ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

یورش پلیس آلمان به مؤسسات مذهبی وابسته به جمهوری اسلامی

مرکز اسلامی هامبورگ، مهم‌ترین مرکز فعالیت‌ها و تبلیغات جمهوری اسلامی در آلمان و ۵۳ مکان دیگر در هفت ایالت فدرال آلمان مورد بازرسی پلیس قرار گرفتند. اداره حفاظت از قانون اساسی آلمان مدت‌هاست که این نهادها را زیر نظر دارد.

بامداد پنج‌شنبه ۲۵ آبان / ۱۶ نوامبر پلیس آلمان در هفت ایالت فدرال این کشور حملاتی را علیه «مرکز اسلامی هامبورگ» (IZH) و پنج سازمان جنبی دیگر انجام داد.

وزارت کشور فدرال در برلین اعلام کرد که در مجموع ۵۴ مکان در ایالت‌های هامبورگ، نیدرزاکسن، هسن، بادن-وورتمبرگ، باواریا، برلین و نوردراین-وستفالن مورد بازرسی قرار گرفتند. کانون این حملات هامبورگ بود، جایی که مرکز اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

وزارت کشور آلمان گفت: «مرکز اسلامی هامبورگ مظنون به اقدام علیه نظم قانون اساسی و ایده تفاهم بین‌المللی است.»

تحقیقات بر اساس قانون انجمن‌ها در حال انجام است. مقام‌های امنیتی آلمان همچنین این ظن را که مرکز اسلامی هامبورگ از فعالیت‌های حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند مورد بررسی قرار دادند. حزب‌الله لبنان در آلمان به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود و فعالیت آن ممنوع است. سایر انجمن‌های مورد تفتیش، تشکیلات فرعی مرکز اسلامی هامبورگ محسوب می‌شوند.

اداره حفاظت از قانون اساسی ‌‌آلمان که سازمان امنیت داخلی این کشور به شمار می‌رود سال‌هاست که مرکز اسلامی هامبورگ را زیر نظر دارد و در کنار سفارت ایران آن را مهمترین نمایندگی حکومت ایران می‌داند.

این مرکز که به «مسجد آبی» مشهور است، عضوی از «جامعه اسلامی جوامع شیعی در آلمان» (IGS) است، خودِ این نهاد شیعی می‌گوید ۱۵۰ انجمن و مسجد را در آلمان نمایندگی می‌کند.

همچنین نام این مرکز از سال ۱۹۹۳ در گزارش سازمان امنیت داخلی آلمان درباره تهدیدها و خطرهای امنیتی قرار گرفته است.

وزیر کشور آلمان: گروه‌های اسلام‌گرا را زیر نظر داریم

نانسی فِزِر، وزیر کشور آلمان از حزب سوسیال دموکرات گفت سوء ظن‌ها علیه مرکز اسلامی هامبورگ جدی است. او گفت: «ما گروه‌های اسلام‌گرا را زیر نظر داریم. به‌ویژه اکنون، در زمانی که بسیاری از یهودیان احساس خطر می‌کنند، ما عموماً تبلیغات اسلام‌گرا یا تحریکات یهودی‌ستیزانه و ضداسرائیلی را تحمل نمی‌کنیم. در این شرایط مهم است که هوشیارانه عمل کنیم و اقدامات قاطعی انجام دهیم. به همین دلیل ما با هرگونه سوء ظن مشکوکی قاطعانه برخورد می‌کنیم.»

نانسی فِزِر تأکید کرد که اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی مرکز اسلامی هامبورگ را مدت‌ها تحت نظارت داشته و این مرکز را به‌عنوان یک مرکز اسلامگرا طبقه‌بندی کرده است.

به‌گفته وزارت کشور آلمان، در این تحقیقات و تدارکات آن  نیروهایی از اداره حفاظت از قانون اساسی، پلیس ایالتی، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی، اداره پلیس جنایی فدرال و پلیس فدرال شرکت داشتند.

سناتور هامبورگ: دوران مرکز اسلامی هامبورگ «به پایان رسیده است»

اندی گروته، سناتور امور داخلی در ایالت هامبورگ از حزب سوسیال دموکرات، حملات سراسری به مرکز اسلامی هامبورگ و نهادهای آن را به‌عنوان «ضربه‌ای سخت» توصیف کرد و گفت: «دوران مرکز اسلامی هامبورگ به‌وضوح به پایان رسیده و هر چه سریعتر بساط آن از هامبورگ برچیده شود بهتر است. امروز ما به این مورد بسیار نزدیکتر شده‌ایم.»

به‌گفته وزارت کشور فدرال، فعالیت‌های مرکز اسلامی هامبورگ که مسئولیت «مسجد امام علی» این شهر را بر عهده دارد، با هدف گسترش دیدگاه صدور انقلاب علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انجام شده است. اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی بر این نظر است که مرکز اسلامی هامبورگ نفوذ زیادی بر مسجدها و انجمن‌های خاص داشته و حتی در مواردی کنترل کامل آن‌ها را در دست داشته است.

تحقیقات در این زمینه باید روشن کند که آیا مرکز اسلامی هامبورگ ساختاری سراسری ایجاد کرده تا برای مسجدهای زیر نظر خود جهت‌گیری‌های سیاسی و مذهبی تعیین کند و از طرف حکومت ایران دیدگاه‌های ضدیهودی و ضددموکراتیک تبلیغ کند یا خیر.

وزارت داخلی ایالت هامبورگ آبان‌ماه سال گذشته اعلام کرد که سلیمان موسوی‌فر، روحانی ۴۶ ساله و معاون مرکز اسلامی هامبورگ، آلمان را ۱۱ آبان / ۲ نوامبر همان سال به مقصد ایران ترک کرده است.

این وزارتخانه گفته بود اسناد و مدارکی دال بر حمایت او از گرو‌های افراطی و تروریستی موجود است که بر این اساس او باید خاک آلمان را ترک می‌کرده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.