ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

متحدان آمریکا تمایلی به گروه ضربت در دریای سرخ نشان نمی‌دهند

جو بایدن امیدوار بود که با راه‌اندازی یک نیروی دریایی جدید، پاسخ بین‌المللی محکمی به حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌های دریایی در دریای سرخ بدهد، اما یک هفته پس از راه‌اندازی آن، گروهی از متحدان کنار کشیده‌اند.

ایتالیا و اسپانیا دو متحد اروپایی آمریکا که به‌عنوان مشارکت‌کنندگان در عملیات نگهبانی از دریای سرخ از آن‌ها نام برده شده است بیانیه‌هایی صادر کردند که براساس آن ظاهراً این کشورها از ائتلاف دریایی بین‌المللی فاصله گرفته‌اند.

پنتاگون می‌گوید در نیروی ائتلافی دفاعی بیش از ۲۰ کشور شرکت دارند تا اطمینان حاصل شود که تجارت میلیاردها دلاری کشتی‌ها در آب‌های دریای سرخ نزدیک یمن جریان داشته باشد.

اما تقریباً نیمی از این کشورها تاکنون نه به‌طور رسمی پیوستن خود به این گروه ضربت را اعلام کرده‌اند و نه خواهان پیوستن به آن شده‌اند. کمک‌های دیگر کشورها به این ائتلاف می‌تواند از اعزام کشتی‌های جنگی تا صرفاً فرستادن یک فرمانده نظامی را در بر بگیرد.

بی‌میلی برخی از متحدان ایالات متحده آمریکا برای پیوستن با این تلاش‌ها تا حدی بازتاب‌دهنده شکاف‌های ایجاد شده بر اثر جنگ غزه است. در حالی که انتقادهای بین‌المللی نسبت به تهاجم اسرائیل به غزه افزایش یافته است، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پشتیبانی قاطع خود را از اسرائیل همچنان ادامه می‌دهد. وزارت بهداشت غزه می‌گوید تاکنون بیش از ۲۱ هزار فلسطینی در جریان این حملات کشته شده‌اند.

دیوید هرناندز، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه کامپلوتنس مادرید، با اشاره به این‌که افکار عمومی اروپا به‌طور فزاینده‌ای اسرائیل را مورد انتقاد قرار می‌دهند و در پیوستن به کارزار اسرائیل محتاط هستند، گفت: «دولت‌های اروپایی بسیار نگرانند که بخشی از رأی‌دهندگان بالقوه‌شان [در انتخابات] تبدیل به مخالفانشان شوند.»

حوثی‌های مورد حمایت ایران از ۲۸ آبان / ۱۹ نوامبر تا کنون ده‌ها کشتی را با موشک‌ها و پهپادها مورد حمله قرار داده یا توقیف کرده‌اند و تلاش می‌کنند تا هزینه‌های بین‌المللی به عملیات اسرائیل در غزه تحمیل کنند.

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه هر کدام پهپادها یا موشک‌های حوثی‌ها را سرنگون کرده‌اند.

یک فرد آشنا با سیاست‌های دولت بایدن به رویترز گفت که آمریکا جدا از درگیری‌های شدید در غزه معتقد است تشدید حملات حوثی‌ها مستلزم پاسخی بین‌المللی است.

دریای سرخ نقطه ورود کشتی‌هایی است که از کانال سوئز برای عبور استفاده می‌کنند. این کشتی‌ها حدود ۱۲ درصد تجارت جهانی را انجام می‌دهد و عبور و مرور آزاد آن‌ها برای جابه‌جایی کالا بین آسیا و اروپا حیاتی است. حملات حوثی‌ها منجر به تغییر مسیر برخی کشتی‌ها به سمت دماغه «امید نیک» در جنوبی‌ترین نقطه قاره آفریقا شده است. این تغییر مسیر به‌طور قابل توجهی زمان و هزینه دریانوردی را بالا می‌برد.

«مِرسک»، شرکت بزرگ دانمارکی که در زمینه ترابری دریایی و صنعت نفت فعالیت می‌کند روز شنبه اعلام کرد که عملیات کشتی‌رانی در دریای سرخ و خلیج عدن را از سر خواهد گرفت. اما شرکت ترابری دریایی «هاپاگ لوید» آلمان روز چهارشنبه گفت که همچنان معتقد است دریای سرخ بسیار خطرناک است و به اعزام کشتی‌ها به اطراف دماغه «امید نیک» ادامه خواهد داد.

اختلاف بر سر جنگ غزه

آمریکا می‌گوید ۲۰ کشور برای گروه ضربت دریایی ثبت‌نام کرده‌اند، اما تنها نام ۱۲ کشور را اعلام کرده است.

ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون هفته گذشته به خبرنگاران گفت: «ما به کشورهای دیگر اجازه می‌دهیم تا در مورد مشارکتشان صحبت کنند.»

اتحادیه اروپا با بیانیه‌ای مشترک در محکومیت حملات حوثی‌ها، حمایت خود را از گروه ضربت دریایی اعلام کرده است.

اگرچه بریتانیا، یونان و سایرین علناً عملیات ایالات متحده آمریکا را پذیرفته‌اند، اما شماری از این کشورها که در اطلاعیه آمریکا نامشان ذکر شده است سریعاً اعلام کردند که مستقیماً در این عملیات شرکت نمی‌کنند.

وزارت دفاع ایتالیا اعلام کرد که به‌دنبال درخواست مالکان کشتی‌های ایتالیایی و نه به‌عنوان بخشی از عملیات ایالات متحده، یک کشتی را به دریای سرخ خواهد فرستاد. فرانسه گفت از تلاش‌ها برای تضمین آزادی دریانوردی در دریای سرخ حمایت می‌کند اما کشتی‌هایش تحت فرمان فرانسه باقی خواهند ماند.

اسپانیا گفته است که به عملیات دیده‌بانی نمی‌پیوندد و با استفاده از « آتالانتا»، مأموریت ضد دزدان دریایی اتحادیه اروپا، برای حفاظت از کشتی‌های دریایی در دریای سرخ مخالف است. اما روز چهارشنبه، پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا گفت که مایل است ایجاد یک مأموریت متفاوت برای مقابله با این مشکل را در نظر بگیرد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی علاقه‌ای به پیوستن به این ائتلاف نشان نداده‌اند.

خشم عمومی از ادامه حملات اسرائیل به غزه بخشی از بی‌میلی رهبران سیاسی در مشارکت در این دیده‌بانی را توضیح می‌دهد. نظرسنجی اخیر یوگاو (YouGov)، شرکت مطالعات بازار بریتانیایی نشان داد که اکثریت قوی در اروپای غربی – به‌ویژه در اسپانیا و ایتالیا – بر این نظرند که اسرائیل باید حملات نظامی خود در غزه را متوقف کند.

همچنین این خطر وجود دارد که کشورهای شرکت‌کننده در این گروه ضربت در معرض اقدامات تلافی‌جویانه حوثی‌ها قرار گیرند.

نیاز به حمایت بین‌المللی

در واقع، بسیاری از کشورهای اروپایی و خلیج فارس در حال حاضر در یکی از چندین گروه نظامی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه، از جمله نیروهای دریایی ترکیبی ۳۹ کشور (CMF) شرکت دارند.

به‌گفته سخنگوی این گروه، عملیات «آتالانتا»ی اتحادیه اروپا در حال حاضر با گروه سی‌ام‌اف «روابط متقابل» دارد و با آن‌ها همکاری می‌کند.

این بدان معناست که برخی از کشورهایی که به‌طور رسمی به گروه ضربت دریایی دریای سرخ ملحق نمی‌شوند، همچنان می‌توانند گشت‌زنی‌های خود را با نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا هماهنگ کنند.

به‌عنوان مثال، در حالی که ایتالیا، یکی از اعضای گروه عملیاتی «آتالانتا»، نگفته است که به عملیات دیده‌بانی دریای سرخ خواهد پیوست، یک منبع دولتی ایتالیا به رویترز گفت که ائتلاف به رهبری ایالات متحده از مشارکت ایتالیا راضی است.

این منبع افزود که تصمیم برای ارسال یک ناوچه دریایی به‌عنوان بخشی از عملیات موجود راهی برای سرعت بخشیدن به استقرار است و نیازی به مجوز جدید پارلمان ندارد.

تلاش ایالات متحده آمریکا برای جلب حمایت بین‌المللی برای دیده‌بانی در دریای سرخ در حالی صورت می‌گیرد که این کشور در چندین جبهه از سوی نیروهای نیابتی نظامی ایران در منطقه با فشار روبه‌رو شده است.

افزون بر حوثی‌های یمن، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از آغاز حمله حماس به اسرائیل و آغاز جنگ در غزه بارها به نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق حمله کرده‌اند.

آمریکا تاکنون حملات هوایی تلافی‌جویانه‌ی محدودی را علیه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه انجام داده اما در یمن از انجام این حملات خودداری کرده است.

مایکل مولروی، معاون سابق دستیار وزیر دفاع در امور خاورمیانه در دولت دونالد ترامپ، گفت: «به‌نظر می‌رسد هدف پنتاگون از ائتلاف دریایی جدید این است که هرگونه حمله آتی حوثی‌ها را به یک موضوع بین‌المللی تبدیل و آن را از جنگ اسرائیل و حماس جدا کند.»

مولروی افزود: «[بدین ترتیب] زمانی که کشتی‌های نظامی در عملیات دریای سرخ شروع به محافظت از کشتی‌های تجاری کنند و مورد حمله مستقیم قرار گیرند، [حوثی‌ها] نه فقط به آمریکا، بلکه به ائتلاف حمله خواهند کرد.»

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.