ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ادامه خشونت‌ها در اکوادور: یک کلوپ شبانه به آتش کشیده شد

اکوادور همچنان شاهد افزایش خشونت‌ باندهای مواد مخدر است. در یکی از شهرهای شرقی این کشور یک کلوپ شبانه به آتش کشیده شد و چند نفر کشته و زخمی شدند. در مرکز پایتخت تهدید به بمب‌گذاری شد.

به‌گزارش آسوشیتدپرس، پلیس اکوادور در کیتو، پایتخت این کشور گفت پس از آن‌که به آن‌ها هشدار داده شد که یک کوله‌پشتی حاوی مواد منفجره در یک سطل زباله در مرکز شهر قرار دارد، مردم از منطقه اطراف ایستگاه اتوبوس پلیون د لا مارین تخلیه شدند.

مقام‌های پلیس سپس گفتند که کوله‌پشتی مشکوک حاوی مواد منفجره نبود. اما در روز چهارشنبه پنج حادثه مشابه در پایتخت با مواد منفجره واقعی رخ داد. انفجار این بمب‌ها در دو وسیله نقلیه، روی یک پل عابر پیاده و نزدیک یک زندان خسارت‌های جزئی برجای گذاشت، اما کشته یا مجروحی در بر نداشت.

در همین حال، مقام‌های اکوادوری گفتند مظنونان ناشناس یک کلوپ شبانه در شهر کوکا آمازون را به آتش کشیدند که در نتیجه آن دست‌کم دو نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند. مقام‌های پلیس گفته‌اند این آتش‌سوزی که به ۱۱ فروشگاه مجاور نیز سرایت کرد، در دست بررسی است.

اکوادور در چنگال موج جنایت‌های مرتبط با باندهای قاچاق مواد مخدر است. اکوادوری‌ها نگرانند که خشونت‌ها در کشورشان که سال گذشته یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در آن ترور شد، تشدید شود.

دانیل نوبوآ، رئیس جمهوری اکوادور که اوایل این هفته با دادن مجوز به ارتش برای اقدام علیه باندها، وضعیت اضطراری و جنگ مجازی علیه آن‌ها اعلام کرد، پنج‌شنبه ۲۱ دی / ۱۱ ژانویه گفت اکوادور برای مبارزه با تروریسم و جنایت‌های سازمان‌یافته به «قوانین سخت‌گیرانه‌تر، قضات صادق» و امکان استرداد جنایتکاران خطرناک نیاز دارد.

نوبوآ در پیام ضبط شده‌ای که به رسانه‌ها ارسال شده و در آن طرح دو زندان جدید نیز ارائه کرده است، گفت: «ما اجازه نمی‌دهیم گروهی از تروریست‌ها کشور را متوقف کنند». او گفت نظام اصلاحات دهه‌ها «توسط باندهای مافیایی کنترل می‌شود» و به امکانات جدید نیاز فوری وجود دارد.

نوبوآ افزود که در دو استان زندان ساخته خواهد شد و هر کدام دارای واحدهای فوق‌العاده، با امنیت بالا و مجهز به فن‌آوری برای مسدود کردن سیگنال‌های تلفن همراه و ماهواره خواهند بود. او پیش از این گفته بود زندان‌های جدید ظرف ۱۰ تا ۱۱ ماه آماده خواهند شد.

با گسترش خشونت‌ها بسیاری از مردم در خانه‌های خود می‌مانند و مدرسه‌ها، فروشگاه‌ها بسته شده‌اند و سربازان در خیابان‌های بزرگترین شهرهای اکوادور گشت‌زنی می‌کنند.

تنش‌ها سه‌شنبه ۱۹ دی / ۹ ژانویه، زمانی تشدید شد که گروهی از مردان با مواد منفجره و سلاح گرم به یک ایستگاه تلویزیونی در منطقه گوآیاکیل یورش بردند و کارکنان آن را در جریان پخش زنده به گروگان گرفتند. در این حمله اکوادوری‌ها به‌طور زنده شاهد تهدید و حمله مهاجمان به کارکنان ایستگاه بودند. کسی در این رویداد کشته نشد و ۱۳ مظنون دستگیر شدند، اما پخش زنده این اقدام خشونت‌آمیز بسیاری را متحیر کرد.

مقام‌های اکوادور افزایش خشونت در این کشور را به خلاء قدرت ناشی از قتل خورخه زامبرانو، موسوم به «راسکینیا» یا «جی‌ال»، رهبر وقت باند لوس چونه‌روس در سال ۲۰۲۰ نسبت می‌دهند. اعضای این باند مرتکب قتل می‌شوند، اخاذی می‌کنند، دست به قاچاق و فروش مواد مخدر می‌زنند و بر زندان‌ها حکومت می‌کنند.

کلمبیا و پرو، همسایگان اکوادور، بزرگترین تولیدکنندگان کوکائین در جهان هستند. لوس چونه‌روس، یکی از خشن‌ترین باندهای کشور و گروه‌های مشابه که با کارتل‌های مکزیکی و کلمبیایی مواد مخدر ارتباط دارند بر سر مسیرهای قاچاق مواد مخدر و کنترل قلمروهای خود، از جمله در زندان‌ها می‌جنگند. در این درگیری‌ها از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۴۵۰ زندانی کشته شده‌اند.

در فوریه ۲۰۲۱ درگیری میان اعضای باندهای رقیب در خشن‌ترین زندان اکوادور دست‌کم ۷۹ زندانی را به کشتن داد. در سپتامبر سال بعد، ۱۱۶ زندانی در درگیری‌های باند دیگری در همان زندان لیتورال کشته شدند و شماری از آن‌ها سر بریده شدند.

خشونت از زندان‌ها به خیابان‌ها سرایت کرده و اکوادور را که زمانی زندگی صلح‌آمیزی داشت به یکی از خشن‌ترین کشورهای منطقه تبدیل کرده است. در سال ۲۰۲۳ میلادی هشت هزار و هشت نفر بر اثر اقدامات خشونت‌آمیز در اکوادور جان خود را از دست دادند. این تعداد بالاترین میزان در تاریخ این کشور آمریکای جنوبی و تقریباً دو برابر آمار کشته‌شدگان سال ۲۰۲۲ است. پیش از این، سال ۲۰۲۲ با دست‌کم چهار هزار و ۶۰۰ مورد مرگ خشونت‌آمیز (دو برابر سال ۲۰۲۱) به‌عنوان مرگبارترین سال در تاریخ اکوادور شناخته می‌شد.

اعضای باند لوس چونه‌روس در زندان‌های سراسر اکوادور از روز یکشنبه، زمانی که آدولفو ماسیاس موسوم به «فیتو»، رهبر این باند از زندان گریخت، پرسنل زندان‌ها را به گروگان گرفتند.

به‌گفته سازمان زندان‌های اکوادور، روز گذشته (پنج‌شنبه)، زندانیان موفق شدند تعداد پرسنلی را که گروگان گرفته بودند به ۱۷۸ نفر افزایش دهند. اتحادیه‌ای که نماینده کارمندان زندان است از مقام‌های کشور خواسته است تا «سلامت جسمی و روحی» گروگان‌ها را تضمین کنند.

نوبوآ، که در ماه نوامبر گذشته به قدرت رسید، با وعده کاهش موج جنایت‌های ناشی از مواد مخدر در مدت یک سال و نیم، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. او در کارزار ضدجنایت خود از تبدیل کشتی‌ها به زندان‌های شناور تا در اختیار قرار دادن تجهیزات بیشتر به پلیس وعده داده بود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.