ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اهدای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی: «فعالان سیاسی در زندان تنها نیستند»

گفت‌وگو با منیره برادران

نسیم روشنایی ـ به گفته منیره برادران اهدای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی یک دلگرمی برای تمام زندانیان سیاسی به‌شمار می‌رود. برادران در گفت‌وگو با زمانه درباره حال‌وهوای مراسم، تجربه دوگانه او از این مراسم و اهمیت اهدای این جایزه به نرگس محمدی گفت.

بنیاد صلح نوبل ششم اکتبر / ۱۴ مهر به صورت رسمی اعلام کرد جایزه نوبل صلح ۲۰۲۳ به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر تعلق گرفته است. دهم دسامبر/۱۹ آذر همزمان با روز جهانی حقوق بشر مراسم رسمی اهدای جایزه نوبل صلح به نرگس محمدی در نروژ در حالی برگزار شد که این فعال مبارزه با اعدام و دادخواهی کماکان در زندان اوین است. در این مراسم کیانا و علی رحمانی، فرزندان نرگس محمدی و تقی رحمانی، به نیابت از او حضور داشتند. کیانا و علی پیام مادرشان را که چند روز پیش از زندان فرستاده بود، خواندند.

در این مراسم علاوه بر مقام‌های رسمی دولتی و خانواده سلطنتی نروژ، ده‌ها فعال سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایرانی نیز حضور داشتند. منیره برادران، کنشگر دادخواه و فعال سیاسی که سال‌هایی از دوران جوانی خود را در دهه شصت در زندان‌های جمهوری اسلامی در بند بود نیز در مراسم حضور داشت. با او درباره مراسم اهدای مدال افتخار به نرگس محمدی به گفت‌وگو نشستیم. 

منیره برادران به زمانه گفت که اهدای این جایزه دلگرمی و ابراز حمایتی از نرگس محمدی و تمام زندانیان سیاسی در ایران است. به گفته او این انتخاب نشان می‌دهد که نرگس محمدی و فعالان سیاسی دیگر در زندان‌های ایران تنها نیستند و از یادها نرفته‌‌اند.

برادران درباره تجربه خود از مراسم رسمی اهدای جایزه، آن را مراسمی با فضایی «دوگانه» توصیف کرد. به گفته او مراسم باشکوه بود اما همزمان اندوه دربند بودن نرگس محمدی و دیگر فعالان سیاسی در زندان در فضای مراسم و در میان شرکت‌کنندگان حس می‌شد. 

گفت‌وگوی کامل را در ساوندکلاد بشنوید:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

این گفت‌و‌گو را در سایت زمانه بشنوید:

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.