ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

احمدرضا جلالی در معرض خطر اعدام تلافی‌جویانه قرار دارد

سال گذشته در آخرین روز برگزاری دادگاه حمید نوری هم ایسنا به نقل از منابع آگاه از اجرای حکم اعدام این پژوهشگر ایرانی ــ سوئدی خبر داده بود. عفو بین‌الملل بلژیک می‌گوید جلالی را به جای دیگری منتقل کرده اند و این نخستین گام در اجرای حکم اعدام است.

پس از تایید حکم حبس ابد حمید نوری (عباسی)، دادیار سابق قضایی در زندان گوهردشت به جرم مشارکت در کشتار زندانیان مجاهد و چپ‌گرا در تابستان ۱۳۶۷، اکنون بنا به برخی گزارش‌ها، جمهوری اسلامی می‌خواهد در اقدامی تلافی‌جویانه حکم اعدام احمدرضا جلالی، زندانی ایرانی ــ سوئدی را به اجرا بگذارد.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد شنبه شنبه دوم دی / ۲۳ دسامبر خبر احتمال اعدام قریب‌الوقوع را در پستی در ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد. این دفتر گفته است که جریان دادرسی احمدرضا جلالی با روند دادرسی عادلانه تطابق نداشته است و ایران باید اعدام او را متوقف کند.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

عفو بین‌الملل هم با تایید خبر گفت احمدرضا جلالی «در معرض خطر جدی اعدام در اقدامی تلافی‌جویانه» قرار دارد.

وزارت خارجه سوئد نیز در پاسخ به خبرگزاری فرانسه گفت که «این اطلاعات به دست آنها رسیده اما تأیید نشده است».

رسانه‌ی آرتی‌بی‌اف بلژیک هم در گفت‌و‌گو با عفو بین‌الملل بلژیک این خبر را تأیید کرد. فرانسوا گراس، هماهنگ‌کننده کارزارهای حمایتی عفو بین‌الملل بلژیک به این رسانه گفت:

آنچه اکنون در حال رخ دادن است در گذشته نیز رخ داده بود. مقام‌های ایرانی آقای جلالی از زندان خودش به جای دیگری منتقل کرده اند و این معمولاً اولین گام در اجرای حکم اعدام است.

یک بار دیگر نیز چنین امکانی مطرح شده بود.

در آخرین روز برگزاری دادگاه حمید نوری(عباسی) در اردیبهشت ۱۴۰۱، خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران «به نقل از منابع آگاه» خبر داد حکم اعدام احمد رضا جلالی، پژوهشگر دو تابعیتی ایرانی-سوئدی تا پایان اردیبهشت اجرا می‌شود.

زمانه آن زمان از ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی درباره این رابطه پرسید و او به زمانه گفت بعید است اعلام خبر احتمال اجرای حکم اعدام جلالی در رأی دادگاه حمید نوری تاثیر داشته باشد.

حکم حبس ابد حمید نوری بار دیگر سه‌شنبه گذشته پس از پایان دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود.

هفت سال پیش نیروهای امنیتی جلالی را به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» بازداشت کردند. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به «انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سری نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش» متهم کرده است.

جلالی نهایتا به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم و این حکم در آذر سال ۹۶ در دیوان عالی کشور تائید شد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، ۲۹ اردیبهشت سال گذشته همزمان با پایان دادگاه نوری در گزارشی تصویری ادعا کرد جلالی برای اسرائیل «جاسوسی» کرده و ترور چند تن از دانشمندان هسته‌ای ایران از جمله محسن فخری‌زاده را به او مربوط دانست.

اما زمانی که فخری‌زاده ترور شد، جلالی سومین سال حبس‌اش را در زندان می‌گذراند.

جلالی در طی سال‌های گذشته از بسیاری از حقوق اساسی خود در زندان محروم بوده است.

احمدرضا جلالی پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی در ایران در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشت. او در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸) برای ادامه تحصیل به سوئد مهاجرت کرد و در آنجا در این رشته موفق به اخذ مدرک دکترا شد. او فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌مونتو ایتالیا گذرانده و پس از آن به همراه همسر و دو فرزند خود ساکن سوئد شده بود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.