ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نامه سرگشاده

جمعی از کنشگران حقوق زنان خطاب به ندا النشیف: با فعالان و هواداران جنبش زن زندگی آزادی هم‌صدا شوید

شماری از کنشگران حقوق زنان خطاب به معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشته‌اند: «نگرانی ما این است که اگر امکان دیدار شما با زندانیانی که در اعتصاب غذا هستند و یا خانواده‌های اعدام شدگان و معترضان محکوم به اعدام فراهم نشود، چگونه از وضعیت اسفبار نقض حقوق بشر و حقوق زنان در ایران مطلع خواهید شد؟»

خانم ندا النشیف معاون محترم کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد،

ما جمعی از کنشگران حقوق زنان باخبر شدیم که شما در تاریخ سوم تا پنجم فوریه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران به تهران سفر خواهید کرد. برای ما فعالین زنان که بیش از چهار دهه برای روشنگری در زمینه آپارتاید جنسیتی و سرکوب در ایران تلاش می‌کنیم، سفر شما هم نوید بخش و هم نگران کننده است.

شما در وضعیتی به ایران می‌روید که رژیم اسلامی با افزایش تهدید و ارعاب، دستگیری و اعدام به سرکوب جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی برخاسته است. فرزندان هزاران خانواده یا در زندان هستند، یا در انتظار اجرای حکم اعدام ویا درماه‌ها و روزهای اخیر اعدام شده‌اند. هم اکنون بیش از شصت زن زندانی سیاسی در اعتراض به اعدام‌ها در اعتصاب غذا هستند و زندانیان سیاسی دیگری از آنان اعلام پشتیبانی کرده‌اند. نگرانی ما این است که اگر امکان دیدار شما با زندانیانی که در اعتصاب غذا هستند و یا خانواده‌های اعدام شدگان و معترضان محکوم به اعدام فراهم نشود، چگونه از وضعیت اسفبار نقض حقوق بشر و حقوق زنان در ایران مطلع خواهید شد؟

نگرانی دیگر ما فعالان زن این است که تا سال‌ها پیش بسیاری از زنان سیاستمدار ملل دیگر تحت تاثیر تبلیغات جمهوری اسلامی که بیش از چهار دهه کوشید حجاب اسلامی را بعنوان سنت جامعه ایران به جهانیان معرفی کند، با حجاب به ایران سفر می‌کردند. اما جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی روشن نمود که حجاب اسلامی نه سنتی ملی، بلکه پرچم ایدئولوژیک رژیم حاکم است. هیچ دولتی برای حفظ سنت ملی نیاز به صرف هزینه میلیاد دلاری، استخدام پلیس حجاب بان، کشتار و زندان و ارعاب جوانان ندارد.


از این‌رو ما فعالین حقوق زنان هم‌صدا با دیگر فعالینی که تاکنون از داخل و خارج از ایران ابراز نگرانی خود را با شما در میان گذاشته‌اند، از شما می‌خواهیم که:

  • در احترام به جان‌های شریفی که برای ابتدایی‌ترین حق انسانی، حق انتخاب پوشش، در این سال‌ها جان باخته و یا در زندان بسر برده و می‌برند، شما هم همگام با زنان ایران، حجاب اجباری را به عنوان مصداق بارز نقض حقوق زنان نپذیرید. چون پذیرش حجاب اجباری نمایندگی حقوق بشر سازمان ملل، نادیده گرفتن سال‌ها مبارزات زنان و نادیده گرفتن حقوق و ارزش انسان‌هایی است که درراه مبارزه با حجاب اجباری طی سال‌ها و به طور مشخص در جنبش زن زندگی آزادی جانباخته‌اند.
  • در برنامه سفر خود دیدار با زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا و خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده و نیز محکومیت به اعدام را در اولویت قرار دهید.

درپایان از شما می‌خواهیم که با فعالان و هواداران جنبش زن زندگی آزادی همصدا شوید که همصدایی با جامعه مدنی کشورهای تحت ستم است که سبب ایجاد قدرت بیشتر برای از میان بردن قوانین ضد حقوق بشر و برقراری عدالت، ‌ برابری و صلح خواهد شد.

با احترام

آزاده دواچی، اشرف میر هاشمی، افسانه سادات موسوی، الهه امانی، بهار حسینی، پروانه کیایی، پروین ابراهیم زاده، پروین اردلان، پروین شهبازی، پروین ملک، پری جعفرزاده، پریسا پوینده، توران همتی، تونیا ولی اوغلی، حمیلا نیسگیلی، خدیجه مقدم، روح انگیز کراچی، رضوان مقدم، روحینه شفیعی، زویا سپهری، ژاله گوهری، سرور علیمحمدی، سهیلا ابطحی، سهیلا دالوند، سوسن رخش، سیمین اصفهانی، سیمین مردوک، شعله پاکروان، شهرزاد ارشدی، شهره قنبری، شهین حیدری، شیوا محبوبی، صبری نجفی، صدیقه فخر آبادی، فرحناز محمدی، فردوس دینی، فریبا پارسا، فریبا ثابت، فریدا رضوی، فریده موسی پور، فهیمه فرسایی، گلرخ جهانگیری، گیتا جهانبخش، گیسو جهانگیری، مرسده قائدی، مریم اشرفی، مریم سطوت، مریم شریف، منصوره شجاعی، منیره برادران، منیره کاظمی، منیرو روانی پور، مهرانگیز کار، مهشید پگاهی، مهشید نجفی، مهناز متین، میهن روستا، ناهید امیری، ناهید حسینی، ناهید ناظمی، نسرین ستوده، نورا بیانی، نیره توحیدی، نیلوفر بیضایی، هاله باقرزاده، هلن زکی، هلن نصرت، هما مرادی، ویدا سلیمان نژاد، یاسمن بیانی

انجمن فمینیستی بن

انجمن زنان ایرانی آلمانی کلن

زن زندگی آزادی - کلن

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مصطفی

    خجالت بکشید.حقوق بشرتونم دیدیم.خون مردم فلسطین رو می‌ریزید از حقوق بشر حرف میزنید.نکنه منظورتون از بشر انسان نیست.یا انسان مسلمان بشر نیست؟ چندین هزار بچه و ... سلاخی شدن ساکت هستید.... شرم کنید از شمایل انسانی که دارید... شرم کنید از این همه در رویی...