ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اردوغان: عملیات علیه پایگاه‌های کردها در عراق و سوریه گسترش می‌یابد

ترکیه که سابقه سال‌ها جنگ نابرابر با گروه‌های کرد در داخل و خارج کشورش را دارد این بار و به بهانه حمله به یک پایگاه نظامی در اقلیم کردستان، بمباران مناطق کرد‌نشین در شمال عراق و سوریه را از سر گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که متعهد به حمله به کردهای مخالف آنکارا در سوریه و عراق است.

اردوغان روز سه شنبه ۲۶ دی/ ۱۶ ژانویه گفت که عملیات نظامی علیه احزاب کرد در کشورهای همسایه یعنی عراق و سوریه را گسترش می‌دهد.

تنش‌ها در مرز ترکیه با سوریه و عراق چند روز پس از حمله به پایگاه نظامی ترکیه در عراق که به کشته شدن ۹ سرباز ترک منجر شد، تشدید شده است.

در روزهای گذشته بارها هواپیماهای جنگی و پهپادهای ترکیه به اهدافی در سوریه و عراق که آنکارا ادعا می‌کند وابسته به حزب کارگران کردستان یا پ ک ک هستند، حملات هوایی انجام داده‌اند.

کشته شدن ۹ سرباز ترک در روز جمعه ۱۲ ژانویه/ ۲۲ دی اتفاق افتاد. در آن روز شبه‌نظامیان کرد تلاش کردند یک پایگاه نظامی ترکیه را در شمال اقلیم کردستان تصرف کنند. حملات ترکیه به بهانه این رویداد ساعاتی پس از آن آغاز شد و در پنج روز گذشته ادامه داشته‌ است.  

اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی پس از جلسه کابینه‌اش در روز سه‌شنبه گفت:

جنگنده‌های ترکیه در عملیات‌های پنج روز گذشته، در مجموع ۱۱۴ نقطه را در سوریه و عراق هدف قرار دادند.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که علاوه بر نیروهای نظامی، دستگاه امنیتی آن‌ها هم چند عملیات انجام داد و «۶۰ زیرساخت و تأسیسات دیگر در عملیات جداگانه توسط سازمان اطلاعات ترکیه تخریب شد.»

اردوغان گفت که ترکیه مصمم است «تهدید» شبه نظامیان کرد در عراق و سوریه را از بین ببرد. مشخص نیست که آنکارا که در گذشته حملات زمینی انجام داده است، در حال بررسی عملیات زمینی جدیدی است یا خیر.

او گفت:

عملیات ما تا زمانی که هر وجب از کوه‌های شمال عراق که به منبع اقدامات تروریستی تبدیل شده‌اند، ایمن شوند، ادامه خواهد یافت. به همین ترتیب، تا زمانی که لانه‌های ترور در سوریه به طور کامل نابود نشوند، متوقف نمی‌شویم.

اردوغان در ادامه گفت که از فشار جامعه بین‌الملل هم هراسی ندارد و «انشاءالله در ماه‌های آینده، بدون توجه به اینکه چه کسی چه می‌گوید، چه تهدیدی می‌کند و چه برنامه‌ای دارد، قطعاً گام‌های جدیدی در این راستا خواهیم برداشت.»

روز دوشنبه، مقام‌های نیروهای سوریه دموکراتیک (ق س د) در شمال سوریه گفتند که گلوله‌باران و حملات هوایی ترکیه ده‌ها تأسیسات زیرساختی را در شمال شرق سوریه در روزهای گذشته هدف قرار داده و منجر به زخمی شدن دست‌کم ۱۰ نفر و قطع برق و آب در مناطق وسیعی شده است. در این حملات «ریحان آموده» از فرماندهان یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ) هم در نزدیکی قامشلو کشته شد.

حزب کارگران کردستان چند دهه در حال مبارزه با دولت ترکیه بوده؛ مبارزه‌ای که خود در راستای دستیابی به حقوق کردها در ترکیه توصیف می‌گند. پ‌ ک‌ ک که پایگاه‌هایی در شمال عراق دارد، توسط متحدان غربی ترکیه، از جمله ایالات متحده، یک سازمان تروریستی محسوب می‌شود. ژاپن اما سال گذشته میلادی این حزب را از فهرست تروریستی خود خارج کرد.

 ترکیه حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، ی پ گ و یگان‌های مدافع زنان (ی پ ژ) و دیگر گروه‌های متحد آنها را هم سازمان‌های تروریستی می‌داند، اما ایالات متحده با این موضوع مخالف است و آنها را متحد خودش در مبارزه با گروه دولت اسلامی می‌داند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Khanandh

    آمریکا انقلاب روژوا را بیشتر سپر خود علیه داعش میداند تا هر چیز دیگر، زمانی هم که به نفعش نباشد سپر دفاعی اش را کنار می گذارد.