ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تشدید جنگ در جنوب غزه؛ هر دو طرف می‌گویند به کمتر از نابودی دشمن‌شان رضایت نمی‌دهند

ارتش اسرائیل حملات زمینی خود را در جنوب غزه گسترش می‌دهد. مقام‌های فلسطینی می‌گویند بیش از ۸۰۰ نفر از روز شنبه کشته شده‌اند. حوثی‌های یمن دو کشتی باری را در دریای سرخ هدف قرار دادند.

ارتش اسرائیل گفت که نیروهایش در حال رویارویی با جنگجویان حماس در سراسر نوار غزه است. در روز دوشنبه ۱۳ آذر/ ۴ نوامبر اسرائیل بیش از دو روز گذشته هشدارهای حمله به جنوب غزه را صادر کرده است. حملات که پیش از آتش‌بس موقت در شمال غزه متمرکز بود اکنون به سراسر این نوار محاصره‌شده و پرجمعیت کشیده شده است. بمباران اسرائیل در چند روز گذشته صدها کشته بر جای گذاشته است. مقام‌های فلسطینی می‌گویند از روز شنبه که آتش‌بس موقت تمدید نشد تا کنون بیش از ۸۰۰ فلسطینی قربانی بمباران و دیگر انواع حملات اسرائیلی‌ها شده‌اند.

در جریان توقف هفت روزه در نبرد بین نیروهای اسرائیل و حماس ۱۰۵ اسیر حماس که بیشتر آنها اسرائیلی بودند با ۲۴۰ اسیر فلسطینی مبادله شدند. حال حماس می‌گوید تا زمانی که آتش‌بس برقرار نشود دیگر خبری از مبادله اسرا و مذاکره بر سر آن نیست. خبری ناگوار برای دولت بنیامین نتانیاهو که همچنان تحت فشار خانواده‌هایی است که می‌خواهند اسرایشان در غزه هر چه زودتر به خانه برگردند.

رویترز نوشته است که به رغم درخواست آمریکا از اسرائیل برای حفاظت از جان غیرنظامیان، در دور جدید حملات ارتش این کشور غیرنظامیان بیشتری قربانی شده‌اند. هنوز مشخص نیست که استراتژی جنگی اسرائیل در غزه چیست و تا چه زمانی می‌تواند بر هدف «نابودی کامل حماس» پای بفشرد. در جبهه حامیان اسرائیل شکاف‌ها بر سر اهداف راهبردی اسرائیل بیشتر شده است و برخی مانند فرانسه به صورت علنی گفته‌اند که نابودی حماس نمی‌تواند هدف دست‌یافتنی برای اسرائیل باشد.

ساکنان غزه روز یکشنبه گفتند بیم آن دارند که حمله زمینی اسرائیل به مناطق جنوبی قریب الوقوع باشد. تانک‌ها فعلاً جاده بین خان یونس و دیرالبلاح در مرکز غزه را قطع کرده‌اند و عملاً نوار غزه به سه بخش تقسیم شده است.

صبح روز دوشنبه، ارتش اسرائیل بیانیه‌ای منتشر کرد که حاوی دستورات جدیدی به اهالی غزه برای تخلیه حدود ۲۰ منطقه یا بلوک مسکونی بود.

اسرائیل می‌گوید در حال تعریف «مناطق امن» است. مناطق امن برای غیرنظامیان غزه تا آسیب به آنها به حداقل برسد، اما مقام‌های سازمان ملل و مردم غزه می گویند با توجه به دسترسی ناچیز به اینترنت و قطعی مدام برق این اطلاعیه‌ها به دست آن‌ها نمی‌رسد تا دست‌کم بدانند کجا امن است و کجا ناامن.

اسامه حمدان، یکی از مقام‌های حماس که در لبنان به سر می‌برد روز یکشنبه گفت که اعلام مناطق امن پایه در واقعیت ندارد و «هیچ منطقه امنی در غزه وجود ندارد».

ساکنان غزه هم به رویترز گفتند بمباران هواپیماهای جنگی و توپخانه‌های اسرائیل بر جنوب غزه متمرکز بوده است. جایی که اسرائیل آن را پیش‌تر امن اعلام کرده بود. خان یونس و رفح فعلاً در مرکز فعالیت نظامی اسرائیل قرار دارند و هر روز خبرهایی از کشتار غیرنظامیان در این منطقه شنیده می‌شود.

ایلون لوی، سخنگوی دولت اسرائیل گفت که ارتش این کشور بیش از ۴۰۰ نقطه را در دو روز گذشته هدف قرار داده است از جمله منطقه خان یونس.

حماس هم روز یکشنبه اعلام کرد که جنگجویانش با نیروهای اسرائیلی در حدود ۲ کیلومتری شهر جنوبی خان یونس درگیر شده‌اند.

اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان ارتش این کشور در عملیات زمینی در غزه به ۷۶ نفر رسیده است.

اوایل روز دوشنبه، رسانه‌های حماس به نقل از سرویس‌های اورژانس گزارش دادند که در حمله اسرائیل سه کارمند اورژانس در شهر غزه کشته شدند.

اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال غزه تحت حاکمیت حماس از جمله مکان‌هایی بود که گزارش شد روز یکشنبه از هوا مورد حمله قرار گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت که چندین نفر در حمله هوایی اسرائیل کشته شدند.

روز یکشنبه به کشتی‌ها در جنوب دریای سرخ هم حمله شد.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا گفت حوثی‌های یمن به سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی دریای سرخ حمله کرده‌اند و یک ناوشکن آمریکایی که در این منطقه فعالیت می‌کرد، سه پهپاد را سرنگون کرد.

سخنگوی حوثی‌ها گفت که نیروی دریایی آن‌ها روز یکشنبه با یک پهپاد مسلح و یک موشک به دو کشتی اسرائیلی در دریای سرخ حمله کرده است، هرچند سخنگوی ارتش اسرائیل گفت این دو کشتی هیچ ارتباطی با اسرائیل ندارند.

به گفته وزارت بهداشت غزه، در نزدیک به دو ماه جنگی که پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر آغاز شد بیش از ۱۵ هزار و ۵۲۳ نفر کشته شده‌اند.

اسرائیل وعده داده حماس را نابود می‌کند. حماس هم می‌گوید تا نابودی اسرائیل آرام نخواهد گرفت. حمله اولیه حماس و جنگ متعاقب آن خونین‌ترین پرده از تراژدی درگیری  بین اسرائیل و فلسطینی‌ها است که چندین دهه قدمت دارد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.