ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

افزایش زن‌کُشی در ایتالیا؛ قتل یک دانشجو خشم ایتالیایی‌ها را برانگیخت

به طور میانگین در هر سه روز یک زن در ایتالیا به دست مردان به قتل می‌رسند.

قتل جولیا چکتین، دانشجوی ۲۲ ساله به دست دوست‌پسر سابقش منجر به خشم ایتالیایی‌ها و داغ‌شدن بحث درباره نرخ بالای زن‌کشی در این کشور شده است.

به گزارش گاردین، به طور میانگین در هر سه روز یک زن در ایتالیا به دست مردان به قتل می‌رسند.

پیکر بی‌جان جولیا چکتین، دانشجوی رشته مهندسی چند روز پیش از مراسم فارغ‌التحصیلی‌اش در چاله‌ای نزدیک دریاچه‌ای در شمال ونیز پیدا شد. قاتل بدن چکتین را در پلاستیکی پیچیده بود. گفته می‌شود چکتین با ضربات متعدد چاقو کشته شده است.

جسد چکتین پس از یک هفته جستجوی پیگیر که توجه کل کشور را جلب کرده بود یافت شد.

پیش از ناپدیدی چکتین، دوربین‌های راهداری دوست‌پسر سابقش، فیلیپو تورتا را در حالی‌که او را کتک می‌زده ثبت کرده بودند.

برخی گزارش‌ها به نقل از دوستان و خانواده جولیا می‌گویند که تورتا چون حاضر به پذیرش پایان رابطه نبوده جولیا را به قتل رسانده است. این مسئله به خشم و اعتراض ایتالیایی‌ها در سراسر کشور منجر شده است.

گفته می‌شود روز شنبه ۲۵ نوامبر / ۴ آذر که هم‌زمان روز جهانی لغو خشونت علیه زنان است، قرار است معترضان در سراسر ایتالیا تظاهرات کنند.

به گفته کریستینا گامبری، پژوهشگر مستقر در دانشگاه بولونیا در سال جاری تاکنون دست‌کم ۱۰۶ زن در ایتالیا، آن‌هم عمدتاً به دست شریک عاطفی فعلی یا سابقشان، به قتل رسیده‌اند.

النا چکتین، خواهر جولیا، در مصاحبه‌ها و شبکه‌های اجتماعی قتل جولیا را به «عادی‌سازی مردانگی سمی» نسبت می‌دهد و عاملان زن‌کشی را «فرزندان پدرسالاری و فرهنگ تجاوز» می‌خواند.

او، که در پی قتل خواهرش در آگاهی‌بخشی در رابطه با خشونت جنسیتی فعال شده است، می‌گوید مردان باید با اولین نشانه‌های خشونت جنسی و جنسیتی از جانب دوستان و همکارانشان، آن را علناً مورد عتاب قرار دهند.

او همچنین به درخواست دولت برای اجرای یک دقیقه سکوت در مدارس به یاد جولیا واکنش منفی نشان داده و به جای آن، خواستار آموزش‌های جنسی و عاطفی گسترده و تأمین مالی مراکز اجتماعی ضدخشونت شده است.

او در فضای مجازی چنین نوشت:

به خاطر جولیا یک دقیقه سکوت نکنید، به خاطر جولیا همه‌چیز را بسوزانید. زن‌کشی قتل دولتی است زیرا دولت از ما حمایت نمی‌کند. زن‌کشی جرمی غیرعمدی و کور نیست، بلکه جرمی حاصل از قدرت است.

بنابر گزارشی که «مؤسسه اروپایی برابری جنسیتی» در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، ایتالیا از نظر تعداد زنانی که به دست شرکای عاطفی فعلی یا سابقشان به قتل می‌رسند، نهمین کشور و از نظر قتل زنان به دست بستگانشان دهمین کشور در اتحادیه اروپاست.

قتل چکتین همچنین به تشدید انتقادات از دولت جورجا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا از حزب راست افراطی «برادران ایتالیا» دامن زده است. حزب ملونی از جمله احزابی بود که در اوایل سال جاری میلادی در جریان رأی‌گیری اتحادیه اروپا برای تصویب معاهده‌ای بین‌المللی برای جلوگیری از خشونت علیه زنان، رأی ممتنع داد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.