ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

برای مقابله با بی‌حجابی در مترو مشهد دوربین‌های شناسایی با هوش مصنوعی کار گذاشتند

این دوربین‌های نظارتی چهره، سن و جنسیت شهروندان را مشخص می‌کند. مدیر روابط عمومی فرمانداری مشهد گفته که این دوربین‌ها به کار خود ادامه می‌دهند اما نمایش چهره و اطلاعات افراد در مانیتور‌ها متوقف شده است.

وحید تفریحی، دبیر گروه جامعه روزنامه خراسان به‌تازگی در صفحه اینستاگرام خود از اقدام شهرداری مشهد در نمایش مشخصات کامل شهروندان در مانیتور ایستگاه مترو شریعتی در این شهر خبر داد و خواهان توضیح شهرداری در این‌باره شد.

تفریحی نوشت: «هر کسی از جلوی دوربین رد می‌شود عکس‌اش به تفکیک و با مشخصاتی شامل سن و جنسیت روی مانیتور نمایش داده می‌شود.»

این نوشته وحید تفریحی بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی یافت و مسئولان شهر مشهد مجبور به پاسخگویی شدند.

مهدی تناکی، مدیر روابط عمومی فرمانداری مشهد به خبرگزاری فارس گفت: «برخی کاربران ادعا کردند که در تلویزیون قطار شهری اطلاعات خصوصی افراد منتشر شده است در حالی که در کنار تصاویر چهره افراد، صرفاً اطلاعاتی مانند جنسیت و سن آن‌ها منتشر شده است و این‌گونه نبوده که حتی نام کسی منتشر شود.» تناکی افزود:

به ادعای برخی افراد، در بعضی موارد، حتی سن افراد به‌اشتباه به نمایش در آمده است. چون تصاویر و سن افراد از طریق هوش مصنوعی بر روی تلویزیون به نمایش در آمده است. ابتدا قرار بوده صرفاً تصویر افراد روی تلویزیون پخش شود اما اپراتور، برخی موارد دیگر را به آن افزوده است که از صبح امروز این فرایند متوقف شده است.

مدیر روابط عمومی فرمانداری مشهد تأکید کرد که «این تلویزیون همچنان در جای خود فعال است اما اطلاعاتی که در کنار تصاویر چهره افراد منتشر می‌شد، متوقف شده است.»

به‌گفته مهدی تناکی «موضوع انتشار تصاویر افراد از حدود یک سال پیش در فرودگاه و راه‌آهن بوده است و عیناً همین روند [در مترو] ادامه داشته است».

در کنار این دوربین‌ها، افراد موسوم به حجاب‌بان نیز در فرودگاه مشهد مستقر شده‌اند. این در حالی است که چنین افرادی پیش از این در فرودگاه مشهد دیده نمی‌شدند. در شبکه‌های اجتماعی هم تصاویری از آن‌ها منتشر شده است.

حسن جعفری، سخنگوی فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد در این‌باره گفت:

در فرودگاه نیز مانند سایر مبادی، مسافران باید قوانین کشور را رعایت کنند. از سمت ستاد امر به معروف و قرارگاه عفاف و حجاب استان دو گروه در حال فعالیت در فرودگاه مشهدند؛ یک گروه همین افراد موسوم به حجاب‌بان هستند و دسته دیگر گروه تبیین‌اند که با مردم در مورد حجاب صحبت می‌کنند.

 جعفری تأکید کرد که «ما از ارائه خدمات به افرادی که حجاب ندارند معذوریم».

مرتضی مهاجر، مدیر روابط‌ عمومی شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد نیز در گفت‌وگو با پایگاه خبری «انتخاب» با بیان این‌که «ما در مترو مشهد حجاب‌بان نداریم»، گفته بود:

اما به هر حال براساس دستورالعمل‌های موجود، در گیت‌های ورودی به مترو به افراد بی‌حجاب توسط کارکنان قطار شهری تذکر داده می‌شود، وگرنه در مترو مشهد نیروی دائمی خارج از مجموعه قطار شهری برای تذکر در مورد حجاب حضور ندارد.

او افزود هفته‌ای یک بار، برخی افراد از قرارگاه‌های جهادی فعال در حوزه حجاب با حضور در مترو به ترویج فرهنگ حجاب می‌پردازند.

افشای نصب دوربین‌های شناسایی با هوش مصنوعی نشان می‌دهد که کنترل حجاب زنان در مشهد بسیار فراتر از استقرار «حجاب‌بان‌ها» در اماکن عمومی است.

محافظه‌کاران حکومتی در سال‌های اخیر همواره در مشهد دست بالا را داشته‌اند و بارها قوانین سخت‌گیرانه اسلامی را اجرا کرده‌اند و حتی مانع برگزاری کنسرت هم شده‌اند. با این‌ حال مشهد در سال‌های اخیر از شهرهایی بوده که در آن اعتراضات مردمی همواره جریان داشته است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.