ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وضعیت جنگی خاورمیانه و چشم‌انداز آن ــ گفت‌وگو با یاسمین میظر

یاسمین میظر در گفت‌وگو با زمانه حال و دورنمای وضعیت بحرانی در خاورمیانه را شرح می‌دهد. او می‌گوید خطر جنگ تنها وضعیت سرکوب در داخل ایران را شدیدتر می‌کند.

در هفته‌های گذشته، با ترور رضی موسوی، از فرماندهان ارشد سپاه قدس در سوریه، ترور صالح العاروری، از فرماندهان ارشد حماس در بیروت و انفجارهای مرگبار در کرمان، وضعیت امنیتی در منطقه‌ی خاورمیانه پیچیده‌تر شده و خطر گسترش جدی جنگ اسرائیل و غزه به جغرافیایی وسیع‌تر، از جمله به ایران، بالا رفته است.

به بهانه‌ی این تحولات، زمانه با یاسمین میظر، پژوهشگر و فعال سیاسی ایرانی، به گفت‌وگو نشسته است. یاسمین میظر سردبیر نشریه‌ی «کریتیک» و پژوهشگر ارشد دانشگاه آکسفورد است.

در این گفت‌وگو یاسمین میظر در رابطه با تحولات منازعه‌ی جمهوری اسلامی و اسرائیل پس از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ و آغاز فاز جدید جنگ اسرائیل و غزه، احتمال گسترش جنگ، نقش قدرت‌های منطقه‌ای مانند عربستان و قدرت‌های جهانی مانند چین و ایالات متحده و روسیه در تحولات اخیر، چشم‌انداز روابط ایران و عربستان و تأثیر فضای امنیتی-نظامی منطقه بر سیاست داخلی ایران دیدگاه خود را مطرح می‌کند.

◼️گفت‌وگوی زمانه با یاسمین میظر را بشنوید:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

میظر می‌گوید وضعیت «خطرناک» کنونی در خاورمیانه را نمی‌توان جدا از مسئولیت‌های قدرت هژمون نظام سرمایه‌داری جهانی، یعنی ایالات متحده آمریکا دانست. از سوی دیگر، جمهوری اسلامی تاکنون توانسته در برابر فشارهای داخلی و خارجی برای ورود مستقیم به جنگ جلوگیری کند.

اما، از نظر میظر، بخشی از این وارد نشدن به جنگ مستقیم به این برمی‌گردد که جمهوری اسلامی نیروی کافی ندارد، نیروهای موجودش را هم صرف سرکوب در داخل می‌کند و در نتیجه‌ی تهدیدها و تحریم‌های ایالات متحده از قدرتش بسیار کاسته شده است.

در مقابل، ایالات متحده نیز تاکنون موفق شده مانع از حمله‌ی مستقیم اسرائیل به ایران شود. اما در چنین شرایط پیچیده‌ای، کمتر چیزی قابل پیش‌بینی است.

گفت‌وگوی زمانه با یاسمین میظر را در سایت زمانه بشنوید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.