ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

همزمان با ادامه حملات اسرائیل، شورای امنیت آتش‌بس در غزه را به رأی می‌گذارد

شورای امنیت سازمان ملل قرار است پیش‌نویس قطعنامه امارات برای آتش‌بس فوری را به رأی بگذارد. اسرائیل اما به حملاتش ادامه می‌دهد. دیوید کامرون در سفر به فرانسه و ایتالیا برای آتش‌بس گفت‌وگو می‌کند.

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که قرار بود دوشنبه ۲۷ آذر/ ۱۸ دسامبر برگزار شود به سه‌شنبه ۲۸ آذر/ ۱۹ دسامبر موکول شد. همزمان برخی از متحدان اسرائیل در حال رایزنی برای توافق بر سر آتش‌بس فوری هستند. اسرائیل اما به حملات خود ادامه می‌دهد. وضعیت انسانی در غزه روز به روز فاجعه‌بارتر گزارش می‌شود.

حملات اسرائیل در خان‌یونس در بامداد سه‌شنبه ۲۸ آذر/ ۱۹ دسامبر ادامه یافت. در رفح نیز حملات اسرائیل جان حداقل ۲۹ تن دیگر را گرفت. تداوم حملات اسرائیل شرایط را برای آواره‌گان در غزه دشوارتر کرده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد گفته است از زمان آغاز حملات اسرائیل به غزه، ۸۵ درصد ساکنان این باریکه آواره شده‌اند. یک گزارش دیگر از سازمان‌های حقوق بشری هم از گرسنگی شدید ۷۱ درصد ساکنان نوار غزه خبر داده است. در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر یورش آواره‌گان به خودروهای حامل کمک‌های ارسالی منتشر شد.

با وجود رایزنی‌ها برای آتش‌بس فوری، اسرائیل اما همچنان به حملات مرگبار ادامه می‌دهد و پی در پی از ساکنان غزه می‌خواهد جابه‌جا شوند.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است پس از یک روز تأخیر، سه‌شنبه ۱۹ دسامبر به وقت آمریکا بار دیگر قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی برای آتش‌بس فوری را به رأی بگذارد. ایالات متحده آمریکا که در جلسه پیشین شورای امنیت قطعنامه را وتو کرده بود، خواهان تعدیل بخش‌هایی از پیش‌نویس پیشنهادی شده است.

همزمان دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا بار دیگر پیش از سفر به فرانسه و ایتالیا خواستار «آتش‌بس پایدار» شد.

وزارت خارجه بریتانیا در یک اطلاعیه گفت کامرون خواهان «هماهنگی بیشتر متحدان برای رسیدگی به وضعیت ناامیدکننده در غزه است».

در این بیانیه گفته شده است کامرون در دیدار با مقام‌های ایتالیایی و فرانسوی «برای افزایش هماهنگی بین متحدان اروپایی برای اطمینان از رسیدن کمک‌های نجات دهنده به غزه و کاهش رنج فلسطینی‌ها» را تکرار خواهد کرد. او قرار است در فرانسه با رئیس جمهوری و وزیر خارجه این کشور و در ایتالیا با نخست‌وزیر و همتای ایتالیایش دیدار کند.

در یک تحول دیگر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود گفت‌وگو کرد. رسانه‌ها گفته‌اند که بلینکن به فرحان گفته از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت می‌کند. این سخنان در شرایطی بیان شده که ایالات متحده آمریکا قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس فوری را وتو کرد.

کشته شدن دو نظامی اسرائیلی

اسرائیل کشته شدن دو نظامی دیگر خود در غزه را تأیید کرد. از شروع حملات اسرائیل به غزه تا به حال کشته شدن ۱۳۱ نظامی اسرائیلی تأیید شده است.

حماس ۲۷ آذر/ ۱۸ دسامبر ویدئویی از سه تن از گروگان‌های سالمند اسرائیلی منتشر کرد که از دولت اسرائیل می‌خواستند آنها را به خانه بازگرداند.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از یک منبع که نامش فاش نشد، انتشار ویدئو سه گروگان را از سوی حماس «فشار برای مذاکره» توصیف کرد.

کشته شدن سه تن از گروگان‌ها به دست نظامیان اسرائیلی پیش از این موجی از خشم عمومی در اسرائیل را سبب شد.

ائتلاف ۱۰ کشور برای مقابله با ناامنی در دریای سرخ

حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ با واکنش ایالات متحده آمریکا و متحدانش روبه‌رو شد. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا که دوشنبه ۲۷ آذر/ ۱۸ دسامبر به اسرائیل رفته بود، گفته که این کشور به دنبال تشکیل ائتلافی بین‌المللی برای مقابله به ناامنی در دریای سرخ است.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، این کشور به همراه بریتانیا، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند،‌ نروژ، اسپانیا و جمهوری سیشل، کشور جزیره‌ای در خاور قاره آفریقا، برای جلوگیری از حملات حوثی‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند.

حوثی‌ها که از حمایت ایران برخوردارند از زمان حملات اسرائیل به غزه چند کشتی را هدف حمله قرار دادند.

محمد عبدالسلام، یکی از اعضای ارشد حوثی‌ها گفت که این ائتلاف دریایی جدید تأثیری بر موضع حوثی‌ها در جنگ غزه نخواهد داشت. او تشکیل این ائتلاف را غیرضروری دانست و گفت که خطوط کشتیرانی در آب‌های نزدیک به یمن برای همه به غیر از کشتی‌های مرتبط با اسرائیل امن است.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • alefmimmim

    دو ماه و نیم از خانمان سوزترین جنگ بین حماس و اسرائیل می‌گذرد من شما را دعوت می‌کنم به نگرشتان به آغاز و ادامه این جنگ فرض می‌کنیم که این درگیری‌ها تماماً به قول اربابان حماس جنگی بین حق و باطل بوده است! و نه کشمکش‌های کثیف قدرت‌های بزرگ. آیا در طول این جنگ حماس هم لغزش‌هایی از اصول انسانی داشته یا نه اگر نداشته که آفرین بر حماس و بر شما ولی اگر خدای نکرده! حماس هم مرتکب جنایاتی شده به آرشیوتان مراجعه کنید و انعکاسی از آن را بیابید و چنانچه چیزی نیافتید باید در ادعای بی‌طرفیتان شک کرد منتظر پاسخ شما هستم