ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بیمارستان‌ها در غزه از کار افتادند

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید ارتباطش با بیمارستان شفا را از دست داده است. اسرائیل بی توجه به هشدار نهادهای بین‌المللی حتی ساختمان سازمان ملل را هم امان نداد.

حملات بی‌وقفه اسرائیل به غزه همچنان ادامه دارد. علاوه بر حملات هوایی، نظامیان اسرائیل به شمال غزه وارد شده‌اند و بر اثر فشارهای بین‌المللی برای چند ساعت در روز اجازه خروج ساکنان شمال غزه به سمت جنوب را می‌دهند. شامگاه شنبه یک ساختمان دفتر توسعه سازمان ملل متحد هم هدف حمله قرار گرفت. حلقه محاصره بیمارستان شفا تنگ‌تر شد.

سازمان بهداشت جهانی خواهان توقف بشردوستانه حملات شده است. رئیس این سازمان در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «سازمان بهداشت جهانی به شدت نگران سلامت کادر درمان، صدها بیمار و مجروح، از جمله نوزدان تحت مراقب و آواره گانی است که در بیمارستان مانده‌اند.»

او گفت که سازمان بهداشت جهانی خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه به عنوان تنها راه نجات جان و کاهش رنج انسان است.

اسرائیل اما بدون توجه به این سخنان به حملات به بیمارستان‌ها ادامه می‌دهد به گونه‌ای که فعالیت بزرگترین بیمارستان غزه در آستانه توقف کامل قرار دارد و رئیس این بیمارستان به دنبال راهی برای انتقال بیماران به دیگر بیمارستان‌ها است. هر چند که به دلیل اینکه سایر بیمارستان‌ها نیز هدف حمله قرار گرفته‌اند و یا همچنان زیر آتش هستند، این انتقال به سادگی امکان ندارد.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در غزه در آخرین گزارش خود گفته سوخت ژنراتورهای بیمارستان‌های شفا و اندونزی در غزه تمام و برق این بیمارستان‌ها قطع شده است. بیمارستان قدس نیز با وضعیتی مشابه روبرو است چرا که ژنراتورهای آن خاموش شده‌اند و به دلیل حملات اسرائیل امکان تعمیر آن وجود ندارد.

در روزهای گذشته مقام‌های وزارت بهداشت گفته بودند که سیستم بهداشت و درمان غزه در آستانه فروپاشی است. این وضعیت می‌تواند فاجعه انسانی بزرگ‌تری را رقم بزند. چرا که شمار مجروحان در باریکه غزه بیش از سی‌هزار نفر برآورد می‌شود.

سازمان ملل متحد بامداد یکشنبه ۱۲ نوامبر/ ۲۲ آبان گفت که ارتباطش با بیمارستان شفا قطع شده است و با توجه به گزارش‌هایی از حملات هولناک اسرائیل به بیمارستان، فرض می‌کند که «مخاطبینش به ده‌ها هزار آواره ملحق شده‌اند و در حال فرار از منطقه هستند».

نشست‌های بی‌حاصل

در روز شنبه سران کشورهای اسلامی در ریاض گردهم آمدند. آنها خواهان تصویب قطعنامه‌ای الزام‌آور برای پایان دادن به حملات اسرائیل به غزه در شورای امنیت سازمان ملل شدند. خواسته‌ای که با توجه به حمایت همه جانبه آمریکا از دولت اسرائیل و حملات آن به غزه بعید به نظر می‌رسد که پذیرفته شود.

نتانیاهو عصر شنبه در سخنانی که واکنش جو بایدن، حامی سرسخت او در این حملات را هم به دنبال داشت، گفت که به هیچ وجه حاضر نیست «کنترل امنیتی غزه را کنار بگذارد.»

پیشتر وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد کرده بود که کنترل باریکه غزه نیز چون کرانه باختری به دولت خودگردان فلسطینی سپرده شود.

نتانیاهو همچنین مدعی شد که نظامیان او شهر غزه را به صورت کامل محاصره کرده‌اند و تا به حال هزاران نیروی حماس را کشته‌اند. او گفت که اسرائیل پس از جنگ کنترل نظامی خود بر غزه را همانند کرانه باختری حفظ خواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیل گزارش کرده‌اند پس از این اظهارات جو بایدن با مقام‌های اسرائیلی تماس گرفته و خواستار توضیح آنها در باره سخنان نتانیاهو شده است.

تظاهرات گسترده در سراسر جهان

گروه‌های مخالف جنگ در روز شنبه ۱۱ نوامبر در چندین شهر جهان به خیابان آمدند. بزرگترین تظاهرات در لندن برگزار شد. پلیس پیشتر از برگزارکنندگان خواسته بود به دلیل همزمانی این برنامه با سالروز پایان جنگ جهانی نخست، تظاهرات را به روز دیگری منتقل کنند. برگزارکنندگان اما این خواسته را نپذیرفتند.

در روز شنبه پلیس چندین تن از معترضان به جنگ و اشغالگری را در لندن بازداشت کرد.

در استرالیا، ایالات متحده آمریکا، آلمان، فرانسه و چند شهر دیگر هم تظاهرات گستردگی با خواست اعلام آتش‌بس فوری انجام شد.

در تل‌آویو هم گروهی از شهروندان اسرائیلی در کنار خانواده اسیران تجمع کردند و خواهان توقف حملات و بازگرداندن گروگان‌ها شدند.

ارتش اسرائیل شمار گروگان‌های در دست حماس را ۲۳۹ تن اعلام کرده است که در حمله غیرمنتظره هفتم اکتبر به دست نیروهای حماس اسیر و به نوار غزه منتقل شدند. اسرائیل در روزهای گذشته شمار کشته‌شدگان در این حمله را ۲۰۰ نفر کاهش داد. پیشتر گفته شده بود ۱۴۰۰ اسرائیلی در این حمله کشته شدند اما جمعه ۱۰ نوامبر شمار کشته شدگان ۱۲۰۰ نفر اعلام شد. مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند هویت ۲۰۰ تن دیگر احراز نشده است.

شمار کشته‌شدگان فلسطینی اما به نزدیکی ۱۲هزار نفر رسید که حدود نیمی از آنها کودک‌اند. دبیرکل سازمان ملل پیشتر گفته بود که غزه به «گورستان کودکان» تبدیل شده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.