ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حملات مرگبار اسرائیل به مناطق «امن» غزه: دو کودک در یک مهدکودک آوارگان کشته شدند

اسرائیل در حمله شبانه به خان‌یونس و رفح جان ده‌ها نفر را گرفت. حماس چهارچوب پیشنهادی مذاکرات را رد کرد و گفت برای اعلام موضع به زمان بیشتری نیاز دارد. هزاران نفر در اروپا با خواست آتش‌بس در غزه تظاهرات کردند.

درگیری‌ها نظامی در غزه میان ارتش اسرائیل و نیروهای حماس ادامه دارد. ارتش اسرائیل به حملات همه‌جانبه به غزه از جمله نقاطی که «امن» اعلام کرده ادامه می‌دهد. برمبنای آخرین گزارش وزارت بهداشت فلسطین تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۰ نفر در غزه کشته شده‌اند.

طبق همین گزارش شمار کشته‌شدگان در حملات اسرائیل به غزه روز یکشنبه ۴ فوریه به ۲۷ هزار و ۳۶۵ نفر و شمار زخمی‌ها به ۶۶ هزار و ۶۳۰ نفر رسیده است. به‌علاوه، ارتش اسرائیل و شهرک‌نشینان نیز در حملات خود در سراسر کرانه باختری جان دست‌کم ۳۸۲ فلسطینی را گرفته‌اند.

از سوی مقابل ارتش اسرائیل روز شنبه از کشته‌شدن یک سرباز ۲۴ ساله در درگیری‌های جنوب نوار غزه خبر داد که برمبنای آمار رسمی اسرائیل شمار نیروهای کشته‌شده در حمله زمینی به غزه را به ۲۲۵ نفر می‌رساند.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد به حملات خود از هوا، دریا و زمین در سراسر نوار غزه ادامه می دهد و در حال برنامه‌ریزی برای تهاجم زمینی به منطقه پرتراکم رفح است.

گزارش‌ها از ادامه حملات هوایی اسرائیل به خان‌یونس و رفح خبر می‌دهند. خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش داد حداقل دو کودک در حمله ارتش اسرائیل به یک مهدکودک در رفح که آوارگان در آن پناه‌ گرفته بودند، کشته شدند. طبق گزارش وزارت بهداشت فلسطین، اسرائیل در حملات هوایی شبانه به رفح دست‌کم ۹۲ نفر را در این منطقه کشته است.

ارتش اسرائیل بامداد یکشنبه بمباران سراسر شهر از جمله ساختمان‌های مسکونی و همچنین تأسیسات عمومی را تشدید کرد. شبکه الجزیره نوشت: بر اثر شدت بمباران منازل مسکونی، آوار ساختمان‌ها و ترکش‌های پرنده روی چادرهایی که مردم در آن پناه گرفته بودند ریخته است. گلوله باران‌های بی‌امان و گسترده توپخانه‌ای و هوایی تا ساعات اولیه صبح، علاوه بر کشته‌ها، تعداد زیادی مجروح با حال وخیم نیز برجای گذاشته است.

الجزیره گزارش داد عزاداران پس از شبی دیگر از ویرانی و مرگ، در بیرون بیمارستان محلی تجمع کردند تا برای مردگان دعا کنند. احمد بسام الجمال از ساکنان رفح به خبرگزاری فرانسه گفت:‌ «بچه‌ها خواب بودند که ناگهان بمباران شروع شد. یکی از بچه‌هایم کشته‌ شد اما سه نفرشان توانستند فرار کنند».

نگرانی‌ها در مورد تهاجم زمینی احتمالی اسرائیل به این شهر مرزی جنوبی در روزهای اخیر افزایش یافته است. صدها هزار آواره از مناطق دیگر غزه به پناهگاه‌ها و اردوگاه‌های موقت این شهر پناه برده‌اند و جای «امن‌تری»‌ برای رفتن وجود ندارد. در شرایط کنونی نزدیک به یک میلیون و ۹۰۰ هزار فلسطینی در رفح هستند بدون این‌که به غذای کافی و آب آشامیدنی دسترسی داشته باشند.

دو سوم جمعیت غزه در این منطقه که از طرف ارتش اسرائیل «امن» اعلام شده در پناه‌گاه‌های موقت زندگی می‌کنند. با توجه به این‌که بسیاری از آوارگان از بمباران به این منطقه پناه آورده‌اند و همچنین تداوم حملات هوایی به این منطقه، مردم برای درمان پزشکی با مشکل مواجه‌‌اند. به‌دلیل حملات گسترده ای که در جنوب انجام شده است، تراکم جمعیت در رفح روز به‌روز بیشتر می‌شود. محدودیت‌های وضع‌شده از سوی اسرائیل کمک‌های بشر دوستانه به رفح را هم بسیار محدود کرده است.

ارتش اسرائیل شامگاه شنبه به دیر البلاح در مرکز غزه نیز حمله کرد. طبق گزارش خبرگزاری وفا جنگنده‌های اسرائیل زمین‌های کشاورزی را در نزدیکی منطقه جفراوی در جنوب دیر البلاح هدف قرار دادند. دیده‌بان حقوق بشر پیشتر هشدار داده بود تخریب زمین‌های کشاورزی بخشی از الگوی اسرائیل برای استفاده از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی در غزه است.

خبرگزاری وفا همچنین گزارش کرد اسرائیل در شبانه‌روز گذشته خان یونس را هم با حملات هوایی و گلوله باران از جمله در مجاورت بیمارستان اروپایی هدف قرار داده است. براساس گزارش فوق در حمله ارتش اسرائیل به یک مخزن سوخت در نزدیکی بیمارستان اروپایی یک نفر کشته شده و به ساختمان‌های بیمارستان آسیب وارد شده است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای در شبکه ایکس (توییتر) ادعا کرد که محموله‌ای از تفنگ، مهمات آرپی جی، تجهیزات نظامی و فنی را در مجتمعی در شهر جنوبی خان یونس پیدا کرده است و گفت که جنگنده‌های آن چندین موضع حماس از جمله زیرساخت‌ها و پست‌های پرتاب را در خان‌یونس هدف قرار دادند.

شبکه الجزیره نیز از کشته و زخمی شدن فلسطینی‌ها در نقاط دیگر غزه خبر داد. برمبنای گزارش الجزیره تک تیراندازان اسرائیلی یک نفر را در مجاورت بیمارستان الشفاء کشتند و تعداد زیادی را در بیمارستان باپتیست (بیمارستان اهل عرب) زخمی کردند. در پی گلوله باران یک داروخانه در نزدیکی شهر غزه هم چهار نفر زخمی شدند. شلیک توپخانه اسرائیل به منطقه الشعب هم سه زخمی برجا گذاشت. پهپادهای اسرائیلی چندین نفر را هم در مجاورت استادیوم فلسطین در محله رمال با شلیک گلوله زخمی کردند.

حماس چهارچوب پیشنهادی در مذاکرات تبادل اسرا و آتش‌بس را غیرقابل قبول خواند

در این میان هیچ نشانی از آتش‌بس دیده نمی‌شود. الجزیره به نقل از اسامه حمدان، مقام ارشد حماس در لبنان نوشت این گروه برای اعلام موضع خود در مورد چهارچوب پیشنهادی در مذاکرات آزادی اسیران و آتش‌بس، به زمان بیشتری نیاز دارد. اسامه حمدان همچنین گفت پیشنهاد آتش‌بسی که توسط مقام‌های مصر، اسرائیل، قطر و ایالات متحده ارائه شده است، «غیرقابل قبول است زیرا شامل آتش‌بس دائمی در غزه نمی‌شود».

روز یکشنبه وزیر خارجه عمان هم نسبت به ادامه جنگ در غزه ابراز نگرانی کرد. بدر البوسعیدی به خبرگزاری عمان گفت تشدید تنش بدون راه حلی برای توقف «جنگ ناعادلانه» در غزه و کشته‌شدن ده‌ها هزار غیرنظامی بی‌گناه ادامه دارد.

او افزود: تنها راه‌حل مناقشه، در رسیدگی به علل و انگیزه‌های آن است که با به‌رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین و خروج نیروهای اسرائیلی از سرزمین‌های اشغالی فلسطین آغاز می‌شود.

از سوی مقابل آمیچای الهاهو، وزیر میراث اسراییل به رادیو ارتش اسرائیل گفت که معامله با حماس نباید تنها راه برای آزادی اسیران تلقی شود و «ما باید از رکود ذهنی خارج شویم که معامله تنها راه برای آزادی گروگان‌ها است.»

هزاران نفر در اروپا خواهان آتش‌بس اند

در عین‌حال اعتراض‌ها به ادامه جنگ در غزه ادامه دارد. روز شنبه هزاران نفر در فرانسه، سوئیس و آلمان تجمع کردند و خواستار آتش‌بس فوری در غزه شدند.

در پاریس، صدها معترض با حمل پرچم فلسطین و آفریقای جنوبی، حملات مداوم اسرائیل به غزه را محکوم کردند. معترضان با انتقاد از رئیس جمهور فرانسه به دلیل «همدستی» در حملات اسرائیل، از دولت خواستند تا برای صلح در خاورمیانه تلاش کند.

در ژنو هزاران نفر در مرکز شهر در حمایت از مردم غزه راهپیمایی کردند. در برلین، حدود دوهزار تن از حامیان فلسطین در Potsdamer Platz علیه این حملات تجمع کردند.

تظاهرات بیشتری در سراسر جهان در روز یکشنبه برنامه ریزی شده است تا خواستار پایان دادن به جنگی شوند که از هفتم اکتبر تاکنون جان بیش از ۲۷ هزار فلسطینی را در غزه گرفته است.

ادامه یورش‌ سربازان اسرائیل به کرانه باختری

ارتش اسرائیل روز یکشنبه به چندین بخش از کرانه باختری اشغالی یورش برد. برمبنای گزارش گروه حامی اسرای فلسطینی، نیروهای اسرائیل از شامگاه شنبه حداقل ۱۴ فلسطینی را در کرانه باختری اشغالی بازداشت کرده اند.

این گروه گفت که بازداشت‌‌‌ها زندانیان سابق را هم هدف قرار داده و عمدتاً در شهرهای قلقیلیه و نابلس و همچنین در طولکرم، رام‌الله و جنین صورت گرفته است. طبق آخرین آمار ارائه‌شده از سوی این گروه اسرائیل از هفتم اکتبر ۶۵۱۲ نفر را در کرانه باختری دستگیر کرده است.

از آغاز جنگ در غزه، نیروهای اسرائیلی صدها ایست بازرسی نظامی جدید در سراسر کرانه باختری اشغالی ایجاد کرده اند. آن‌ها می‌گویند هدف تضمین امنیت اسرائیل است. اما بسیاری از فلسطینی‌ها آن را تنها روش دیگری برای تحقیر جمعی می‌دانند.

آمار حملات اسرائیل به حزب‌الله لبنان در بحبوحه جنگ غزه

اسرائیل روز شنبه اعلام کرد از زمان شروع جنگ به بیش از ۳۴۰۰ موضع حزب الله حمله کرده است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در یک نشست خبری گفت: از ابتدای جنگ به بیش از ۳۴۰۰ هدف حزب‌الله در سراسر جنوب لبنان حمله کردیم و بیش از ۲۰۰ «تروریست و فرمانده» در این حملات کشته شده اند.

وی همچنین تأیید کرد که ارتش اسرائیل به بیش از ۵۰ پایگاه حزب الله در سوریه حمله کرده است.

در همین زمینه:‌

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.