ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مربی‌گری و تربیت سگ در ایران: زندگی برای یک عشق

رابطه انسان با سگ ۳۰ هزار سال قدمت دارد. در ایران نگهداری از سگ‌های خانگی به یک امر متداول تبدیل شده است. با یک مربی سگ درباره چالش‌هایی که او در شغلش دارد گفت‌وگو کرده‌ایم.

با وجود حاکمیت اسلامی و مقاومت حکومت، سبک زندگی در ایران روز به روز بیشتر دستخوش دگرگونی‌هایی می‌شود. نگهداری از حیوانات خانگی، به ویژه علاقمندی لایه‌هایی از ایرانیان به نگهداری از سگ سبب شده مشاغل تازه‌ای زیر عنوان خدمات حیوانات و خدمات تربیت سگ پدید آید. مربی‌گری سگ یکی از این مشاغل تازه است. با یک مربی سگ در ایران گفت‌و‌گو کرده‌ایم. می‌بینید:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

مهراد امینی‌پور ۲۶ ساله می‌گوید از کودکی عاشق سگ بوده چنانکه از همان ایام انواع نژادهای سگ‌ها را می‌شناخته است. او تحصیلاتش در رشته مدیریت را نیمه‌تمام رها کرد که خودش را وقف عشق به سگ کند. شغل او مربی‌گری سگ‌هاست. به گفته او یکی از مهم‌ترین هدف‌ها در این شغل در وهله اول این است که انسان زندگی راحت‌تری با حیوان داشته باشد. مربی با تکیه بر رفتارشناسی سگ‌ها تلاش می‌کند مشکلات رفتاری و ناهنجاری‌ها را از میان بردارد. در مراحل پیشرفته‌تر تربیت بویایی سگ، دفاع او و ردیابی و زنده‌یابی و مانند آن در دستور کار قرار می‌گیرد که به گفته امینی‌پور گسترده‌ترین بخش کار یک مربی سگ است. او می‌گوید:

همانطور که بچه‌ها نیاز دارند به مدرسه بروند، سگ‌ها هم به یک مربی نیاز دارند. به ویژه وقتی که کسی برای اولین بار صاحب یک سگ می‌شود، و تجربه کافی ندارد. بیشتر ناهنجاری‌ها و مشکلات هم به خاطر همین کم‌تجربگی اتفاق می‌افتد. بحث اصلی اضطرابی‌ست که سگ‌ها تحمل می‌کنند.

امینی‌پور می‌گوید در ایران قانون حمایت از حیوانات وجود ندارد و جایگاه مربی سگ از نظر اجتماعی بسیار پایین است. مربیان سگ درآمد بی‌ثباتی دارند و از امنیت شغلی برخوردار نیستند. ممکن است هر لحظه حکومت ورود سگ‌ها به خیابان‌ها و فضاهای عمومی را ممنوع کند که در این صورت زمینه کاری برای مربیان هم از بین می‌رود. امینی‌پور می‌گوید درآمد یک مربی سگ با توجه به این مشکلات بین صفر تا حداکثر ۴۰ میلیون تومان در ماه است.

معمولاً رسانه‌های حکومتی، نیاز انسان به معاشرت و همزیستی با سگ‌ها را با فرزندآوری و مشکلات ازدواج پیوند می‌زنند. در حالی‌که چنین نیست. بر اساس مطالعات دانشگاه وین درباره رفتارشناسی سگ‌ها و رابطه انسان با سگ، اگر تا پیش از این انسان‌ها از سگ در شکار یا برای محافظت از گله استفاده می‌کردند، اکنون در زندگی مدرن شهری، سگ‌ها شریک و دوست واقعی انسان‌ها شده‌اند. بسیاری از سالمندان در شهرهای بزرگ در انزوا زندگی می‌کنند. سگ‌ها اغلب تنها مخاطب آنها هستند و شادی را وارد زندگی آنها می‌کنند. در خانواده‌ها، سگ‌ها نه تنها شریک بازی کودکان هستند، بلکه به رشد عاطفی و ذهنی سالم کودکان و همچنین بهبود مهارت‌های اجتماعی آنها کمک زیادی می‌کنند.

و در فقه شیعه؟

باید توجه داشت که در قرآن به صراحت از نجاست سگ سخن در میان نیامده، بلکه نجاست سگ را متشرعان از روایاتی که در کتاب‌هایی مانند بحارالانوار آمده استباط کرده‌اند. بر اساس ماده ۱۵ ماده ۵ قانون شهرداری‌ها سگ‌کشی در ایران یک امر رایج و متدوال است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.