ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نفتکشی که پیش‌تر آمریکا توقیف و محموله‌اش را مصادره کرده بود، این بار به دست جمهوری اسلامی افتاد

جنگ نفتکش‌ها میان ایران و آمریکا به مرحله جدیدتری وارد شده است. ارتش جمهوری اسلامی به نفتکشی یورش برد که چند ماه پیش آمریکا آن را توقیف و ۹۸۰ هزار بشکه نفتش را مصادره کرده بود.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران از توقیف یک نفتکش حامل محموله‌ای متعلق به شرکتی آمریکایی در دریای عمان خبر داد.

این خبرگزاری در روز پنج‌شنبه ۲۱ دی/۱۱ ژانویه نوشت که عملیات توقیف این کشتی را نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی انجام داده است.

پیش از اعلام این خبر در رسانه‌های داخلی ایران، خبرگزاری رویترز و فایننشال تایمز به نقل از نهاد عملیات بازرگانی دریایی بریتانیا که حوادث کشتیرانی در منطقه را رصد می‌کند، نوشتند که چهار تا پنج «فرد مسلح»در ساعت ۳:۳۰ صبح به وقت گرینویچ وارد کشتی شده‌اند و افزودند که آنها «یونیفورم سیاه نظامی به تن داشتند». همچنین گفته شد که ارتباط رادیویی با این کشتی قطع شده است.

تانکر ترکرز (Tanker Trackers)، یک سرویس اطلاعاتی خصوصی دریایی، نفتکش را به نام سنت نیکولاس و حامل نفت عراق برای یک شرکت آمریکایی شناسایی کرد. این نفتکش شب گذشته در حال انتقال نفت برای شرکت آمریکایی شورون بود که در بامداد روز پنج‌شنبه توقیف شد.

کشتی توقیف‌شده قبلاً «سوئز راجان» نام داشت. در بهار گذشته (آوریل ۲۰۲۳) آمریکا همین نفتکش را که در حال حمل محموله نفت ایران به مقصد چین بود، توقیف و به سواحل تگزاس منتقل کرد.

نفتکش توقیف‌شده سوئز راجان در آن زمان ۹۸۰ هزار بشکه نفت ایران به ارزش حدود ۶۰ میلیون دلار را حمل می‌کرد. نهایتا بعد از چند ماه توقیف و با معامله مالکان این نفتکش با وزارت دادگستری آمریکا، محموله تخلیه و مصادره شد.

رویترز در آن زمان نوشت که مالک «سوئز راجان» به جرم قاچاق نفت از ایران به سه سال «تعلیق شرکت» و جریمه تقریبا ۲,۵ میلیون دلاری محکوم شد.

وزارت دادگستری آمریکا با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای مدارکی را به دادگاه ارائه کرده بود که نشان می‌داد این نفتکش در پایانه نفتی خارک، محموله نفتی‌اش را بارگیری کرده بود.

ایران در همان زمان وعده داده بود که با این «اقدام غیرقانونی و دزدی دریایی» مقابله به مثل خواهد کرد.  

کشتی سوئز راجان پس از سپری شدن مراحل دادگاهش در آمریکا تغییر نام داد و با نام سنت نیکولاس، دوباره به کار برگشت.

در ماه اکتبر مالک یونانی این نفتکش اعلام کرد که اختلاف خود را با وزارت دادگستری ایالات متحده بر سر مشارکت کشتی در نقض تحریم‌های آمریکا حل و فصل کرده است.

این کشتی یک تانکر «سوئزمکس» است که بزرگترین نوع نفتکشی است که می‌تواند از کانال سوئز عبور کند. چنین کشتی‌هایی می‌توانند تا یک میلیون بشکه نفت را حمل کنند.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.