ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

هفتادوهفتمین روز جنگ در غزه: نشست شورای امنیت برای چهارمین بار به تعویق افتاد

پس از یک هفته مذاکره برای تصویب قطعنامه‌ای به‌منظور توقف جنگ و ایجاد تغییراتی در آن، آمریکا از آمادگی‌اش برای حمایت از این قطعنامه خبر داد. در دو روز گذشته ده‌ها نفر در غزه کشته شدند.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که آماده است تا از قطعنامه پیشنهادی به شورای امنیت برای ارسال کمک‌های بیشتر به غزه که تعدیل یافته سازمان ملل حمایت می‌کند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت که ایالات متحده آماده است از تازه‌ترین نسخه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت درباره جنگ غزه پشتیبانی کند. او گفت: «اگر قطعنامه همان‌طور که هست مطرح شود، ما می‌توانیم از آن حمایت کنیم.»

با این حال او به‌شکل صریح نگفت که واشنگتن به این قطعنامه رأی مثبت خواهد داد یا رأی ممتنع.

این سخنان در حالی بیان شد که رأی‌گیری در شورای امنیت برای تصویب این پیش‌نویس برای چهارمین بار به تعویق افتاد.

پیش‌نویس اولیه را امارات متحده عربی جمعه هفته گذشته، ۲۴ آذر / ۱۵ دسامبر ارائه کرد. این پیش‌نویس خواستار توقف درگیری‌ها و جریان بدون مانع کمک‌ها به نوار غزه بود.

اکنون گفته می‌شود که متن پیشنهادی تعدیل شده و در آن درخواست توقف پایدار درگیری‌ها نیامده و به جای آن ایجاد شرایط برای برقراری این توقف ذکر شده است.

بر اساس گزارش‌ها، محکومیت حملات بی‌رویه علیه غیرنظامیان در غزه نیز از متن اصلی آخرین پیش‌نویس حذف شده است.

انتظار می‌رود که شورای امنیت سازمان ملل امروز جمعه یکم دی / ۲۲ دسامبر پس از چهار بار تعویق به دلیل اختلاف‌نظر کشورها در مورد زبان متن، درباره این پیش‌نویس رأی‌گیری کند. شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته (پنج‌شنبه) یک بار دیگر رأی‌گیری درباره این قطعنامه را به تعویق انداخت.

برخی از کشورها خواهان متن قوی‌تری هستند. با توجه به تغییرات قابل توجه، بسیاری از کشورها گفته‌اند که باید پیش از رأی‌گیری در روز جمعه باید با پایتخت‌های خود مشورت کنند.

به‌گزارش الجزیره منابع دیپلماتیک می‌گویند سفیران روسیه و فلسطین به هیچ وجه از تغییرات در پیش‌نویس راضی نیستند و آن‌ها را به سود آمریکا می‌دانند.

آخرین پیش‌نویس که توسط روزنامه‌نگاران فاش شد، خواستار اقدامات فوری برای اجازه دسترسی ایمن و بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه و همچنین ایجاد شرایط برای توقف پایدار درگیری‌ها بود.

در ۱۷ آذر / ۸ دسامبر ، واشنگتن قطعنامه شورای امنیت را خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه در غزه بود وتو کرد. در پی آن، مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۱ آذر / ۱۲ دسامبر با اکثریت قاطع قطعنامه مشابهی را تصویب کرد، هرچند که غیرالزام‌آور بود.

ادامه درگیری‌ها

در حالی که روز گذشته مذاکرات دیپلماتیک در سطح عالی در جریان بود، آژانس‌های سازمان ملل اعلام کردند که کل جمعیت ۲,۳ میلیون نفری غزه در خطر قحطی قریب‌الوقوع قرار دارد، زیرا درگیری‌های بین نیروهای اسرائیلی و فلسطینی در بیشتر مناطق همچنان جریان دارد.

روز جمعه، در هفتادوهفتمین روز جنگ، وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که از ۷ اکتبر که درگیری‌های کنونی آغاز شد، ۲۰ هزار و ۵۷ فلسطینی در حملات اسرائیل کشته و ۵۳ هزار و ۳۲۰ فلسطینی زخمی شده‌اند.

همچنین گزارش شد که در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳۰ نفر در شهر و اردوگاه جبالیا کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند

حملات هوایی ارتش اسرائیل به رفح واقع در جنوب غزه نیز منجر به کشته شدن هشت غیرنظامی شد. همچنین در حملات هوایی اسرائیل به خان‌یونس شش غیرنظامی دیگر کشته‌ شدند.

منابع فلسطینی روز جمعه گزارش دادند که نیروهای اسرائیلی دست‌کم ۱۶ نفر از اعضای خانواده منیر البرش، مدیرکل وزارت بهداشت غزه را پس از هدف قرار گرفتن خانه‌شان در خیابان غزه قدیم در شهر جبالیا کشتند. در این حمله ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، ۹ فلسطینی دیگر در پی بمباران خانه‌ای در منطقه ابو اسکندر در منطقه شیخ رضوان شهر غزه کشته شدند.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که به یک سری اهداف حزب‌الله در لبنان از جمله مکان‌های نظامی و زیرساخت‌های متعلق به این گروه مسلح حمله کرده است.

این حملات هوایی پس از آن انجام شد که حزب‌الله ۲۴ موشک از جنوب لبنان به سمت اسرائیل شلیک کرد.

از زمان آغاز جنگ، دست‌کم ۱۸ غیرنظامی از جمله چهار روزنامه‌نگار و بیش از ۱۱۰ نفر از نیروهای حزب‌الله کشته شده‌اند.

در کرانه باختری نیز ارتش اسرائیل عملیات بازداشت فلطینی‌ها را ادامه داد و دست‌کم ۱۱ نفر را دستگیر کرد.

از آغاز درگیری‌ها تاکنون دست‌کم ۳۰۳ فلسطینی در کرانه باختری کشته و بیش از چهار هزار و ۶۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.