راشد العالم راجو، یکی از رهبران اتحادیه کارگران پوشاک نیز شیخ حسینه را به پذیرش مطالبات کارگران فراخواند و گفت: «نخست‌وزیر می‌تواند پس از تجدیدنظر در وضعیت، مزدها را افزایش دهد.»

ایالات متحده آمریکا که یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان پوشاک تولیدشده در بنگلادش است، ضمن محکوم‌کردن خشونت پلیس علیه کارگران معترض، خواسته که دستمزدها تا حدی که پاسخگوی «فشارهای اقتصادی فزاینده بر کارگران و خانواده‌هایشان» باشد افزایش یابد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.