ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

به‌رغم مخالفت‌ها ایالات متحده آمریکا اولین اعدام با گاز نیتروژن را انجام داد

ایالت آلابامای آمریکا مردی را که به اتهام قتل به مرگ محکوم شده بود، با گاز نیتروژن اعدام کرد. این اعدام اولین اعدام با گاز نیتروژن است که بار دیگر مسئله مجازات اعدام را در ایالات متحده آمریکا مطرح کرده است. دولت ایالات متحده مدعی‌ست که اعدام با گاز نیتروژن روشی «انسانی» ست اما منتقدان آن‌را «بی‌رحمانه» و «آزمایشی» می‌دانند.

مقام‌های ایالات متحده اعلام کردند که کنت یوجین اسمیت ۵۸ ساله در ساعت ۸:۲۵ شب پنجشنبه ۵ بهمن/۲۵ ژانویه در زندان آلاباما از طریق ماسک گاز نیتروژن خالص تنفس کرده و به‌دلیل کمبود اکسیژن مرده اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، از سال ۱۹۸۲ تاکنون این اولین بار است که ایالات متحده روش جدیدی را برای اعمال مجازات اعدام استفاده می‌کند. در آن‌سال استفاده از تزریق کشنده معرفی شد که در حال حاضر یکی از رایج‌ترین روش‌های مورد استفاده در ایالات متحده آمریکا برای گرفتن جان محکومان به اعدام است.

مقام‌های ایالت آلاباما قبلاً در سال ۲۰۲۲ تلاش کرده بودند اسمیت را که در سال ۱۹۸۸ محکوم شده بود که برای قتل اجیر شده، اعدام کنند، اما روش تزریق کشنده در آخرین لحظه لغو شد چون نتوانستند به رگ او سوزن سرم وصل کنند.

اعدام یوجین اسمیت پس از یک نبرد حقوقی، در آخرین لحظه انجام شد. در این نبرد وکلای اسمیت ادعا کردند که ایالت آلاباما می‌خواهد یک روش اعدام را روی او آزمایش کند و با این‌کار ممنوعیت قانون اساسی در مورد مجازات‌های بی‌رحمانه و غیرعادی را نقض کند. دادگاه‌های فدرال پیشنهاد وکلای اسمیت برای جلوگیری از آن را رد کردند و آخرین حکم پنجشنبه شب از دادگاه عالی ایالات متحده صادر شد.

مخالفت قاضی‌های لیبرال با حکم دیوان عالی

قاضی سونیا سوتومایور، که به همراه دو قاضی لیبرال دیگر از مخالفان اعدام با گاز نتیتروژن بودند، نوشت:

آلاباما که در اولین تلاش خود در کشتن اسمیت شکست خورد، او را به عنوان «موش آزمایشگاهی» خود انتخاب کرد تا روشی را برای اعدام آزمایش کند که قبلا هرگز انجام نشده بود. جهان در حال تماشای آن است.

قاضی سونیا سوتومایور در مخالفت خود نوشت که آلاباما پروتکل اعدام خود را مخفی نگه داشته است و تنها یک نسخه به شدت ویرایش‌شده را منتشر کرده است. او همچنین گفت که اسمیت باید اجازه داشته باشد تا مدرکی در مورد پروتکل اعدام به دست آورد و به چالش قانونی خود ادامه دهد.

قضات اکثریت هیچ بیانیه‌ای صادر نکردند.

اسمیت و کشیش جف هود، مشاور معنوی او در بیانیه‌ای که قبل از اعدام او صادر شد گفتند:

جهان دارد این آخرالزمان اخلاقی قریب‌الوقوع را مشاهده می‌کند. دعای ما این است که مردم سر خود را برنگردانند. نمی‌توان به سادگی خفه‌کردن یکدیگر را عادی کرد.

مقام‌های دولتی پیش‌بینی کرده بودند که گاز نیتروژن در عرض چند ثانیه باعث بیهوشی و در عرض چند دقیقه باعث مرگ می‌شود. یک وکیل ایالتی به دادگاه تجدیدنظر ناحیه یازدهم گفته که این «بی‌دردسرترین و انسانی ترین روش اعدام شناخته شده برای بشر» خواهد بود.

اما برخی پزشکان و سازمان‌ها نسبت به ظالمانه و غیرعادی‌بودن این روش هشدار دادند. وکلای اسمیت از دادگاه عالی خواسته بودند تا اعدام را متوقف کند برای این‌که این ادعاها را بررسی شود، با توجه به این‌که این روش ناقض ممنوعیت قانون اساسی در مورد مجازات‌های ظالمانه و غیرعادی است و قبل از استفاده از آن برای یک شخص، مستحق بررسی قانونی بیشتری است.

پژوهش کم و ناکافی

وکلای اسمیت می‌گویند تحقیقات بسیار کمی درباره مرگ با گاز نیتروژن انجام شده و این تحقیقات برای این‌که بتواند برای گرفتن جان یک انسان به‌کار گرفته شود بسیار ناکافی هستند. آن‌ها در بیانیه خود با محکوم کردن رنج فرد اعدامی نوشتند: «تحقیقات کمی در مورد مرگ ناشی از هیپوکسی (کاهش غلظت اکسیژن در خون) نیتروژن وجود دارد. وقتی دولت در نظر دارد از یک اعدام جدید استفاده کند که هرگز در هیچ کجا انجام نشده است، عموم مردم علاقه‌مند هستند که اطمینان حاصل کنند که دولت این روش را به اندازه کافی تحقیق کرده و رویه‌هایی را برای به حداقل رساندن درد ایجاد کرده است.»

اسمیت پس از مشاوره با کشیش و ملاقات با خانواده‌اش اعدام شد.

طبق پروتکل اعدام او در اتاقک اعدام با یک بند بسته شد و ماسک روی صورتش گذاشته شد. بعد از این‌که از او خواسته شد تا اظهارات نهایی خود را بیان کند، سرپرست از اتاق دیگری شیر نیتروژن را باز کرد.

وکلای اسمیت این نگرانی را مطرح کرده بودند که او ممکن است در اثر جریان گاز نیتروژن در اثر استفراغ خود تا حد مرگ خفه شود. دولت در آخرین لحظه تغییر رویه ایجاد کرد تا به او اجازه خوردن غذا از هشت ساعت قبل از اعدام داده نشود.

برخی از ایالت‌ها به دنبال راه‌های جدیدی برای اعدام افراد هستند زیرا یافتن داروهای مورد استفاده در تزریقات کشنده دشوار شده است. سه ایالت آلاباما، می‌سی‌سی‌پی و اوکلاهاما هیپوکسی نیتروژن را به عنوان یک روش اعدام مجاز کرده‌اند، اما هیچ ایالتی تا کنون سعی نکرده بود از روش آزمایش نشده استفاده کند.

جامعه Sant'Egidio، یک مؤسسه خیریه کاتولیک وابسته به واتیکان مستقر در رم، از آلاباما خواسته بود که اعدام را انجام ندهد و تأکید کرده بود که این روش «وحشیانه» و «غیر متمدنانه» است و «شرمی غیر قابل انکار» را برای ایالت به ارمغان می‌آورد. کارشناسان شورای حقوق بشر سازمان ملل هم هشدار دادند که معتقدند روش اعدام می‌تواند ممنوعیت شکنجه را نقض کند.

اسمیت یکی از دو مردی بود که در پرونده قتل زنی به‌نام الیزابت سنت در سال ۱۹۸۸ محکوم شد. دادستان ها گفتند که چارلز سنت پدر، شوهر این زن که کشیش و به‌شدت بدهکار بوده و می‌خواسته از بیمه پول دریافت کند، به اسمیت و مرد دیگر هر کدام ۱۰۰۰ دلار برای کشتن این زن پرداخت کرده است.

به گفته پزشک قانونی، الیزابت سنت ۴۵ ساله در ۱۸ مارس ۱۹۸۸ در خانه‌اش با هشت ضربه چاقو در قفسه سینه و یک ضربه چاقو در هر طرف گردنش پیدا شد. بر اساس اسناد دادگاه شوهرش زمانی که تحقیقات روی او به عنوان مظنون متمرکز شد، خودکشی کرد. جان فارست پارکر، مرد دیگری که در این قتل محکوم شد، در سال ۲۰۱۰ اعدام شد.

محکومیت اسمیت در سال ۱۹۸۹ لغو شد، اما او دوباره در سال ۱۹۹۶ محکوم شد. هیئت منصفه با ۱۱ رای به یک رای حکم حبس ابد را توصیه کرد، اما یک قاضی این حکم را لغو کرد و او را به اعدام محکوم کرد. در شرایط فعلی آلاباما دیگر به قاضی اجازه نمی‌دهد که حکم هیئت منصفه را نادیده بگیرد.

با وجود تلاش‌های فراوان پسر قربانی، چارلز سنت جونیور حاضر به بخشیدن او نشد و گفت که اسمیت «باید بهای کاری که انجام داده را بپردازد.»

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.