ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر دفاع اسرائیل مرحله بعدی جنگ در غزه و پس از پایان آن را تشریح کرد

یوآو گالانت گفت پس از جنگ اداره نوار غزه برعهده فلسطینی‌ها خواهد بود و اسرائیل در غزه هیچ حضور غیرنظامی‌ای نخواهد داشت. وزیر خارجه آمریکا باز هم به خاورمیانه می‌رود. حمله‌های اسرائیل به غزه ادامه دارد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، برنامه‌های این کشور برای مرحله بعدی حمله به نوار غزه و سناریوهای آینده برای پس از جنگ را تشریح کرد.

دفتر یوآو گالانت در بیانیه‌ای درباره مرحله بعدی جنگ گفت:

در منطقه شمالی نوار غزه، ما به رویکرد جنگی جدید مطابق با دستاوردهای نظامی زمینی روی خواهیم آورد.

او گفت این عملیات شامل تخریب تونل‌ها، حمله‌های هوایی و زمینی و عملیات نیروهای ویژه خواهد بود.

در جنوب غزه، منطقه‌ای که بیشتر جمعیت ۲,۳ میلیونی غزه در حال حاضر در چادرها و پناهگاه‌های موقت زندگی می‌کنند، عملیات برای از بین بردن رهبران حماس و نجات گروگان‌های اسرائیلی ادامه خواهد یافت.

در این بیانیه آمده است که حملات «تا زمانی که لازم تشخیص داده شود، ادامه خواهد داشت».

پس از جنگ

گالانت برنامه‌های اسرائیل برای غزه پس از جنگ را هم تشریح کرد. او گفت حماس دیگر کنترل غزه را نخواهد داشت و اسرائیل آزادی عمل خود را محفوظ خواهد داشت. اما او گفت اداره نوار غزه برعهده فلسطینی‌ها خواهد بود و اسرائیل در غزه هیچ حضور غیرنظامی‌ای نخواهد داشت.

دفتر گالانت در بیانیه‌ خود افزوده است:

ساکنان غزه فلسطینی هستند، بنابراین نهادهای فلسطینی با این شرط که هیچ‌گونه اقدام خصمانه یا تهدیدی علیه دولت اسرائیل صورت نگیرد، مسئول خواهند بود.

اسرائیل بارها گفته است که «هیچ جایی» برای حماس در ساختارهای غیرنظامی غزه پس از جنگ وجود ندارد. چندین مقام اسرائیلی از جمله بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی راست افراطی پیش از این گفته بودند که اسرائیل برای همیشه نوار غزه را کنترل خواهد کرد و احتمالاً اسرائیلی‌ها را در آن‌جا ساکن خواهند شد.

«گروه چند ملیتی»

گالانت همچنین گفته است که اسرائیل قصد دارد به‌عنوان بخشی از طرح بازسازی غزه، یک «گروه چند ملیتی متشکل از... کشورهای غربی و عرب» ایجاد کند. الجزیره نوشته است این نیرو به‌دنبال اداره منطقه مرزی خواهد بود. مصر، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا نظارت دقیق بر مرز را تضمین کنند.

یوآو گالانت در بیانیه خود گفت اسرائیل می‌خواهد این نیرو را رهبری کند و می‌خواهد که مسئول بازسازی و توسعه مجدد نوار غزه باشد.

وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که این طرح یکی از برنامه‌های بالقوه‌ای است که مقام‌های اسرائیلی در جلسات آتی خود درباره آن بحث خواهند کرد.

سفر بلینکن و بورل به خاورمیانه

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است برای چهارمین بار در سه ماه گذشته به خاورمیانه سفر کند.

انتظار می‌رود این سفر تا حد زیادی بر کاهش نگرانی‌ها مبنی بر این‌که جنگ اسرائیل و غزه به یک درگیری گسترده‌تر تبدیل شود، متمرکز شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، با افزایش انتقادهای بین‌المللی از عملیات اسرائیل در غزه، نگرانی‌های آمریکا در مورد حملات در دریای سرخ، لبنان، ایران و عراق، افزایش یافته است و بلینکن دستور کار پیچیده و دشواری در پیش خواهد داشت.

او یک روز پس از حمله پهپادی و موشکی آمریکا به ساختمان جنبش النجباء، یکی از گروه‌های حشدالشعبی در شرق بغداد، و کشته شدن حداقل سه عضو این گروه از جمله یک فرمانده آن و همچنین حمله اسرائیل به بیروت و کشتن صالح العاروری، معاون شاخه سیاسی حماس و رهبر این گروه در کرانه باختری و همچنین انفجارهای مرگبار در کرمان که ده‌ها نفر را کشت و داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، به خاورمیانه سفر می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:

ما انتظار نداریم که هر مذاکره‌ای در این سفر آسان باشد. بدیهی است که مسائل سختی پیش روی منطقه قرار دارد و انتخاب‌های دشواری در پیش است. اما وزیر خارجه بر این باور است که این مسئولیت ایالات متحده آمریکا است که تلاش‌های دیپلماتیک برای مقابله با این چالش‌ها را هدایت کند و او آماده انجام این کار در روزهای آینده است.

جدا از اولویت‌های ویژه غزه بلینکن در این سفر از جمله به‌دنبال فشار برای افزایش چشمگیر کمک‌های بشردوستانه به غزه، تغییر به سمت عملیات‌ نظامی با شدت کمتر و تلاش هماهنگ برای مهار خشونت علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری اشغالی توسط شهرک‌نشین‌های اسرائیلی برای آرام کردن اوضاع خواهد بود.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه از امروز جمعه ۵ ژانویه تا یکشنبه ۷ ژانویه در لبنان خواهد بود تا در مورد اوضاع در مرز اسرائیل و لبنان و اهمیت جلوگیری از تشدید تنش‌های منطقه‌ای با مقام‌های این کشور گفت‌وگو کند.

در این بیانیه آمده است:

[بورل] بار دیگر بر نیاز به پیشبرد تلاش‌های دیپلماتیک با رهبران منطقه تأکید خواهد کرد.

ادامه حمله‌های اسرائیل

به‌رغم این‌که اسرائیل پیش از این جنوب غزه را منطقه «امن» اعلام کرده بود و هزاران خانواده فلسطینی از شمال، شرق و مرکز غزه به این منطقه نقل مکان کردند، روز گذشته (پنج‌شنبه) عملیات نظامی اسرائیل در جنوب غزه ادامه یافت.

در حمله‌های شب گذشته یک خانه در شمال شرق شهر رفح هدف قرار گرفت و همه اعضای یک خانواده کشته شدند.

بسیاری از آوارگان اکنون در رفح واقع در جنوب غزه به‌سر می‌برند. وزارت بهداشت غزه هشدار داده است که در کنار کمبود مواد غذایی، دارو، آب تمیز و سوخت، بیماری در این منطقه در حال گسترش است.

سازمان ملل می‌گوید که اکنون نزدیک به ۱,۹ میلیون نفر آواره شده‌اند. این تعداد بیش از ۸۰ درصد جمعیت پیش از جنگ نوار غزه را تشکیل می‌دهد.

ارتش اسرائیل می‌گوید نیروهایش طی ۲۴ ساعت گذشته به بیش از ۱۰۰ هدف در سراسر غزه حمله کرده‌اند.

به‌گفته ارتش اسرائیل چندین پایگاه نظامی و انبارهای سلاح حماس و سایر زیرساخت‌های مورد استفاده برای عملیات، ویران شدند.

همچنین عملیاتی در اردوگاه بوریج در مرکز غزه برای هدف قرار دادن یک واحد حماس که قصد حمله به یک تانک اسرائیلی را داشت، انجام شد و سربازان چندین مکان را که نیروهای فلسطینی از آن‌ مناطق به اسرائیل راکت پرتاب می‌کردند، شناسایی و منهدم کردند.

صبح جمعه ۱۵ دی / ۵ ژانویه نیز بمباران هوایی اسرائیل در مرکز نوار غزه با شدت ادامه داشت. در آن‌جا اردوگاه آوارگان مغازی کاملاً محاصره و به‌شدت بمباران شد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز خبر داد که خانواده‌های افرادی که در غزه به اسارت حماس در آمده‌اند، صبح جمعه در مقابل خانه بنی گانتس، وزیر کابینه جنگی اسرائیل تظاهرات کردند.

آن‌ها از گانتس و کابینه جنگی اسرائیل خواستند که بستگانشان را به هر طریقی نجات دهند، «حتی اگر جنگ متوقف شود».

آن‌ها در بیانیه‌ای گفتند: «جان بستگان ما در خطر روزانه است و دولت اسرائیل تعهد و توانایی دارد تا آن‌ها را پیش از این‌که خیلی دیر شود و کسی برای نجات باقی نماند، نجات دهد.»

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت غزه در روز پنج‌شنبه، از زمان آغاز جنگ بیش از ۲۲ هزار و ۴۳۸ فلسطینی در غزه کشته شده‌اند که اکثر آن‌ها زن و کودک هستند. این آمار شامل ۱۲۵ فلسطینی کشته شده در ۲۴ ساعت گذشته است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.