ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در حملات اسرائیل به جنوب غزه کودکان و زنان بیشتری کشته شدند

دست‌کم ۲۰ نفر از جمله هفت کودک در بمباران شهر رفح توسط نیروهای اسرائیلی کشته شدند. یک نهاد سازمان ملل هشدار داد که فلسطینی‌ها در غزه گرسنگی می‌کشند.

شبکه الجزیره صبح سه‌شنبه ۲۱ آذر / ۱۲ دسامبر گزارش داد که شب گذشته شبی خونین برای ساکنان رفح و یک میلیون فلسطینی بود که به این شهر واقع در جنوب غزه رانده شده‌اند. اسرائیل در چند حمله هوایی سه خانه را در یک محله بسیار پرجمعیت ویران کرد.

در این محله تنها مردم محلی زندگی نمی‌کنند، آوارگانی که از شمال غزه به جنوب آمده‌اند نیز به این محله پناه آورده بودند. ۲۰ نفر از جمله هفت کودک و دست‌کم پنج زن در این حملات کشته شدند.

این نگرانی وجود دارد که افرادی نیز زیر آوار مانده باشند زیرا حملات اسرائیل به خانه‌های اطراف آسیب جدی وارد کرده است و برخی پس از چند ساعت فروریخته‌اند.

تلاش‌ها برای نجات جان آسیب‌دیدگان دشوار است. مردم با دست خالی برای برداشتن آوار و نجات افراد گرفتار استفاده می‌کنند. جست‌وجوها بدون تجهیزات کافی ادامه دارد.

حملات اسرائیل به کرانه باختری

وزارت بهداشت فلسطین از کشته‌شدن چهارمین فلسطینی در حملات اسرائیل به جنین در کرانه باختری خبر داد.

خبرگزاری وفا گزارش داد در حمله به محله السباط یک نفر زخمی شد و دست‌کم ۴۰ نفر دستگیر شدند.

این گزارش می‌افزاید، نیروهای اسرائیلی همچنین سه بیمارستان در این منطقه را محاصره کرده‌اند.

افزون بر یورش به شهر جنین، نیروهای اسرائیلی عملیات دیگری در بخش‌های کرانه باختری انجام دادند. آن‌ها به شهر سلواد واقع در شمال شرق رام‌الله حمله کرده و ۱۵ نفر را دستگیر کردند.

در حملات اسرائیل به خانه‌های فلسطینی‌ها چندین نفر نیز در شهر السموع بازداشت شدند.

مزارع زیتون در قصر و اورتا در جنوب نابلس توسط نیروها و شهرک‌نشینان اسرائیلی تخریب شدند.

همچنین حملاتی در بیت لحم و دیر بلوط در جنوب شهر قلقیلیه گزارش شده است.

در سال جاری میلادی دست‌کم ۴۸۳ فلسطینی توسط نیروها و شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری کشته و بیش از هزار و ۷۶۹ نفر زخمی شده‌اند.

از ۱۵ مهر / ۷ اکتبر، همزمان با بمباران غزه توسط جت‌ها، ارتش اسرائیل حملات خود را در کرانه باختری افزایش داد. تا یکشنبه ۱۹ آذر / ۱۰ دسامبر حداقل ۱۰۶ کودک فلسطینی توسط سربازان یا شهرک‌نشینان اسرائیلی در سال جاری کشته شده‌اند که این رقم به سه برابر تعداد ثبت شده در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

شمار مرگ‌ومیر فلسطینی‌ها در سال جاری به تنهایی یک چهارم کل مرگ‌ومیر آن‌ها در ۲۰ سال گذشته است.

با درنظرگرفتن آخرین آمارها از کشته‌شدگان، شمار قربانیان در کرانه باختری از ۱۵ مهر / ۷ اکتبر تاکنون به ۲۷۹ نفر رسیده است.

تشدید گرسنگی در غزه

نهاد‌های امدادگر اعلام کردند که گرسنگی در میان فلسطینی‌های ساکن غزه تشدید شده است. بیشتر جمعیت ۲,۳ میلیون نفری غزه از خانه‌های خود رانده شده‌اند و ساکنان می‌گویند یافتن پناهگاه یا غذا در این منطقه پرجمعیت ساحلی غیرممکن است.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرده است که نیمی از جمعیت این کشور گرسنه‌اند. این سازمان شنبه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۸۳ تا ۹۷ درصد آوارگان در نوار غزه غذای کافی برای خوردن پیدا نمی‌کنند.

آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (اونروا) که مسئول پناهندگان فلسطینی است هم در شبکه ایکس نوشته است: «گرسنگی همه چیز را تحت‌الشعاع قرار داده است».

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، مردم غزه می‌گویند افرادی که بارها مجبور به فرار شده‌اند از گرسنگی و سرما و همچنین بمباران‌ها می‌میرند. آن‌ها از غارت کامیون‌های کمک‌رسانی و قیمت‌های بالای مواد غذایی خبر می‌دهند.

به‌گفته سازمان ملل ارسال محموله‌های کمکی به غیرنظامیان در نوار غزه با مشکل روبه‌روست. دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) در این‌باره گفت: «توانایی سازمان ملل برای پذیرش محموله‌های دریافتی در طول چند روز گذشته به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است.»

«کمبود کامیون در غزه، قطع ارتباطات تلفن و اینترنت و افزایش شمار همکارانی که به دلیل شدت درگیری قادر به تردد به گذرگاه مرزی رفح نیستند»، از جمله دلایل این مشکل عنوان شده است.

نشست مجمع عمومی سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه آماده رأی‌گیری درباره آتش‌بس فوری بشردوستانه در درگیری دو ماهه بین اسرائیل و حماس است.

از روز جمعه گذشته که آمریکا قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی به شورای امنیت سازمان ملل را برای آتش‌بس در غزه، وتو کرد صدها غیرنظامی دیگر در حملات اسرائیل به غزه جان باخته‌اند.

پس از شکست درخواست آتش‌بس در شورای امنیت، مجمع عمومی سازمان ملل پیش‌نویس مشابهی را به بحث می‌گذارد. این قطعنامه پیشنهاد مصر است و در آن آتش‌بس بشردوستانه درخواست شده است. قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل الزام‌آور نیستند اما بار سیاسی بین‌المللی دارند و احتمال می‌رود که این قطعنامه به تصویب برسد.

در ماه اکتبر گذشته نیز مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای در این‌باره تصویب کرده بود.

رأی‌گیری جدید در مجمع عمومی سازمان ملل یک روز پس از بازدید ۱۲ نماینده شورای امنیت از گذرگاه مرزی رفح در سمت مصر، صورت می‌گیرد. ایالات متحده آمریکا در این بازدید نماینده‌ای نفرستاد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که به دلیل حمایت از واکنش اسرائیل به حملات حماس مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، روز گذشته (دوشنبه) در مراسمی در کاخ سفید به‌مناسبت عید یهودی حنوکا گفت تعهد او به اسرائیل «تزلزل‌ناپذیر» است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که اسرائیل از سیاست ایالات متحده آمریکا مبنی بر این‌که هر کشوری که تسلیحات دریافت می‌کند باید از قوانین جنگ پیروی کند، مستثنی نیست.

میلر گفت: «ما همه مسائلی که در این جنگ رخ می‌دهد رصد می‌کنیم و در حال گفت‌وگو با دولت اسرائیل هستیم.»

میلر افزود واشنگتن تصاویری را که در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و فلسطینی‌ها را بدون لباس در غزه بازداشت کرده‌اند، «عمیقاً ناراحت‌کننده» می‌داند و از اسرائیل خواسته است تا در مورد این تصاویر توضیح دهد. اسرائیل گفته است که این افراد برای اطمینان از این‌که مواد منفجره یا اسلحه با خود مخفی نکرده‌اند، برهنه شدند.

کاخ سفید همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که نگران گزارش‌هایی است که براساس آن‌ها اسرائیل از فسفر سفید تهیه شده توسط ایالات متحده در حمله ماه اکتبر به جنوب لبنان استفاده کرده است و به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

اسرائیل ادعای دیده‌بان حقوق بشر مبنی بر استفاده از فسفر سفید در غزه و لبنان را «نادرست» خوانده است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.