ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نظرسنجی

چهار سال پس از خیزش آبان ۹۸: چه فکر می‌‌کنید؟

درباره اعتراضات آبان ۹۸ چه فکر می‌کنید؟ آیا می‌توان آن را خیزش طبقه کارگر در ایران دانست؟ چه نسبتی میان اعتراضات آبان ۹۸ و قیام ژینا وجود دارد؟ در مقایسه با فضای پس از آبان ۹۸، وضعیت سیاسی امروز ایران چه تغییری کرده است؟ برای پاسخ به این سوالات در نظرسنجی زمانه شرکت کنید.

موضوع نظرسنجی جدید زمانه «اعتراضات آبان ۹۸» است. 

◄ برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کنید

نیمه شب ۲۴ آبان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی نرخ بنزین را ۲۰۰ درصد افزایش داد. در شهرهای مختلف اعتراض‌های گسترده‌ای شکل گرفت. سرنشینان خودروهای خود را خاموش و خیابان‌ها را مسدود کردند. دامنه اعتراضات به سرعت گسترده شد و بیش از صد شهر را در برگرفت. حکومت با خشونت معترضان را سرکوب کرد. با گذشت چهار سال از آن واقعه، هنوز شمار دقیق کشته‌شدگان نامشخص است. اعتراض‌ها در شهرهای کوچک‌تر و دورتر از مرکز وسیع‌تر بود و به تبع آن سرکوب نیز خونین‌تر. گروهی از تحلیلگران، اعتراضات آبان را «معیشتی» توصیف کردند و آن را «دموکراسی‌خواه» تلقی نکردند، گروهی دیگر هم آن را ادامه خیزش دی ۹۶ دانستند که تغییر چهره و ترکیب معترضان در ایران را یک دهه پس از جنبش سبز نشان می‌داد.

تا پیش از دی ۹۶ ترکیب جمعیتی معترضان در ایران را بیشتر طبقه متوسط شهری تشکیل می‎داد و جنس مطالبات جامعه نیز غالبا به گونه‌ای بازنمایی می‌شد که پیوندی با مطالبات طبقه کارگر نداشت. از آن به بعد اما این مزدبگیران، بیکاران و به حاشیه رانده‌شدگان ــ جغرافیایی، جنسیتی، طبقاتی و اتنیکی ــ آشکارا از خیابان برای بیان خواست‌های خود بهره بردند. شما درباره اعتراضات آبان ۹۸ چگونه فکر می‌کنید؟ آیا می‌توان آن را خیزش طبقه کارگر در ایران دانست؟ چه نسبتی میان اعتراضات آبان ۹۸ و قیام ژینا وجود دارد؟ در مقایسه با فضای پس از آبان ۹۸، وضعیت سیاسی امروز ایران چه تغییری کرده است؟

◄ برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کنید

تا عصر دوشنبه  ۶ آذر برابر با  ۲۷ نوامبر فرصت دارید در این نظرسنجی شرکت کنید.

پنل نظرسنجی “زمانه” می‌خواهد با رجوع مستقیم به شما دیدگا‌ه‌های مختلف‌تان را در مورد مسئله‌های مهم سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بازتاب دهد.

پرسش‌ها و پیشنهادهای خود را از طریق  panel@radiozamaneh.com با ما در میان بگذارید.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.