ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پل لینچ، نویسنده ایرلندی برنده جایزه ادبی بوکر ۲۰۲۳ شد

لینچ در رمان «آواز پیامبر» جامعه‌ای را تخیل می‌کند که تحت کنترل فاشیست‌‌ها قرار گرفته است.

پل لینچ، نویسنده ایرلندی، یکشنبه ۲۶ نوامبر/ ۵ آذر برای رمان «آواز پیامبر» جایزه بوکر در سال ۲۰۲۳ را به دست آورد.

نویسنده در این رمان ایرلند را به شکل «ویرانشهری» نشان می‌دهد که در آینده‌ای نه چندان دور دچار استبداد می‌شود.

لینچ پنجمین نویسنده ایرلندی‌ست که این جایزه معتبر ادبی را به دست می‌آورد. هیلاری منتل، سلمان رشدی و مارگارت آتوود از نویسندگان سرشناسی‌‌‌اند که پیش از این جایزه بوکر به ارزش ۶۳ هزار دلار به آن‌ها اهدا شده است.

لینچ گفت: «نوشتن این کتاب آسان نبود. عقل حکم می‌کرد که سراغ چنین موضوعی نروم. اما مجبور بودم این داستان را بنویسم. در چنین موضوعاتی انتخاب دیگری نداریم.»

لینچ در این رمان جامعه‌ای را تخیل می‌کند که تحت کنترل فاشیست‌‌ها قرار گرفته است. آیلیش استک، یک دانشمند ساکن دوبلین و مادر چهار فرزند است که تلاش می‌کند از خبرهای روز فاصله بگیرد اما واقعیت‌ها بر او چیره می‌شوند.

پلیس مخفی همسر او را که از فعالان کارگری شناخته شده است احضار می‌کند و سپس او را سر به نیست می‌کنند.

فرزندان این مادر دانش‌آموخته می‌خواهند به اعتراضات بپیوندند و در همان حال تنها چیزی که ایلیش می‌خواهد حفظ امنیت خانواده است. با شروع جنگ داخلی این زن در حالت انکار باقی می‌ماند. 

منتقد گاردین می‌نویسد: «اگر آهنگ پیامبر نمایانگر یک ویرانشهر است، پس مانند داستان ندیمه اثر مارگارت اتوود، رویدادی است که در حال حاضر در سراسر جهان اتفاق می‌افتد. خانواده‌هایی مانند خانواده ایلیش در اوکراین، سوریه، فلسطین و جاهای دیگر رنج می‌برند، موجی از پناهجویی جهان را فراگرفته و حقوق زنان در سراسر جهان نقض می شود، و راست افراطی در اروپا در حال به قدرت رسیدن است.

جمعه هفته گذشته حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ معترض ضدمهاجر به خیابان‌های دوبلین آمدند و پلیس برای کنترل اوضاع با آن‌ها درگیر شد. این شورش خسارتی را نیز به فروشگاه‌ها و حمل و نقل عمومی وارد کرد. رویترز نوشته بود اعتراضات کوچک ضدمهاجران در سال گذشته در ایرلند افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.