ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

عمران خان به ۱۰ سال زندان محکوم شد

عمران خان و معاونش شاه محمود قریشی حدود یک هفته پیش از انتخابات سراسری پاکستان در یک پرونده «افشای اسناد محرمانه» محکوم شدند.

دادگاهی در پاکستان عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان و شاه محمود قریشی، دستیار نزدیک او و وزیر امور خارجه پیشین را در پرونده مربوط به افشای اسرار دولتی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

دادگاه ویژه‌ای که در زندانی در راولپندی تشکیل شد، روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن / ۳۰ ژانویه حکم «پرونده سایفر» را که به یک سند دیپلماتیک مربوط است اعلام کرد.

در این پرونده عمران خان و شاه محمود قریشی متهم به انتشار محتویات یک تلگرام محرمانه فرستاده شده توسط سفیر پاکستان در ایالات متحده آمریکا و استفاده از آن برای منافع سیاسی شدند.

ارتش پاکستان و دولت ایالات متحده آمریکا اتهام‌های عمران خان را رد کرده‌اند و خود عمران خان می‌گوید طرح این اتهام‌ها و محاکمه او توطئه‌ای در ادامه برکناری‌اش از قدرت در سال ۲۰۲۲ و محروم ساختن او از شرکت در انتخابات سراسری ۱۹ بهمن / ۸ فوریه سال جاری است.

عمران خان از ماه اوت سال ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۲۲ نخست‌وزیر پاکستان بود و با رأی عدم اعتماد پارلمان قدرت را از دست داد. او از ماه اوت سال گذشته میلادی در زندان به‌سر می‌برد و در چندین پرونده محاکمه شده است.

حکم صادره علیه رهبر اصلی اپوزیسیون پاکستان حدود یک هفته قبل از انتخابات سراسری صادر شده است.

سید ذوالفقار بخاری، سخنگوی حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) به شبکه الجزیره گفت که این حزب تصمیم دادگاه را به چالش خواهد کشید. او همچنین دادگاه عمران خان را «غیرقانونی» خواند و افزود:

وکلای ما اجازه نداشتند وکالت عمران خان را برعهده بگیرند. آن‌ها حتی اجازه پرس‌وجوی متقابل از شاهدان را نداشتند.

علی ظفر، از مسئولان بلندپایه حزب تحریک انصاف پاکستان و رئیس تیم حقوقی عمران ‌خان، حکم دادگاه را یک‌سویه دانست و اعلام کرد که هر چه سریع‌تر این حکم را به دیوان عالی کشور خواهد کشید.

این دومین محکومیت نخست‌وزیر سابق پاکستان در کمتر از یک سال است. در ماه اوت او در یک پرونده فساد مالی به سه سال زندان محکوم شد و این حکم او را از شرکت در انتخابات سراسری باز داشت.

حکم مذکور در پی سرکوب گسترده‌ حزب تحریک انصاف اعلام شد که در آن هزاران نفر از اعضا و حامیان حزب به زندان افتادند.

به‌تازگی نماد انتخاباتی این حزب (چوب کریکت) از آن گرفته شد و حزب مجبور شد نامزدهای خود را به‌عنوان کاندیداهای مستقل معرفی کند.

بخاری درباره حکم صادره علیه عمران خان و شاه محمود قریشی گفت:

صدور این حکم در زمانی کمتر از ۱۰ روز مانده به انتخابات، به حامیان ما انگیزه می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند که دسته‌جمعی بیرون بیایند. به‌نظر می‌رسد که مقام‌ها می‌خواهند حزب تحریک انصاف و پایگاه رأی‌دهندگان آن را سرکوب کنند، اما اقدامات آن‌ها تنها ما را به رأی‌دادن با شمار بیشتری سوق می‌دهد.

عمران خان از زمان برکناری‌اش با بیش از ۱۰۰ پرونده کیفری مواجه شده است - اتهام‌هایی که به گفته او انگیزه‌های سیاسی دارند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.