ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در حمله اسرائیل به جنوب دمشق نیروهای سپاه هدف قرار گرفتند ـ جمهوری اسلامی تکذیب کرد

خبرگزاری دولتی سوریه ابتدا خبر از کشته‌شدن اعضای سپاه پاسداران در حمله اسرائیل به جنوب دمشق خبر داد اما بعد این خبر را حذف کرد. سفیر جمهوری اسلامی در دمشق کشته‌شدن نظامیان ایرانی را تکذیب کرد.

به‌گزارش رویترز، خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) دوشنبه ۹ بهمن / ۲۹ ژانویه به نقل از یک منبع نظامی این کشور اعلام کرد که «شماری از مستشاران ایرانی و تعدادی غیرنظامی در حمله امروز اسرائیل به چندین نقطه در جنوب دمشق کشته شدند».

یک منبع نظامی در وزارت دفاع سوریه گفت حدود ساعت ۱۳ به وقت محلی، اسرائیل از سمت بلندی‌های اشغالی جولان، نقاطی در جنوب دمشق را هدف حمله هوایی قرار داد.

برخی منابع خبری از حمله به منطقه زینبیه در اطراف شهر دمشق خبر دادند و چند رسانه‌ عربی نیز از «شلیک سه موشک» به «یک مزرعه در اطراف منطقه زینبیه دمشق» در نزدیکی یک پایگاه سپاه پاسداران نوشتند. این رسانه‌ها گزارش دادند که حملات هوایی، پایگاه شاخه نیروی قدس سپاه را «به‌طور کامل منهدم کرد».

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران نیز نوشت:

اسرائیل یک مرکز مستشاری ایران در منطقه سیده زینب در ریف دمشق را هدف قرار داده است که خبر‌ها از شهادت و زخمی شدن برخی افراد حکایت دارند. گزارش‌های اولیه همچنین مدعی شهادت دو غیرنظامی و تخریب اموال برخی از شهروندان سوری و کشته شدن تعدادی از چارپایان در حمله هوایی عصر امروز ارتش رژیم صهیونیستی (اسرائیل) به حومه دمشق است.

خبرگزاری دولتی سوریه آمار دقیقی از شمار تلفات ارائه نکرد اما لحظاتی بعد وب‌سایت آن به‌روز شد و با حذف خبر کشته‌شدن اعضای سپاه پاسداران، صرفاً از «تلفات» این حمله نوشت.

پس از انتشار این خبرها حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که در این حملات «هیچ مرکز مستشاری جمهوری اسلامی ایران هدف قرار نگرفته است» و از میان «شهروندان یا مستشاران ایرانی» کسی کشته نشده است.

رویترز نوشته است که یک سخنگوی ارتش اسرائیل از اظهارنظر در مورد این حملات خودداری کرد.

حملات به جنوب دمشق در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته (یکشنبه) به نیروهای آمریکایی در شمال شرقی اردن نزدیک مرز سوریه حمله پهپادی شد و سه نظامی آمریکایی کشته و ۳۴ نفر دیگر مجروح شدند. مقام‌های آمریکایی از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور نیروهای نیابتی ایران در عراق و سوریه را عامل این حملات دانستند اما نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت جمهوری اسلامی هیچ ارتباطی با حملات علیه نیرو‌های آمریکایی ندارد و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز منکر دستورگیری نیروهای نیابتی از جمهوری اسلامی شد.

روز دوشنبه ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا از ایران خواست تا تنش در منطقه را کاهش دهد.

جان کربی، سخنگو و هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا نیز روز دوشنبه با بیان این‌که جو بایدن گزینه‌های مختلف در مورد ایران را بررسی می‌کند، گفت: «می‌دانیم که آن‌ها در حال تأمین برخی منابع هستند و اطلاعاتی را ارائه می‌دهند که به این گروه‌ها اجازه می‌دهد چنین کاری انجام دهند.»

جان کربی تأکید کرد که واشنگتن «خواهان جنگ گسترده‌تر با ایران نیست» اما کاری را که باید انجام دهد، انجام خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.