ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

واکنش‌های جهانی به حملات آمریکا و بریتانیا به یمن

وزارت خارجه ایران گفت این حملات به ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه دامن خواهد زد. وزیر مشاور نیروهای مسلح بریتانیا این حملات را دفاع از خود نامید و گفت باید مطمئن شویم که حملات تنش منطقه‌ را تشدید نکند.

سخنگوی وزارت امور خارجه حملات آمریکا و بریتانیا به چند شهر یمن را محکوم کرد و گفت این حملات نظامی در راستای تداوم حمایت کامل آمریکا و بریتانیا از «جنایات جنگی اسرائیل علیه ملت فلسطین و شهروندان غزه» است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ناصر کنعانی جمعه، ۲۲ دی، حملات آمریکا و بریتانیا به چند شهر یمن را «اقدامی خودسرانه، نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی یمن و نقض قوانین و مقررات و حقوق بین‌الملل» دانست. 

به گفته او این حملات به ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه دامن خواهد زد و ایالات متحده و بریتانیا با گسترش حمایت خود از اسرائیل در صددند توجه مردم جهان را از جنایاتی که اسرائیل در نوار غزه و کرانه باختری در فلسطین مرتکب می‌شود، منحرف کنند. 

کنعانی با ابراز نگرانی از جامعه جهانی خواست که با واکنش‌ها و اقدامات مسئولانه، از گسترش دامنه‌های جنگ، بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه جلوگیری کنند. 

حمله ایالات متحده و بریتانیا به یمن

آمریکا و بریتانیا به دست‌کم ۱۰ مقر نظامی، سامانه دفاع هوایی و انبارهای تسلیحاتی در یمن حمله هوایی کردند. به گفته واشنگتن این حمله در تلافی حمله‌های انصارالله به کشتی‌ها در دریای سرخ بود. 

در این حمله که در اولین ساعت بامداد جمعه ۲۲ دی / ۱۲ ژانویه رخ داد، آمریکا و بریتانیا به‌طور مشترک پایگاه‌های مرتبط با حوثی‌ها در یمن را هدف حمله قرار دادند. این حمله در واکنش به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های نزدیک به دولت‌های غربی در دریای سرخ است که به گفته حوثی‌ها، اسرائیل را در حملات به غزه حمایت می‌کنند. 

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حمله را ائتلافی از کشورها انجام داده‌اند. آمریکا و بریتانیا به‌طور مستقیم کشورهای درگیر بودند. استرالیا، بحرین، کانادا و هلند نیز نقش حمایتی داشتند. بایدن در تمام متن بیانیه‌اش حوثی‌های یمن را «شورشیان حوثی» خواند و گفت که دلیل حمله تلافی‌جویانه ایجاد خطر، تهدید و تحدید «آزادی دریانوردی در یکی از حیاتی‌ترین آبراه‌های جهان» یعنی دریای سرخ است.

پس از تشدید درگیری‌های اسرائیل و فلسطین در نوار غزه، حوثی‌ها اعلام کردند که حملاتی را به خاک اسرائیل انجام خواهند داد و اجازه نمی‌دهند کشتی‌های مرتبط با اسرائیل از آب‌های دریای سرخ و تنگه باب المندب عبور کنند تا زمانی‌که عملیات اسرائیل در محاصره فلسطین متوقف شود. 

به گفته سنتکام، در هفت هفته گذشته بیش از ۲۰ ناو تجاری و کشتی از اواسط نوامبر در این آب‌ها مورد حمله قرار گرفته‌اند. جدی‌ترین این حملات در سه‌شنبه ۹ ژانویه صورت گرفت که حوثی‌ها بیش از ۲۰ پهپاد و موشک به سمت اهدافی در منطقه، از جمله کشتی‌های نظامی و ناوهای آمریکایی شلیک کردند. در پاسخ، دولت ایالات متحده اعلام کرد که عملیات «نگهبان رفاه» (Prosperity Guardian) را برای اطمینان از ایمنی ناوبری و محافظت از کشتی‌ها در دریای سرخ اجرا کرده است.

مسکو خواهان نشست شورای امنیت شد

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، نماینده دائم این کشور در سازمان ملل در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که روسیه از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرده تا در روز جمعه ۲۲ دی / ۱۲ ژانویه در رابطه با حملات هوایی گسترده‌ای که از سوی آمریکا و بریتانیا در خاک یمن انجام شده جلسه تشکیل دهد. 

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن خواستار توقف فوری حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ شد. ۱۱ عضو شورای امنیت به این سند رأی مثبت دادند، در حالی‌که چهار کشور روسیه، چین، الجزایر و موزامبیک رأی ممتنع دادند. 

پیش از آن، شورای امنیت سازمان ملل سه پیشنهاد روسیه برای اصلاح متن پیش‌نویس قطعنامه را رد کرد، از جمله پیشنهادی که درگیری بین فلسطین و اسرائیل را دلیل تشدید تنش اخیر در دریای سرخ عنوان کرده بود.

ایالت متحده و بریتانیا: یک اقدام دفاع از خود بود

جیمز هیپی، وزیر مشاور نیروهای مسلح بریتانیا روز جمعه به رادیو تایمز گفت که حملات شبانه آمریکا و بریتانیا علیه اهداف نظامی حوثی‌ها در یمن «یک اقدام دفاع از خود بود». 

به گزارش رویترز، وزیر مشاور نیروهای مسلح بریتانیا گفت نیروی دریایی سلطنتی همچنان می‌خواهد از کشتی‌ها محافظت کند و اقدامات بیشتری به‌صورت فردی در نظر گرفته خواهد شد. او تأیید نکرد که آیا حملات بیشتری برنامه‌ریزی شده است یا خیر، اما گفت هشدار به حوثی‌ها همچنان پابرجاست و ادامه داد: «در طول چند روز آینده خواهیم دید که آیا حملات متوقف می‌شوند». هیپی گفت:

اقدام ما و آمریکایی‌ها در شب گذشته برای دفاع از خود بود تا در برابر حملات بیشتر به کشتی‌های جنگی ما در حالی که آنها کار قانونی و معقول خود را انجام می‌دهند، دفاع کنیم.

 او در همین حال افزود: «البته لازم است مطمئن شویم که این باعث تشدید تنش منطقه‌ای نمی‌شود.»

هیپی این حملات را پاسخی مناسب به بحران دریای سرخ دانست و گفت گروه‌های نیابتی ایرانی در سراسر خاورمیانه در دو ماه گذشته بسیار فعال بوده‌اند.

فرانسه: حوثی‌ها مسئول تشدید تنش در دریای سرخ هستند

فرانسه حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را محکوم کرده و از آن ها خواسته است بلافاصله پس از حملات ایالات متحده و بریتانیا به اهداف نظامی حوثی‌ها در یمن، این حملات متوقف شوند.

به گزارش رویترز، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: 

با این اقدامات مسلحانه، حوثی‌ها مسئولیت بسیار جدی تشدید تنش در منطقه را بر عهده دارند.

عربستان: طرفین خویشتن‌داری کنند

ریاض از این حمله‌ها نگران، و خواهان «خویشتن‌داری» طرف‌های درگیر است. عربستان سعودی که به حمله بامداد جمعه به آمریکا و بریتانیا نپیوست، در بیانیه‌ای از این حملات ابراز نگرانی کرد. به گزارش العربیه، این کشور در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری عربستان سعودی منتشر شد، گفت:

درحالی‌که پادشاهی [عربستان سعودی] بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات منطقه دریای سرخ، که در آن آزادی دریانوردی یک خواسته بین‌المللی و از منافع کل جهان است، تأکید می‌کند، خواستار خویشتن‌داری و پرهیز از تشدید تنش با توجه به حوادثی است که منطقه شاهد آن است.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.